Hakkımızda Obezite Hakkında Prosedürler Post Bariatrik Cerrahi Hasta Yolculuğu Sağlık Turizmi Blog Medya İletişim
Ameliyat Sonrası Başarı Hikayeleri S.S.S. Post Bariatrik Cerrahi
KAPAT
Obezite Cerrahisi Sonrası Post Bariatrik Cerrahi Ameliyat Planlaması Nasıl Olmalıdır? Post Bariatrik Cerrahi Ne Zaman Yapılmalıdır? Post Bariatrik Cerrahi Kimlere Uygulanır? Post Bariatrik Cerrahi Sonrası İz Kalır mı? Post Bariatrik Cerrahi Sonrası Günlük Hayata Ne Zaman Dönerim? Post Bariatrik Cerrahi Ağrılı Bir İşlem midir? Post Bariatrik Cerrahi Birden Fazla Farklı Bölgelere Yapılır mı? Yüz Germe Kol Germe Göğüs Toparlama Dikleştirme Karın Germe Sırt Germe Popo Kaldırma ve Dolgunlaştırma Bacak Germe

Ameliyat sonrası endişelerinizi cevaplıyoruz.

HASTA YOLCULUĞU
Obezitetürk ile yeni bir başlangıç yapmak sizin elinizde! Alanında uzman ve tecrübeli cerrahlar detaylı muayene ve tahlil sonuçlarınızdan yararlanarak sizin için en faydalı bariatrik cerrahi yöntemini değerlendirirler.

Obezite Cerrahisi Sonrası

Bariatrik cerrahiler sonrasındaki süreç obezite hastaları için yeni bir başlangıç olarak düşünülmelidir. Midenin küçültüldüğü veya hem midenin küçültüldüğü hem de besin alımının kısıtlandığı obezite ameliyatları sonrası beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi ve günlük hayatın içerisine egzersizlerin dahil edilmesi gerekir. Yaşam tarzındaki değişiklikler operasyon sonrası genel sağlık durumunu da verilecek kilo miktarını da etkileme gücüne sahiptir.

Obezite cerrahisi sonrası süreçte hastaların beslenme kurallarına harfiyen uyması gerekir. Sıvı, püre ve katı beslenme dönemlerinin gerektirdikleri ve bu dönemlerde uygulanması gereken diyet programları uzmanlar tarafından detaylı olarak aktarılacaktır. Beslenmeye ek olarak obezite ameliyatları sonrasında bazı vitamin ve mineral takviyelerinin de kullanılması önemlidir. Belirtilen zaman diliminde takviyelerin aksatılmaması gerekir.

Obezite Cerrahi Sonrası Kilo Kaybı

Bariatrik cerrahi sonrası hastaların ilk 1-1,5 yıllık süreçte fazla kilolarının %50’sini vermeleri beklenir. Ancak her hasta kendine has dinamiklere sahiptir. Bazılarının metabolizması daha hızlı çalışabilir ve bazıları hedefe yürürken daha kararlı durabilir. Bu nedenle kısa, orta ve uzun vadeli kilo verme hedefleri belirlenmelidir.

Obezite Cerrahi Sonrası Kilo Kaybı

Mide küçültme ameliyatları sonrası gerçekçi beklentiler içerisinde olunması gerekir. İdeal kiloya ulaşmak ilk hedef olarak görülmemeli verilen her kiloda hastalar motivasyonlarını korumayı bilmelidir. Küçük zaferlerin görmezden gelinmesi kilo verme sürecinde motivasyon kaybına ve umutsuzluğa neden olabilir.

Obezite Cerrahi Sonrası Hastaları Neler Bekliyor?

Ameliyat sonrası dönemde hastaların kendilerini yalnız hissetmesi ve izole olmayı tercih etmesi yaygın şekilde yaşanan bir sorun olarak nitelendirilebilir. Psikolojik olarak yardıma ihtiyaç duyulması halinde uzmanlara başvurulmalıdır.

Bariatrik cerrahi sonrasında hastaların iştahı azalacak ve bazı gıdaların tadının da eskisi kadar güzel olmadığı deneyimi yaşanacaktır. Yemek kokularına karşı da ekstra bir hassasiyet yaşanması mümkündür.

Obezite cerrahi sonrası alkol tüketimi önerilmemektedir. Birçok alkollü içecek aşırı kalori içermekte ve vücut tarafından daha hızlı emilebilmektedir.

Mide küçültme ameliyatlarından sonra kilo verilebilmesi için hastaların beslenme ve egzersiz programlarına uymaları ve yeni bir hayat tarzı benimsemeleri gerekir. Aksi halde bekledikleri ölçüde kilo veremeyebilirler ya da yeniden kilo alabilirler. Bu gibi durumlarda revizyonel bariatrik cerrahi gündeme gelebilir.

Obezite Cerrahi Sonrası Cilt Sarkmaları

Obezite hastalarının ideal kilolarına ulaşması dramatik bir şekilde kilo vermelerini gerektirir. Aşırı kilo veren kişilerde cilt sarkmaları oluşabilir. Cilt sarkmaları post bariatrik cerrahiler ile giderilebilir. Post bariatrik cerrahi kapsamında hastalar yüz germe, kol germe, karın germe, sırt germe, bacak germe ve meme dikleştirme gibi estetik operasyonlara başvurabilirler.

Post Bariatrik Cerrahi Ameliyat Planlaması Nasıl Olmalıdır?

Obezite cerrahisi sonrası beslenme ve egzersiz programlarına uyum sağlayan, sağlıklı bir hayat tarzı benimseyip uzman direktiflerine uyan kişiler dramatik ölçüde kilo kaybedebiliyor. Aşırı kilo kaybına bağlı olarak vücuttaki bazı bölgelerde cilt sarkmaları oluşabiliyor. Bu sarkmalar kişinin verdiği kiloların sonuçlarını tam olarak görememesine neden olurken aynı zamanda günlük hayatını ve özgüvenini de derinden etkileyebiliyor. Bu nedenle kilo verilmesi sonucu oluşan cilt sarkmalarının giderilmesi için de post bariatrik cerrahilere başvurulması gerekli hale gelebiliyor.

Zayıflama süreci tamamlandıktan ve kişi kilosunu koruduktan sonra vücut şekillendirme amacı ile gerçekleştirilen estetik operasyonlar post bariatrik cerrahiler olarak adlandırılıyor. Hastaları rahatsız edecek düzeyde sarkma oluşan bölgeler için planlanması gereken post bariatrik cerrahiler ihtiyaçlar doğrultusunda cilt sarmaları ile karşılaşılan hemen hemen tüm vücut bölgelerine aşamalı olarak gerçekleştirilebiliyor.

Post Bariatrik Cerrahi Planlaması

Her estetik operasyonda olduğu gibi post bariatrik cerrahilerin de hastaların beklentileri, genel sağlık durumları ve ihtiyaçları doğrultusunda planlanması gerekir.

Post Bariatrik Cerrahi Planlaması

Post bariatrik cerrahiler planlanırken vücut bütün olarak ele alınmalı ve hastaların kilo verme sürecinde olup olmadıkları, vücut kitle indeksi değerlerinin stabil hale gelip gelmediğinin sorgulanması gereklilikleri ön plana çıkıyor.

Vücut şekillendirme ve kilo kaybı sonrası meydana gelen cilt sarkmalarının giderilmesi için gerçekleştirilen bu operasyonlar sonrası komplikasyon risklerinin minimize edilebilmesi için operasyonlar arasında 4- 6 ay sürelik zaman boşluklarının bırakılması gerekiyor.


Post bariatrik cerrahi tek bir operasyondan ibaret değildir, birçok operasyonun kombinasyonu şeklinde düşünülmelidir. Bu nedenle tek bir ameliyat şeklinde planlanamaz. Operasyonların ilk aşamasında genellikle karın, bel ve genital bölgede meydana gelen cilt sarkmaları düzeltilir. Bu operasyondan sonra ara verilir ve daha sonra kol, bacak ve meme bölgeleri estetik anlamda iyileştirilir. Son olarak da yüz ve boyun bölgesindeki deri sarkmalarının tedavisi sürecine geçilir.

Post Bariatrik Cerrahi Planlanması İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Post bariatrik cerrahilerin yapılabilmesi için hastaların kilo verme sürecinin tamamlanması ve kilolarını koruyabilmeleri gerekir.

Post bariatrik cerrahiler zamana yayılmalıdır. Gerektiği takdirde revizyon ameliyatları yapılabilse de bu operasyonlara başvurulurken kişinin fazla kilolarından kurtulmuş olması avantaj sunacaktır.

Obezite ameliyatı sonrası vücut şekillendirme operasyonları kimi zaman birkaç ay içerisinde kimi zaman ise bir yılı bulabilen süreç zarfında tamamlanabilir. Hastaların sabırlı olması önemlidir.

Post Bariatrik Cerrahi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Kendi uyguladığı diyet ve egzersiz programları ile kilo vermeyi başaramayan, fazla kilo nedeniyle tip 2 diyabet, yüksek tansiyon, kalp ve damar hastalıkları gibi ikincil sağlık sorunları yaşayan kişiler obezite ameliyatlarına başvurarak yeni bir hayata başlayabilirler. Obezite ameliyatları sonrasında bir anda mucizenin gerçekleşmesi beklenemez, kilo verme hedefine ulaşılması disiplinli bir sürecin geçirilmesini gerektirir. Uzmanlar tarafından belirlenen beslenme ve egzersiz programlarına uyulup sağlıklı bir yaşam tarzı benimsendiğinde hastalar fazla kilolarının çok büyük bir kısmını verebilirler.

Kaybedilen kilo miktarına bağlı olarak vücutta cilt sarkıntıları oluşabilir. Bu nedenle obezite ameliyatları sonrası kilo veren kişiler post bariatrik cerrahilere başvurarak cilt sarkıntılarından kurtulabilirler, vücutlarını şekillendirebilir. Post bariatrik cerrahiler birçok farklı operasyonun kombinasyonu olarak uygulandığı için hasta seçimi ve operasyonların planlanması önemli değişkenler olarak ön plana çıkar.

Post Bariatrik Cerrahiler İçin Uygun Zaman Ne Zaman?

Obezite cerrahisi sonrası vücut şekillendirme operasyonlarının gerçekleştirilebilmesi için öncelikle hastaların dramatik ölçüde kilo kaybetmesi ve kaybedilen kilolar nedeniyle vücutlarında cilt sarkıntılarının oluşması gerekir. Bu değişim bir anda olmayacağı gibi, hızlı bir şekilde gerçekleşse de verilen kiloların korunması gerekir.

Post Bariatrik Cerrahi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Tüm bu nedenlerden post bariatrik cerrahi uygulamalarına geçiş için obezite ameliyatı sonrasındaki 12-18 aylık dönemin beklenmesi önerilir. Kimi hastalar için bu bekleme süresi fazla gelse de önemli olan operasyonlardan maksimum verimlilikte kalıcı sonuçların alınması olduğu için sabırlı davranılması gerekir.

Post bariatrik cerrahiler için genel sağlık ve kilo durumu uygunluğu belirlendiği takdirde operasyonların planlanmasına geçilebilir. Bu noktada tek bir ameliyatta tüm vücuttaki sarkmaların giderilemeyeceğinin bilinmesi gereklidir.

Post bariatrik cerrahiler bir dizi farklı operasyonun kombinasyonlarıdır ve planlanmaları esnasında da aşamalı bir strateji izlenir. Tek seansta bitirmenin mümkün olmadığı post bariatrik cerrahiler hastaya özgü şekilde kombine edilir ve operasyonlar arasında da belirli sürelerin bırakılması gerekir.

Her operasyonun ardından verilmesi gereken ara hasta özelinde değişiklik gösterebilir. Kimi zaman birkaç haftaya indirgenebilen süreler bazı hastalarda 4-6 aya kadar uzayabilir. Bu nedenle post bariatrik cerrahilerin tamamlanması birkaç ayı da bir seneyi de bulabilir.

Post Bariatrik Cerrahi Kimlere Uygulanır?

Tüp mide ameliyatı, Gastrik Bypass ve RNY Bypass gibi obezite cerrahileri geçiren hastalar, beslenme ve egzersiz programlarına uyum sağladıklarında yaklaşık 1-1,5 sene zarfında fazla kilolarının %50’sinden fazlasını kaybedebilirler. Bu kayıp vücut için dramatiktir ve vücutta aşırı kilo kaybına bağlı olarak cilt sarkmaları meydana gelebilir.

Vücutta yalnızca birkaç bölgede değil genel bir sarkma oluştuğunda post bariatrik cerrahi gereksinimi ortaya çıkar. Post bariatrik cerrahiler yüz germe, kol germe, karın germe, meme dikleştirme, sırt ve bacak germe gibi vücudun farklı bölgelerini hedefleyen bir dizi estetik operasyonundan oluşur. Post bariatrik cerrahiler genel olarak obezite ameliyatı gerçekleştikten 12 – 18 ay sonra verilen kilo miktarı ve meydana gelme sarkma doğrultusunda gündeme alınır.

Post bariatrik cerrahilerin uygulanabilmesi için gerekli şartlar şu şekilde sıralanabilir:

Kişinin obezite ameliyatı olmuş olması ve vücudunun yalnızca birkaç yerinde değil tamamında cilt sarkıntılarının meydana gelmesi gerekir. Aşırı kilo veren kişilerde meydana gelen sarkmalar kişiye özel belirlenen bir ameliyatlar kombinasyonu ile giderilebilir ve vücut doğal formuna kavuşturulabilir.

Post Bariatrik Cerrahi Kimlere Uygulanır?

Post bariatrik cerrahilerin uygulanabilmesi için kişinin kilo verme sürecinin tamamlanması gerekir. Henüz hedeflenen kiloya varılmadan bu operasyonların uygulanmasının önerilmemesinin nedeni verilen kilolarla birlikte yeniden cilt sarkmalarının oluşabilmesi ihtimalidir. Kişinin kilosu stabil hale geldikten sonra post bariatrik cerrahiler gündeme alınabilir.

Post bariatrik cerrahilerin uygulanabilmesi için kişinin genel sağlık durumunun detaylı bir şekilde değerlendirilmesi gerekir. Midenin küçültüldüğü ve operasyon özelinde besin alımının da kısıtlandığı obezite ameliyatları sonrasında hastaların kan tahlillerinin yapılması önemlidir. Kan tahlilleri sonrasında vitamin ve mineral eksikliği tespit edildiği takdirde operasyonların uygulanması sağlık için riskli olabilir.

Post bariatrik cerrahilerin uygulanabilmesi için hastaların psikolojik olarak yeni operasyonlara hazır olması önemli bir kriter olarak düşünülebilir. İyileşme sürecinde yaşanabilecek komplikasyonlar hakkında kendilerine mutlaka bilgi aktarılmalıdır.

Post bariatrik cerrahi için uygunluk kriterleri fiziksel anlamda tamamlansa da hastaların sağlıklı kilolarını korumak için istekli olduklarından da emin olunmalıdır. Obezite cerrahisi sonrasında sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanamayan ve egzersizi günlük hayatının bir parçası haline getiremeyen hastaların yeniden kilo alabildikleri gerçeği göz ardı edilmemelidir. Bu nedenle vücut şekillendirme amacıyla gerçekleştirilen post bariatrik cerrahiler için kilo kontrolü sağlamaya istekli hastalar uygun kabul edilmektedir.

Post Bariatrik Cerrahi Sonrası İz Kalır mı?

Mide küçültme ameliyatı, diğer bir deyişle bariatrik cerrahi geçiren, operasyon sonrası süreçte dramatik şekilde kilo verdiği için vücudunda cilt sarkmaları oluşan, vücudundaki cilt sarkmaları nedeniyle rahatsızlık duyan kişiler post bariatrik cerrahiler ile daha şekilli bir vücuda kavuşabiliyor.

Meme toparlama dikleştirme, karın germe, bacak germe, kol germe, yüz ve boyun germe gibi bir dizi estetik operasyonun kombinasyonu olarak uygulanan post bariatrik operasyonlar bazı soru işaretlerini de beraberinde getiriyor. Cilt sarkmalarından kurtulmak isteyenler için “post bariatrik cerrahi sonrası iz kalır mı?” sorusunun yanıtları önem taşıyor.

Post Bariatrik Cerrahiler Sonrası İz Oluşumu

Post bariatrik cerrahi kapsamında az önce de ifade edildiği gibi birçok farklı estetik operasyon, kişi özelinde planlanan kombinasyonlar dahilinde gerçekleştiriliyor. Kesi yapılmasını gerektiren tüm estetik müdahalelerde olduğu gibi post bariatrik cerrahi sonrası da iz kalabiliyor.

Post Bariatrik Cerrahi Sonrası İz Kalır mı?

Ancak bu dikişler estetik olarak atıldığı için ve zaman içerisinde silikleşeceği için belirginlik söz konusu olmuyor. Yapılan operasyonlar özelinde dikiş izleri dikkat çekmeyecek vücut kısımlarına denk getirildiği için hastaların duymaları muhtemel şikayetler de azaltılabiliyor. Örneğin karın germe ameliyatı olarak da adlandırılan Tummy Tuck sırasında dikiş izleri genital bölgenin üst sınırından gerçekleştiriliyor. Böylece operasyon sonrası oluşabilecek izlerin iç çamaşırı içerisinde kalması sağlanabiliyor. Aynı şekilde yüz germe operasyonunu da örnek verebiliriz. Geleneksel yüz germe operasyonunda kesiler saç çizgisinden başlar ve kulak arkasından devam ettirilir. Bu şekilde doğrudan belli olan bir iz oluşumu engellenebilir. Post bariatrik cerrahilerin tamamında aynı yöntemler uygulanır. Dikişler operasyonun gerçekleştiği bölge doğrultusunda en az dikkat çekecek mümkünse görünmeyecek yerlerde planlanır.

Post Bariatrik Cerrahi Sonrası İz Oluşumu İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gerçekleştirilen operasyonların doğası gereği minimal ölçüde de olsa bir iz kalacaktır. Ancak iyileşme sürecinde hastaların hekim direktiflerine mutlak surette uymaları gerekir. İyileşme sürecinde izlerin güneşle temasından kaçınılmalıdır. Aynı şekilde yara iyileşme sürecini geciktirecek alkol ve sigara kullanımından da uzak durulmalıdır. Alkol ve sigara doku kanlanmasını olumsuz yönde etkiler ve kılcal damarlardan sağlıklı bir iyileşme için gerekli oksijen iletilemeyebilir. Enfeksiyon riskini de arttırdığı için hastaların post operatif sürecin gerekliliklerine uyum sağlamaları gerekir.

Post Bariatrik Cerrahi Sonrası Günlük Hayata Ne Zaman Dönerim?

Obezite cerrahileri sonrası dramatik kilo kayıplarının yaşanması ile birlikte kişilerin genel sağlıkları iyileşir, hareket yetileri artar. Kilo vermek nihai hedef olsa da verilen kilo miktarı çok olduğunda vücutta sarkmalar meydana gelir. Vücuttaki cilt sarkmalarının giderildiği ve vücudun yeniden şekillendirildiği post bariatrik cerrahiler hem hastaların özgüvenlerini iyileştirir hem de vücuttaki deformasyonun düzeltilmesini sağlar.

Post bariatrik cerrahiler tüm vücudunda sarkma meydana gelen hastaların ihtiyaçları doğrultusunda planlanır. Normal şartlarda birkaç ameliyat ile gerçekleştirilecek değişimler tek bir operasyon dahilinde planlanabilir. Yine de post bariatrik cerrahilerin de kendi içerisinde bir planlama gerektirdiği unutulmamalıdır ve operasyon kombinasyonlarının arasında iyileşme için süre bırakılmalıdır.

Post Bariatrik Cerrahi Sonrası Günlük Yaşam

Post bariatrik cerrahiler sonrası günlük hayata dönüşün ne zaman gerçekleşeceğine yönelik çeşitli görüşler bulunmaktadır. Ancak bu süreç uygulanan operasyonların türüne ve vücutta gerçekleştirilen işlemlerin kapsamına göre değişiklik gösterebilir.

Post Bariatrik Cerrahi Sonrası Günlük Hayata Ne Zaman Dönerim?

Post bariatrik cerrahi sonrası hastaların 1-2 gün hastanede kalması gerekir. Hastanede geçirilen süre boyunca sağlık kontrolleri kapsamlı olarak gerçekleştirilir ve akabinde taburculuk işlemleri yapılır. İyileşme süreci 4-6 hafta kadar devam edebilir. Hastalar operasyondan sonra iki ila üç haftalık süreçte işlerine geri dönebilirler. Bu noktada işlerinin niteliğinin göz önünde bulundurulması gerekir. Kişi fiziksel olarak efor harcaması gerektiren ve bedenen çalıştığı bir işe sahipse işe dönüş süreci uzayacaktır.

Post bariatrik cerrahilerden 15 gün sonra uzman doktorların da onayı ile birlikte yavaş tempolu kısa yürüyüşlere başlanabilir. Fakat minimum 6 hafta ağır sporlardan kaçınılmalıdır.

Yapılan operasyonların kapsamı doğrultusunda cinsel ilişkiye girilmesi için de bir süre beklenmesi gerekir. Genel olarak operasyon sonrası süreçte hastaların cinsel ilişkiye girebilmesi için 3-4 haftalık bir sürecin geçmesi gerektiği söylenebilir. Kan basıncını artıran yüksek tempolu egzersizler gibi cinsel ilişki de yara iyileşmesini olumsuz yönde etkileyebilir.

Post bariatrik cerrahiler sonrası iyileşme sürecinin sağlıklı ve mümkün olduğunca hızlı gerçekleşmesi için hastaların uzman doktorların direktiflerine uymaları, dinlenmeleri ve sağlıklı beslenmeleri önemlidir. Aynı zamanda sigara ve alkol gibi iyileşme sürecini yavaşlatan ve iz oluşumuna neden olabilecek alışkanlıklardan da uzak durulmalıdır.

Post Bariatrik Cerrahi Ağrılı Bir İşlem midir?

Diyet veya egzersiz programlarından sonuç alamayan ve fazla kilo nedeniyle sağlığı riske giren obezite hastaları bariatrik cerrahi sayesinde yeni bir sürece adım atabilirler. Midenin küçültüldüğü ya da hem mide hacminin hem de besin alımının kısıtlandığı obezite ameliyatları kilo vermeyi sağlayıp hızlandıracak mekanik değişimler gerçekleştirilmesini sağlar. Operasyon sonrası süreçte sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanan ve düzenli egzersiz yapan kişiler, geçirdikleri operasyonun niteliği doğrultusunda ilk 1-1,5 sene içerisinde fazla kilolarının %50’sinden fazlasını verebilirler. Bu ölçüde dramatik bir kilo kaybı gerçekleştiğinde de ister istemez vücut genelinde cilt sarkmaları oluşur.

Dramatik kilo kayıplarının ardından sarkan derilerin çıkarılması ve vücudun şekillendirilmesi amacıyla post bariatrik estetik cerrahilere başvurulması gerekebilir. Böylece hastalar kendilerini daha iyi hissedebilirler, cilt sarkmalarının yol açtığı koku ve enfeksiyon sorunundan kurtulurken özgüvenlerini kazanabilirler.

Post bariatrik estetik cerrahiler vücudun genelinde değişime yol açtıkları için bu operasyonların neden olabileceği ağrı şiddeti ile ilgili soru işaretleri bulunmaktadır. Bacak germe, karın germe, sırt germe, kol germe, yüz germe, boyun germe ve meme estetiği gibi çeşitli ameliyatları kapsayan post bariatrik estetik cerrahiler genel anestezi altında gerçekleştirilir. Dolayısıyla post bariatrik cerrahiler ağrılı bir işlem değildir. Operasyon sırasında hastalar herhangi bir ağrı ya da acı hissetmezler. Post bariatrik cerrahiler sonrası hastanede 1-2 gün kalınması gerekir. Erken dönemde ağrı yaşanması normal karşılanır.

Post operatif süreçte yine yapılan ameliyat sayısı ve ameliyat kapsamı doğrultusunda ağrı yaşanması mümkündür. Ağrı ile başa çıkılması için uzmanlar ağrı kesici kullanımı önerecektir. Yaşanabilecek ağrılar, önerilen ilaçların düzenli ve doğru dozda kullanımı ile kontrol altına alınabilir.

Post bariatrik cerrahi sonrası ağrı oluşumunun önlenmesi için uzmanların direktiflerine ve operasyon sonrası uyulması gereken kurallara bağlı kalınması gerekir. Yara iyileşme sürecinde yaşanabilecek çeşitli komplikasyonların olabileceği göz ardı edilmemelidir. İyileşme süreci tamamlanmadan yoğun tempolu sporlardan kaçınmak oldukça önemlidir. İlk birkaç gün yaşanması muhtemel ağrılar geçtikten sonra kişi iyileşme sürecindeki tercihlerine özen göstermeye devam etmelidir. Sigara kullanılmaması ve alkol tüketilmemesi post operatif dönemde en önemli gereksinimlerdendir.

Post Bariatrik Cerrahi Birden Fazla Farklı Bölgelere Yapılır mı?

Geçirilen obezite cerrahisi sonucunda dramatik ölçüde kilo veren, kilo verme süreci sona eren ve kilosunu stabil şekilde koruyan kişiler vücutlarında oluşan cilt sarkmalarının giderilmesi amacıyla post bariatrik cerrahilere başvurabilirler.

Post bariatrik estetik cerrahi yüz germe, boyun germe, kol germe, göğüs toparlama, popo kaldırma dolgunlaştırma, karın germe, sırt germe ve bacak germe gibi çeşitli operasyonları kapsar. Tüm bu operasyonlar hastaların ihtiyaçları, beklentileri, sağlık durumu tetkikleri ve cerrah kararları doğrultusunda belirli bir düzen içerisinde gerçekleştirilir.

Post bariatrik estetik cerrahiler kombine özellik taşırlar. Genel sağlık durumu elverişli olan ve sarkmaları belli bir bölgede yoğunlaşan hastalara tek seferde yapılabilmeleri mümkün olsa da vücudun birçok farklı bölgesinde sarkma olduğunda aşamalı olarak gerçekleştirilirler.

Birden çok bölgede cilt sarkması olan hastalar için iki ya da üç bölgede ayrı ayrı gerçekleştirilebilecek ameliyatlar, post bariatrik cerrahi kapsamında tek seferde tamamlanabilir. Örneğin genellikle meme toparlama ve dikleştirme ihtiyacı duyulduğunda hastaların kol ve sırt bölgelerinde de cilt sarkmaları bulunuyorsa aynı operasyon dahilinde vücudun bu bölgelerindeki deformasyonlar giderilebiliyor. Böylece hastaların farklı farklı operasyonlara girmesi, iyileşme sürecinin bölümlere ayrılması ve tek seferde yapılabilecek bir işlem için birden fazla anestezi alması engellenebiliyor.

Post Bariatrik Estetik Cerrahiler Kişi Özelinde Planlanır

Post bariatrik cerrahilerin tek seferde birden fazla bölgeye uygulanması ve kombine şekilde gerçekleştirilmesi mümkündür. Ancak bu noktada her zamanki gibi hastaların değerlendirilmesi gerekir.

Hastanın vücudundaki sarkmaların hangi bölgelerde yoğunlaştığı, hastanın obezite cerrahisi sonrası genel sağlık durumu, anesteziye uygun olup olmadığı, beklentileri ve cerrahların görüşleri tek seferde yapılacak operasyonların belirlenmesinde de post bariatrik cerrahilerin diğer aşamalarının saptanmasında da yol gösterici olacaktır.

Post Bariatrik Cerrahi için Sabırlı Olmak Gerekiyor

Obezite ameliyatı sonrası kilo veren ve sarkmaları nedeniyle özgüvenlerini kaybeden hastalar post bariatrik estetik cerrahilere başvurmak için aceleci davranabiliyor. Ancak bu operasyonların en verimli şekilde sonuçlanabilmesi ve sağlık için bir risk teşkil etmemesi için obezite ameliyatlarından sonra 12 – 18 ay, mümkünse minimum 18 ay beklenmesi gerekiyor. Bu süreçte hastalar diyet ve egzersizlerle verdikleri kiloyu korumayı öğreniyor, kiloları stabil hale geliyor. Böylelikle estetik cerrahiler sonrası yeniden kilo almalarına neden olabilecek davranışların yaratabileceği riskler de geride bırakılabiliyor.

Yüz Germe

Hayat tarzı, yanlış beslenme ve yaşın ilerlemesi gibi farklı faktörler doğrultusunda yüz cildinde sarkmalar ve sarkmalarla birlikte derin kırışıklıklar oluşabiliyor. Aynı zamanda obezite cerrahisi ile birlikte dramatik kilo kaybı yaşayan kişilerin de yüz bölgesindeki cilt sarkarak kozmetik açıdan rahatsız edici ve kişiyi olduğundan yaşlı gösteren bir sorun haline gelebiliyor. Bu gibi durumlarda yüz germe estetiği ile yüz cildindeki fazlalıklar alınıyor, yüz cildi gerginleştiriliyor.

Post Bariatrik Cerrahi Kimlere Uygulanır?

Kimler Yüz Germe Ameliyatı İçin Uygun Adaydır?

Yüz cildinde ameliyatsız medikal uygulamalar ile giderilemeyecek ölçüde derin kırışıklıklar ve sarkmalar olan, genel sağlık durumu operasyon için engel teşkil etmeyen, ameliyat sonrası süreç ile ilgili gerçekçi beklentileri olan kişiler yüz germe ameliyatı için uygun aday olarak kabul edilir. Post bariatrik cerrahi kapsamında yüz estetiği uygulanabilmesi için kişinin kilo verme sürecinin tamamlanması ve kilosunun sabitlenmesi önemli kriterler olarak ön plana çıkar.

Yüz Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yüz germe ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştirilen ve kişi özelinde planlanan bir operasyondur. Post bariatrik estetik cerrahi kapsamında boyun germe ameliyatı ile birlikte uygulanabilir. Geleneksel olarak izlerin belli olmaması için kesiler saç çizgisinden başlar ve kulak arkasındaki bölgeden devam ederek başın alt kısmında sonlanır. Yüz germe ameliyatı ile cilt altı kaslar gerginleştirilir, dokular yapılandırılır ve cilt fazlalıkları alınır.

Kol Germe

İlerleyen yaş, hareketsiz yaşam ve obezite ameliyatları sonrası aşırı kilo verilmesine bağlı olarak cilt elastikiyetinin de azalmasıyla birlikte kolların iç kısımlarında cilt sarkmaları meydana gelebilir. Kolların yana doğru açılması ile belirginleşen bu sarkmalar estetik kaygı yaratırken kişinin kıyafet seçimlerini kısıtlarken özgüvenini de azaltabilir. Kollardaki cilt sarkmalarının giderilip kolların şekillendirildiği estetik cerrahi, kol germe veya brakioplasti olarak adlandırılır.

Kimler Kol Germe Ameliyatı İçin Uygun Adaydır?

Kollarında cilt sarkması olan, obezite cerrahisi sonrası kilo verme süreci tamamlanmış ve kilosu stabil hale gelen, genel sağlık durumu operasyon için engel teşkil etmeyen ve operasyon sonrası dönemde gerçekçi beklentilere sahip kişiler kol germe ameliyatı için uygun aday olarak nitelendirilebilir.

Kol Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kol germe ameliyatı genel anestezi altında tek başına ya da post bariatrik cerrahi kapsamında göğüs dikleştirme ve sırt germe ameliyatları ile kombine şekilde gerçekleştirilebilir. Hasta özelinde planlanması gereken bu cerrahi sırasında koldaki cilt fazlalığı miktarı ve cilt kalınlığı doğrultusunda kolun görünmeyecek kısımlarından kesi atılır. Bazı kişilerde kesi dirseklerden kol altına kadar uzayabilir. Operasyon sırasında kesiler mümkün olduğunda görünmeyecek şekilde yapılsa da bazı hastalarda kesi boyutu fazla olabilir. İyileşme sürecinde doktor direktiflerine dikkat edilirse yara iyileşmesi başarıyla tamamlanır ve iz sorunu minimize edilir.

Göğüs Toparlama Dikleştirme

Doğum ve emzirme geçmişinin varlığı, yaşın ilerlemesi ve bariatrik cerrahiler sonrası yaşanan büyük ölçüdeki kilo kayıpları göğüslerde sarkmalara ve hacim azalmalarına yol açabiliyor. Kadınların özgüvenini etkileyen ve beden algılarında bozulmaya yol açabilen bu deformasyon göğüs toparlama dikleştirme cerrahisi ile düzeltilebiliyor. Post bariatrik cerrahiler kapsamında meme toparlama, dikleştirme, büyütme veya küçültme işlemleri eş zamanlı olarak gerçekleştirilebiliyor.

Kimler Meme Estetiği Ameliyatı İçin Uygundur?

Memelerinde hacim kaybı, sarkma, boyut farklılıkları ve asimetri oluşan; obezite cerrahi sonrası aşırı kilo vermeye bağlı olarak deformasyon meydana gelen, genel sağlık durumu estetik cerrahi için risk teşkil etmeyen ve operasyon sonrası sürecin gerekliliklerinin farkında olan kişiler meme estetiği yaptırabilir. Post bariatrik cerrahi kapsamında meme toparlama dikleştirme için hastaların kilo verme sürecinin tamamlanması ve kilolarını korumaları beklenir. Bu nedenle meme estetiğinin diğer tüm post bariatrik cerrahiler gibi obezite ameliyatlarından yaklaşık 18 ay sonra yapılması önerilir.

Göğüs Toparlama Dikleştirme Nasıl Yapılır?

Genel anestezi altında gerçekleştirilen meme estetiği kişi özelinde planlanmalıdır. Bazı hastalara meme dikleştirme ve küçültme bazı hastalara ise meme dikleştirme ve büyütme aynı anda gerçekleştirilebilir. Operasyon sırasında hastanın ihtiyaçları doğrultusunda farklı teknikler kullanılabilir. Meme estetiği genel anlamda ele alındığında erkeklere de uygulanabilen bir cerrahidir. Erkeklerde aşırı kilo vermeye ya da hormonal bozukluklara bağlı olarak meydana gelen meme büyümesi jinekomasti operasyonları ile tedavi edilir.

Karın Germe

Karın cildindeki fazla derinin alınması ve kasların yeniden yapılandırılması amacıyla gerçekleştirilen karın germe operasyonu, obezite cerrahi sonrası dönemde en çok başvurulan post bariatrik estetik ameliyatlar arasında yer alır.

Hızlı ve aşırı kilo verilmesine bağlı olarak karın bölgesinde oluşan sarkmalar kilo verilmesine rağmen bireylerin kozmetik açıdan rahatsızlıklarının devam etmesine neden olabilir. Bu gibi bir durumda, gerekli sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra karın germe ameliyatına karar verilebilir.

Post Bariatrik Cerrahi Kimlere Uygulanır?

Kimler Karın Germe Ameliyatı İçin Uygundur?

Karın germe estetiğinin gerçekleştirilebilmesi için obezite cerrahi sonrası hastaların kilo verme sürecini tamamlaması ve kilo kontrolü sağlaması, vücut kitle indeksi değerinin 30’un altında olması, kilo vermeye bağlı olarak karın bölgesinde cilt sarkmalarının oluşması, sarkmalardan ötürü rahatsızlık duyması, operasyon ile ilgili gerçekçi beklentilerinin bulunması ve genel sağlık durumunun operasyon için risk teşkil etmemesi gerekir. Tüm bu şartlar haricinde operasyon sonrası iyileşme sürecinde komplikasyon yaşanmaması için operasyon öncesinde ve sonrasında sigara ile alkol kullanımı bırakılmalıdır.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Karın germe ameliyatları hastaların ihtiyaçları doğrultusunda planlanır ve genel anestezi altında yapılır. Operasyon sırasında kullanılacak teknik hastanın karın bölgesindeki ve çevresindeki deformasyon derecesi doğrultusunda belirlenir. Bu kapsamda tam karın germe ameliyatı, mini karın germe ameliyatı veya çevresel karın germe ameliyatı uygulanabilir. Obezite cerrahi sonrası gerçekleştirilen post bariatrik cerrahi kapsamında sırt, karın ve kalça ve bacak estetiği kombine şekilde gerçekleştirilebilir.

Sırt Germe

Obezite ameliyatı sonrasında çok ciddi kilo kayıpları yaşandığı takdirde vücudun genelinde cilt sarkmaları oluşur. Cilt sarkmalarının oluştuğu ve estetik kaygılar yaratan vücut kısımlarından biri de sırttır. Verilen kiloya bağlı olarak sırt bölgesinde gevşeyen ve sarkan deriler estetik kaygılar yarattığında sırt germe ameliyatları gündeme gelir. Post bariatrik cerrahi kapsamında karın germe ve popo kaldırma ameliyatları ile birlikte ya da tek başına uygulanabilen sırt germe operasyonu ile daha sıkı ve şekilli bir sırta kavuşmak mümkün olur. Sırt germe diğer estetik cerrahiler gibi yalnızca obezite ameliyatı geçirenlere uygulanmaz; yaşlanma, genetik faktörler, hareketsizlik ve kilo değişimleri sonucu bölgesel deformasyon yaşayan kişiler de bu operasyona başvurabilir.

Kimler Sırt Germe Ameliyatı için Uygun Adaydır?

Post bariatrik cerrahi kapsamında sırt germe operasyonun yapılabilmesi için hastaların kilo verme süreçlerinin tamamlanması, kilolarının stabil olması, genel sağlık durumları cerrahi için risk barındırmaması, gerçekçi beklentilere sahip olması gibi şartlar aranır. Operasyon için uygunluk kriterlerini karşılayan hastalar için sırt germe ameliyatı tek başına ya da diğer vücut şekillendirme ameliyatları ile kombine şekilde uygulanabilir.

Sırt Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Sırt germe ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştirilir. Operasyon sırasında sarkan cilt fazlalıkları alınır ve cilt altı dokuları yeniden yapılandırılır. Sırt germe ameliyatı tek başına ya da az önce de ifade edildiği gibi farklı germe ameliyatları ile kombine şekilde uygulanabilir. Hastaların operasyon sonrası 1-2 gün hastanede kalması gerekir.

Popo Kaldırma ve Dolgunlaştırma

Post bariatrik cerrahi kapsamında gerçekleştirilen karın germe ve bacak germe gibi operasyonların ardından en çok talep gören post bariatrik estetik operasyonlar arasında popo kaldırma ve dolgunlaştırma da gelmektedir.

Obezite ameliyatları sonrası aşırı kilo verilmesine bağlı olarak vücudun çeşitli bölgelerinde olduğu gibi kalça bölgesinde de cilt sarkmaları ve hacim kayıpları oluşabilir. Bu gibi bir durum kozmetik kaygılar yaratmanın yanı sıra kadınlarda özgüvensizliğe de neden olabilir. Kalçaların fazla düz olması, sarkması ve hacimsel olarak kayıp yaşaması gibi sorunlar yaşayan kadınlar popo kaldırma ve dolgunlaştırma estetiği ile şekilli bir vücuda kavuşabilirler.

Kimler Popo Kaldırma ve Dolgunlaştırma Ameliyatı İçin Uygundur?

Obezite cerrahi sonrası kilo verme süreci tamamlanan, kilosu stabil olan, genel sağlık durumu operasyon için engel teşkil etmeyen, kalçasındaki deformasyon nedeniyle görüntüsünden rahatsız olan kişiler popo kaldırma ve dolgunlaştırma ameliyatı için uygun kabul edilmektedir.

Popo Kaldırma ve Dolgunlaştırma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Popo kaldırma ve dolgunlaştırma çoğunlukla genel anestezi altında gerçekleştirilir. Operasyon sırasında yağ enjeksiyonu, dolgu ve protez gibi farklı tekniklere başvurulabilir. Teknik belirlenirken hastanın detaylı olarak tetkik elde edilmesi gerekir. Operasyon yaklaşık 2 saat sürer, hastalar operasyon sonrası 1-2 gün hastanede kalırlar. Günlük hayata dönüş 10 – 15 gün sürebilir.

Bacak Germe

Obezite cerrahi sonrası büyük ölçüde kilo verilmesine bağlı olarak bacaklarda deformasyon oluşumu meydana gelir. Bacakların iç kısımlarında ve diz kapağı üstünde yoğunlaşan cilt sarkmalarının giderilmesi ve aynı zamanda bacakların şekillendirilmesi amacıyla gerçekleştirilen estetik cerrahi, bacak germe olarak tanımlanır. Bacak germe tek başına ya da post bariatrik estetik kapsamında karın germe, sırt germe ve popo kaldırma ameliyatları ile eş zamanlı olarak da gerçekleştirilebilir. Bacak germe ile hangi operasyonların eş zamanlı yapılacağı ya da kombine ameliyatların yapılıp yapılamayacağı hastanın ihtiyaçları, genel sağlık durumu ve cerrahların kararları doğrultusunda netleştirilir.

Kimler Bacak Germe Ameliyatı İçin Uygundur?

Bacak germe ameliyatı olabilmek için hastaların ideal kilolarına düşmüş olması, kilolarının stabil hale gelmesi, estetik kaygılar yaratacak cilt sarkmalarına sahip olması, genel sağlık durumlarının operasyona engel bir risk barındırmaması ve post operatif süreçle ilgili gerçekçi beklentilere sahip olmaları gerekir.

Bacak Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Genel anestezi altında yapılan operasyon yaklaşık 2 saat sürer. Kasık çizgisi üzerinden bacak iç kısmına doğru fazla cilt çıkarılır, bacak derisi gerilir ve bölgedeki cilt altı dokular yapılandırılır. Operasyon sonrası hastanede 1 gün kalınması gerekli olabilir. Bacak germe ameliyatı sonuçları kalıcı olsa da post operatif dönemde hastalar kilo alıp vermeye devam ederlerse bacak bölgesinde yeniden deformasyon oluşabilir.