Ana Sayfa Hakkımızda Obezite Cerrahisi Post Bariatrik Cerrahi Blog İletişim
KAPAT
Bariatrik Cerrahi Sonrası Obezite Ameliyatından Sonra Hastaları Neler Bekler? Bariatrik Cerrahi Sonrası Cerrahi Planlama Bariatrik Cerrahi Sonrası Planlama Hakkında Bilinmesi Gerekenler Post Bariatrik Cerrahi Ne Zaman Yapılmalıdır? Post Bariatrik Cerrahi İçin Uygun Zaman Ne Zaman? Post Bariatrik Cerrahi Kimlere Uygulanır? Bariatrik Cerrahi Sonrası İz Kalır mı? Obezite Cerrahi Sonrası Estetik Operasyonlar Bariatrik Cerrahi Sonrası Skar Oluşumu Bariatrik Cerrahi Sonrası Günlük Yaşam Post Bariatrik Cerrahi Ağrılı Bir İşlem midir? Bariatrik Cerrahi Sonrası ve Ağrı Süreci Birden Fazla Bölge İçin Bariatrik Cerrahi Sonrası Obezite Ameliyatı Sonrası Estetik Operasyonlar

Post Bariatrik Cerrahi

Bariatrik Cerrahi Sonrası

Obezite ameliyatları sonrası süreç obezite hastaları için yeni bir başlangıç ​​olarak değerlendirilmelidir. Midenin küçültüldüğü veya hem midenin küçültüldüğü hem de besin alımının kısıtlandığı bariatrik cerrahi sonrası beslenme alışkanlıkları değiştirilmeli ve egzersizler günlük hayata dahil edilmelidir. Yaşam tarzındaki değişiklikler genel sağlık durumunu ve operasyon sonrası verilecek kilo miktarını etkileme gücüne sahiptir.

Obezite cerrahisi sonrası dönemde hastaların beslenme kurallarına kesinlikle uyması gerekmektedir. Sıvı, püre ve katı beslenme dönemlerinin gerektirdiği ve bu dönemlerde uygulanacak diyet programları uzmanlar tarafından detaylı olarak anlatılacaktır. Bariatrik cerrahi sonrası beslenmenin yanı sıra bazı vitamin ve mineral takviyelerinin kullanılması da önemlidir. Takviyeler belirtilen süre içerisinde kesintiye uğramamalıdır.

Bariatrik Cerrahi Sonrası Kilo Verme

Obezite cerrahisi sonrası ilk 1-1.5 yıl içinde hastaların fazla kilolarının %50'sini kaybetmeleri beklenir. Ancak her hastanın kendine özgü dinamikleri vardır. Bazıları daha hızlı bir metabolizmaya sahip olabilir ve bazıları hedefe yürürken daha kararlı olabilir. Bu nedenle kısa, orta ve uzun vadeli kilo verme hedefleri belirlenmelidir.

Mide küçültme ameliyatlarından sonra gerçekçi beklentiler korunmalıdır. İdeal kiloya ulaşmak ilk hedef olarak görülmemeli ve hastalar her kilo vermede motivasyonlarını korumayı bilmelidir. Küçük zaferleri görmezden gelmek, kilo verme sürecinde motivasyon kaybına ve umutsuzluğa neden olabilir.

Obezite Ameliyatından Sonra Hastaları Neler Bekler?

Ameliyat sonrası dönemde hastaların kendilerini yalnız hissetmeleri ve izole olmayı tercih etmeleri yaygın bir sorundur. Psikolojik yardıma ihtiyaç duyulursa uzmanlara danışılmalıdır.

Bariatrik cerrahiden sonra hastaların iştahı azalacak ve bazı yiyeceklerin eskisi kadar lezzetli olmadığını hissedeceklerdir. Yemek kokularına karşı ekstra hassasiyet yaşamak mümkündür.

Obezite ameliyatından sonra alkol tüketimi önerilmez. Birçok alkollü içecek aşırı kalori içerir ve vücut tarafından daha hızlı emilebilir.

Mide küçültme ameliyatı sonrası kilo verebilmek için hastaların beslenme ve egzersiz programlarına uymaları ve yeni bir yaşam tarzı benimsemeleri gerekmektedir. Aksi takdirde bekledikleri kadar kilo veremeyebilirler veya tekrar kilo alabilirler. Bu gibi durumlarda revizyonel obezite cerrahisi düşünülebilir.

Obezite Ameliyatı Sonrası Deri Sarkması

Obezite hastalarının ideal kilolarına ulaşmak için önemli ölçüde kilo vermeleri gerekir. Aşırı kilo veren kişilerde cilt sarkmaları meydana gelebilir. Post bariatrik ameliyatlar ile cilt sarkmaları giderilebilir. Post bariatrik cerrahi kapsamında hastalar yüz germe, kol germe, karın germe, sırt germe, bacak germe, meme dikleştirme gibi estetik operasyonlara başvurabilirler.

Bariatrik Cerrahi Sonrası Cerrahi Planlama

Obezite cerrahisi sonrası beslenme ve egzersiz programlarına uyum sağlayan, sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyen ve uzman direktiflerine uyan kişiler önemli ölçüde kilo verebilirler. Aşırı kilo kaybına bağlı olarak vücudun bazı bölgelerinde cilt sarkmaları meydana gelebilir. Bu sarkmalar kişinin kilo vermenin sonuçlarını görmemesine neden olurken, günlük hayatını ve özgüvenini de derinden etkileyebilir. Bu nedenle kilo vermenin neden olduğu deri sarkmasını gidermek için obezite ameliyatları sonrası başvurmak gerekebilir.

Zayıflama işlemi tamamlandıktan ve kişi kilosunu koruduktan sonra vücut şekillendirme amacı ile yapılan estetik operasyonlara post bariatrik ameliyatlar denir. Hastaları rahatsız edecek düzeyde sarkması olan bölgelere planlanması gereken obezite sonrası ameliyatlar, ihtiyaçlar doğrultusunda, cilt sargılarının görüldüğü hemen hemen tüm vücut bölgelerinde kademeli olarak yapılabilmektedir.

Her estetik operasyonda olduğu gibi obezite sonrası ameliyatlar da hastaların beklentileri, genel sağlık durumları ve ihtiyaçları doğrultusunda planlanmalıdır.

Obezite ameliyatları planlanırken vücudun bir bütün olarak ele alınması ve hastaların kilo verme sürecinde olup olmadığının ve vücut kitle indeks değerlerinin stabilize olup olmadığının sorgulanması gerekliliği ön plana çıkmaktadır.

Vücut şekillendirme ve kilo verme sonrası oluşan cilt sarkmasını gidermek için yapılan bu operasyonlar sonrası komplikasyon riskini en aza indirmek için operasyonlar arasında 4-6 aylık zaman boşlukları bırakılmalıdır.

Post bariatrik cerrahi tek bir ameliyat değil, birçok ameliyatın bir kombinasyonu olarak düşünülmelidir. Bu nedenle tek bir operasyon olarak planlanamaz. Operasyonların ilk aşamasında karın, bel ve genital bölgedeki deri sarkmaları düzeltilir. Bu operasyondan sonra bir mola verilir ve ardından kol, bacak ve meme bölgeleri estetik olarak iyileştirilir. Son olarak yüz ve boyun bölgesindeki cilt sarkmalarının tedavi süreci başlamaktadır.

Bariatrik Cerrahi Sonrası Planlama Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Post bariatrik ameliyatların yapılabilmesi için hastaların kilo verme sürecini tamamlaması ve kilosunu koruması gerekir.

Post bariatrik ameliyatlar zamana yayılmalıdır. Gerekirse revizyon ameliyatları yapılabilse de bu ameliyatlara başvururken kişinin fazla kilolarından kurtulması avantajlı olacaktır.

Obezite cerrahisi sonrası vücut şekillendirme operasyonları bazen birkaç ay içinde bazen de bir yıla kadar varan bir sürede tamamlanabilmektedir. Hastaların sabırlı olması önemlidir.

Post Bariatrik Cerrahi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Kendi diyet ve egzersiz programları ile kilo veremeyen ve aşırı kilolara bağlı olarak tip 2 diyabet, yüksek tansiyon, kalp-damar hastalıkları gibi ikincil sağlık sorunları olan kişiler obezite cerrahisine başvurarak yeni bir hayata başlayabilirler. Bariatrik cerrahi sonrası bir anda bir mucizenin gerçekleşmesi beklenemez, kilo verme hedefine ulaşmak disiplinli bir süreç gerektirir. Uzmanlar tarafından belirlenen beslenme ve egzersiz programları izlendiğinde ve sağlıklı bir yaşam tarzı benimsendiğinde hastalar fazla kilolarının büyük bir kısmını kaybedebilmektedir.

Verilen kilo miktarına bağlı olarak vücutta deri sarkmaları meydana gelebilir. Bu nedenle obezite cerrahisi sonrası kilo veren kişiler post bariatrik cerrahilere başvurarak cilt sarkmalarından kurtulabilir ve vücutlarını şekillendirebilirler. Post bariatrik ameliyatlar birçok farklı ameliyatın bir kombinasyonu olarak yapıldığından hasta seçimi ve ameliyat planlaması önemli değişkenler olarak ön plana çıkmaktadır.

Post Bariatrik Cerrahi İçin Uygun Zaman Ne Zaman?

Bariatrik cerrahi sonrası vücut şekillendirme operasyonlarının yapılabilmesi için hastaların öncelikle önemli ölçüde kilo vermesi ve verilen kilolara bağlı olarak vücutlarında cilt sarkmaları oluşması gerekmektedir. Bu değişim birden bire olmayacak ve hızla gerçekleşecek olsa da, verilen kilonun korunması gerekir.

Tüm bu nedenlerle bariatrik cerrahi sonrası post bariatrik cerrahiye geçiş için 12-18 ay beklenmesi önerilir. Bu bekleme süresi bazı hastalar için çok uzun olabilse de önemli olan operasyonlardan maksimum verim ile kalıcı sonuçlar elde etmek olduğundan sabırlı olmak gerekir.

Genel sağlık ve kilo durumunun obezite sonrası ameliyatlara uygunluğu belirlenirse operasyonların planlamasına geçilebilir. Bu noktada tüm vücuttaki sarkmanın tek bir operasyonla giderilmeyeceğini bilmek gerekir.

Post bariatrik ameliyatlar, bir dizi farklı ameliyatın birleşimidir ve planlamaları sırasında kademeli bir strateji izlenir. Tek seansta tamamlamanın mümkün olmadığı post bariatrik ameliyatlar hastaya özel olarak birleştirilir ve ameliyatlar arasında belirli süreler bırakılmalıdır.

Her ameliyattan sonra verilmesi gereken aralık hastaya göre değişebilir. Bazen birkaç haftaya indirilebilen süreler bazı hastalarda 4-6 aya kadar uzayabilmektedir. Bu nedenle post bariatrik ameliyatların tamamlanması birkaç ay veya bir yıl sürebilmektedir.

Post Bariatrik Cerrahi Kimlere Uygulanır?

Tüp mide ameliyatı, Gastrik Bypass ve RNY Bypass gibi obezite cerrahisi geçiren hastalar, beslenme ve egzersiz programlarına uyum sağladıkları zaman yaklaşık 1-1,5 yıl içerisinde fazla kilolarının %50'den fazlasını kaybedebilmektedir. Bu kayıp vücut için dramatiktir ve vücuttaki aşırı kilo kaybına bağlı olarak cilt sarkmaları meydana gelebilir.

Post bariatrik cerrahi ihtiyacı, vücudun sadece birkaç bölgesinde değil, genel bir sarkma olduğunda ortaya çıkar. Obezite sonrası ameliyatlar yüz germe, kol germe, karın germe, meme dikleştirme, sırt ve bacak germe gibi vücudun farklı bölgelerini hedef alan bir dizi estetik operasyondan oluşur. Obezite sonrası ameliyatlar genellikle kilo verme ve sarkma miktarına göre obezite cerrahisinden 12-18 ay sonra gündeme gelir.

Post-bariatrik cerrahinin uygulanabilmesi için yerine getirilmesi gereken şartlar şunlardır:

Kişinin obezite cerrahisi geçirmiş olması ve cilt sarkmasının sadece birkaç bölgede değil vücudunun üzerinde görülmesi gerekir. Çok kilo veren kişilerde meydana gelen sarkmalar, kişiye özel bir dizi işlemle giderilebilir ve vücut eski haline döndürülebilir.

Post bariatrik operasyonlar yapılmadan önce kişinin kilo verme prosedürü bitmiş olmalıdır. Kilo kaybı ile birlikte cildin tekrar sarkma ihtimali bu ameliyatların istenilen kiloya gelmeden tercih edilmemesinin sebeplerinden biridir. Kişinin ağırlığı stabilize olduğunda post bariatrik prosedürler düşünülebilir.

Post bariatrik prosedürler uygulanmadan önce kişinin genel sağlık durumu derinlemesine gözden geçirilmelidir. Midenin küçültüldüğü ve gıda alımının kısıtlandığı bariatrik cerrahi sonrası hastalarda kan tahlillerinin yapılması kritik önem taşır. Kan testi ile vitamin veya mineral eksikliği tespit edilirse ameliyatlar hastanın sağlığı için tehlikeli olabilir.

Hastaların yeni ameliyatlara psikolojik olarak hazır olmaları, obezite sonrası ameliyatların yapılmasında önemli bir kriter olarak değerlendirilebilir. İyileşme sürecinde oluşabilecek komplikasyonlar hakkında bilgilendirilmelidirler.

Post bariatrik cerrahi için uygunluk kriterleri fiziksel olarak yerine getirilse de, hastaların sağlıklı kilolarını korumaya istekli olduklarından emin olunmalıdır. Obezite cerrahisi sonrası sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanamayan ve egzersizi günlük yaşamının bir parçası haline getiremeyen hastaların tekrar kilo alabilecekleri gerçeği göz ardı edilmemelidir. Bu nedenle kilo kontrolünü sağlamak isteyen hastalar, vücut şekillendirme için yapılan post bariatrik ameliyatlar için uygun görülmektedir.

 

Bariatrik Cerrahi Sonrası İz Kalır mı?

Mide küçültme ameliyatı yani bariatrik cerrahi geçiren, ameliyat sonrası dönemde dramatik bir şekilde kilo verdiği için cildi sarkmış olan ve vücudundaki deri sarkması nedeniyle rahatsız olan kişiler, ameliyat sonrası daha şekilli bir vücut elde edebilirler. bariatrik ameliyatlar sonrası.

Meme dikleştirme, karın germe, bacak germe, kol germe, yüz ve boyun germe gibi bir takım estetik operasyonların bir kombinasyonu olarak gerçekleştirilen obezite sonrası operasyonlar bazı soru işaretlerini de beraberinde getiriyor. Sarkan ciltten kurtulmak isteyenler için “Post bariatrik cerrahi sonrası iz kalır mı?” Sorunun cevapları önemli.

Obezite Cerrahi Sonrası Estetik Operasyonlar

Obezite ameliyatı sonrası kilo veren ve sarkmaları nedeniyle özgüvenlerini kaybeden hastalar post bariatrik estetik cerrahilere başvurmak için aceleci davranabiliyor. Ancak bu operasyonların en verimli şekilde sonuçlanabilmesi ve sağlık için bir risk teşkil etmemesi için obezite ameliyatlarından sonra 12 – 18 ay, mümkünse minimum 18 ay beklenmesi gerekiyor. Bu süreçte hastalar diyet ve egzersizlerle verdikleri kiloyu korumayı öğreniyor, kiloları stabil hale geliyor. Böylelikle estetik cerrahiler sonrası yeniden kilo almalarına neden olabilecek davranışların yaratabileceği riskler de geride bırakılabiliyor.

 

Yüz Germe

Hayat tarzı, yanlış beslenme ve yaşın ilerlemesi gibi farklı faktörler doğrultusunda yüz cildinde sarkmalar ve sarkmalarla birlikte derin kırışıklıklar oluşabiliyor. Aynı zamanda obezite cerrahisi ile birlikte dramatik kilo kaybı yaşayan kişilerin de yüz bölgesindeki cilt sarkarak kozmetik açıdan rahatsız edici ve kişiyi olduğundan yaşlı gösteren bir sorun haline gelebiliyor. Bu gibi durumlarda yüz germe estetiği ile yüz cildindeki fazlalıklar alınıyor, yüz cildi gerginleştiriliyor.

Kimler Yüz Germe Ameliyatı İçin Uygun Adaydır?

Yüz cildinde ameliyatsız medikal uygulamalar ile giderilemeyecek ölçüde derin kırışıklıklar ve sarkmalar olan, genel sağlık durumu operasyon için engel teşkil etmeyen, ameliyat sonrası süreç ile ilgili gerçekçi beklentileri olan kişiler yüz germe ameliyatı için uygun aday olarak kabul edilir. Post bariatrik cerrahi kapsamında yüz estetiği uygulanabilmesi için kişinin kilo verme sürecinin tamamlanması ve kilosunun sabitlenmesi önemli kriterler olarak ön plana çıkar.

Yüz Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yüz germe ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştirilen ve kişi özelinde planlanan bir operasyondur. Post bariatrik estetik cerrahi kapsamında boyun germe ameliyatı ile birlikte uygulanabilir. Geleneksel olarak izlerin belli olmaması için kesiler saç çizgisinden başlar ve kulak arkasındaki bölgeden devam ederek başın alt kısmında sonlanır. Yüz germe ameliyatı ile cilt altı kaslar gerginleştirilir, dokular yapılandırılır ve cilt fazlalıkları alınır.

 

Kol Germe

İlerleyen yaş, hareketsiz yaşam ve obezite ameliyatları sonrası aşırı kilo verilmesine bağlı olarak cilt elastikiyetinin de azalmasıyla birlikte kolların iç kısımlarında cilt sarkmaları meydana gelebilir. Kolların yana doğru açılması ile belirginleşen bu sarkmalar estetik kaygı yaratırken kişinin kıyafet seçimlerini kısıtlarken özgüvenini de azaltabilir. Kollardaki cilt sarkmalarının giderilip kolların şekillendirildiği estetik cerrahi, kol germe veya brakioplasti olarak adlandırılır.

Kimler Kol Germe Ameliyatı İçin Uygun Adaydır?

Kollarında cilt sarkması olan, obezite cerrahisi sonrası kilo verme süreci tamamlanmış ve kilosu stabil hale gelen, genel sağlık durumu operasyon için engel teşkil etmeyen ve operasyon sonrası dönemde gerçekçi beklentilere sahip kişiler kol germe ameliyatı için uygun aday olarak nitelendirilebilir.

Kol Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kol germe ameliyatı genel anestezi altında tek başına ya da post bariatrik cerrahi kapsamında göğüs dikleştirme ve sırt germe ameliyatları ile kombine şekilde gerçekleştirilebilir. Hasta özelinde planlanması gereken bu cerrahi sırasında koldaki cilt fazlalığı miktarı ve cilt kalınlığı doğrultusunda kolun görünmeyecek kısımlarından kesi atılır. Bazı kişilerde kesi dirseklerden kol altına kadar uzayabilir. Operasyon sırasında kesiler mümkün olduğunda görünmeyecek şekilde yapılsa da bazı hastalarda kesi boyutu fazla olabilir. İyileşme sürecinde doktor direktiflerine dikkat edilirse yara iyileşmesi başarıyla tamamlanır ve iz sorunu minimize edilir.

 

Göğüs Toparlama Dikleştirme

Doğum ve emzirme geçmişinin varlığı, yaşın ilerlemesi ve bariatrik cerrahiler sonrası yaşanan büyük ölçüdeki kilo kayıpları göğüslerde sarkmalara ve hacim azalmalarına yol açabiliyor. Kadınların özgüvenini etkileyen ve beden algılarında bozulmaya yol açabilen bu deformasyon göğüs toparlama dikleştirme cerrahisi ile düzeltilebiliyor. Post bariatrik cerrahiler kapsamında meme toparlama, dikleştirme, büyütme veya küçültme işlemleri eş zamanlı olarak gerçekleştirilebiliyor.

Kimler Meme Estetiği Ameliyatı İçin Uygundur?

Memelerinde hacim kaybı, sarkma, boyut farklılıkları ve asimetri oluşan; obezite cerrahi sonrası aşırı kilo vermeye bağlı olarak deformasyon meydana gelen, genel sağlık durumu estetik cerrahi için risk teşkil etmeyen ve operasyon sonrası sürecin gerekliliklerinin farkında olan kişiler meme estetiği yaptırabilir. Post bariatrik cerrahi kapsamında meme toparlama dikleştirme için hastaların kilo verme sürecinin tamamlanması ve kilolarını korumaları beklenir. Bu nedenle meme estetiğinin diğer tüm post bariatrik cerrahiler gibi obezite ameliyatlarından yaklaşık 18 ay sonra yapılması önerilir.

Göğüs Toparlama Dikleştirme Nasıl Yapılır?

Genel anestezi altında gerçekleştirilen meme estetiği kişi özelinde planlanmalıdır. Bazı hastalara meme dikleştirme ve küçültme bazı hastalara ise meme dikleştirme ve büyütme aynı anda gerçekleştirilebilir. Operasyon sırasında hastanın ihtiyaçları doğrultusunda farklı teknikler kullanılabilir. Meme estetiği genel anlamda ele alındığında erkeklere de uygulanabilen bir cerrahidir. Erkeklerde aşırı kilo vermeye ya da hormonal bozukluklara bağlı olarak meydana gelen meme büyümesi jinekomasti operasyonları ile tedavi edilir.

 

Karın Germe

Karın cildindeki fazla derinin alınması ve kasların yeniden yapılandırılması amacıyla gerçekleştirilen karın germe operasyonu, obezite cerrahi sonrası dönemde en çok başvurulan post bariatrik estetik ameliyatlar arasında yer alır.

Hızlı ve aşırı kilo verilmesine bağlı olarak karın bölgesinde oluşan sarkmalar kilo verilmesine rağmen bireylerin kozmetik açıdan rahatsızlıklarının devam etmesine neden olabilir. Bu gibi bir durumda, gerekli sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra karın germe ameliyatına karar verilebilir.

Kimler Karın Germe Ameliyatı İçin Uygundur?

Karın germe estetiğinin gerçekleştirilebilmesi için obezite cerrahi sonrası hastaların kilo verme sürecini tamamlaması ve kilo kontrolü sağlaması, vücut kitle indeksi değerinin 30’un altında olması, kilo vermeye bağlı olarak karın bölgesinde cilt sarkmalarının oluşması, sarkmalardan ötürü rahatsızlık duyması, operasyon ile ilgili gerçekçi beklentilerinin bulunması ve genel sağlık durumunun operasyon için risk teşkil etmemesi gerekir. Tüm bu şartlar haricinde operasyon sonrası iyileşme sürecinde komplikasyon yaşanmaması için operasyon öncesinde ve sonrasında sigara ile alkol kullanımı bırakılmalıdır.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Karın germe ameliyatları hastaların ihtiyaçları doğrultusunda planlanır ve genel anestezi altında yapılır. Operasyon sırasında kullanılacak teknik hastanın karın bölgesindeki ve çevresindeki deformasyon derecesi doğrultusunda belirlenir. Bu kapsamda tam karın germe ameliyatı, mini karın germe ameliyatı veya çevresel karın germe ameliyatı uygulanabilir. Obezite cerrahi sonrası gerçekleştirilen post bariatrik cerrahi kapsamında sırt, karın ve kalça ve bacak estetiği kombine şekilde gerçekleştirilebilir.

 

Sırt Germe

Obezite ameliyatı sonrasında çok ciddi kilo kayıpları yaşandığı takdirde vücudun genelinde cilt sarkmaları oluşur. Cilt sarkmalarının oluştuğu ve estetik kaygılar yaratan vücut kısımlarından biri de sırttır. Verilen kiloya bağlı olarak sırt bölgesinde gevşeyen ve sarkan deriler estetik kaygılar yarattığında sırt germe ameliyatları gündeme gelir. Post bariatrik cerrahi kapsamında karın germe ve popo kaldırma ameliyatları ile birlikte ya da tek başına uygulanabilen sırt germe operasyonu ile daha sıkı ve şekilli bir sırta kavuşmak mümkün olur. Sırt germe diğer estetik cerrahiler gibi yalnızca obezite ameliyatı geçirenlere uygulanmaz; yaşlanma, genetik faktörler, hareketsizlik ve kilo değişimleri sonucu bölgesel deformasyon yaşayan kişiler de bu operasyona başvurabilir.

Kimler Sırt Germe Ameliyatı için Uygun Adaydır?

Post bariatrik cerrahi kapsamında sırt germe operasyonun yapılabilmesi için hastaların kilo verme süreçlerinin tamamlanması, kilolarının stabil olması, genel sağlık durumları cerrahi için risk barındırmaması, gerçekçi beklentilere sahip olması gibi şartlar aranır. Operasyon için uygunluk kriterlerini karşılayan hastalar için sırt germe ameliyatı tek başına ya da diğer vücut şekillendirme ameliyatları ile kombine şekilde uygulanabilir.

Sırt Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Sırt germe ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştirilir. Operasyon sırasında sarkan cilt fazlalıkları alınır ve cilt altı dokuları yeniden yapılandırılır. Sırt germe ameliyatı tek başına ya da az önce de ifade edildiği gibi farklı germe ameliyatları ile kombine şekilde uygulanabilir. Hastaların operasyon sonrası 1-2 gün hastanede kalması gerekir.

 

Popo Kaldırma ve Dolgunlaştırma

Post bariatrik cerrahi kapsamında gerçekleştirilen karın germe ve bacak germe gibi operasyonların ardından en çok talep gören post bariatrik estetik operasyonlar arasında popo kaldırma ve dolgunlaştırma da gelmektedir.

Obezite ameliyatları sonrası aşırı kilo verilmesine bağlı olarak vücudun çeşitli bölgelerinde olduğu gibi kalça bölgesinde de cilt sarkmaları ve hacim kayıpları oluşabilir. Bu gibi bir durum kozmetik kaygılar yaratmanın yanı sıra kadınlarda özgüvensizliğe de neden olabilir. Kalçaların fazla düz olması, sarkması ve hacimsel olarak kayıp yaşaması gibi sorunlar yaşayan kadınlar popo kaldırma ve dolgunlaştırma estetiği ile şekilli bir vücuda kavuşabilirler.

Kimler Popo Kaldırma ve Dolgunlaştırma Ameliyatı İçin Uygundur?

Obezite cerrahi sonrası kilo verme süreci tamamlanan, kilosu stabil olan, genel sağlık durumu operasyon için engel teşkil etmeyen, kalçasındaki deformasyon nedeniyle görüntüsünden rahatsız olan kişiler popo kaldırma ve dolgunlaştırma ameliyatı için uygun kabul edilmektedir.

Popo Kaldırma ve Dolgunlaştırma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Popo kaldırma ve dolgunlaştırma çoğunlukla genel anestezi altında gerçekleştirilir. Operasyon sırasında yağ enjeksiyonu, dolgu ve protez gibi farklı tekniklere başvurulabilir. Teknik belirlenirken hastanın detaylı olarak tetkik elde edilmesi gerekir. Operasyon yaklaşık 2 saat sürer, hastalar operasyon sonrası 1-2 gün hastanede kalırlar. Günlük hayata dönüş 10 – 15 gün sürebilir.

 

Bacak Germe

Obezite cerrahi sonrası büyük ölçüde kilo verilmesine bağlı olarak bacaklarda deformasyon oluşumu meydana gelir. Bacakların iç kısımlarında ve diz kapağı üstünde yoğunlaşan cilt sarkmalarının giderilmesi ve aynı zamanda bacakların şekillendirilmesi amacıyla gerçekleştirilen estetik cerrahi, bacak germe olarak tanımlanır. Bacak germe tek başına ya da post bariatrik estetik kapsamında karın germe, sırt germe ve popo kaldırma ameliyatları ile eş zamanlı olarak da gerçekleştirilebilir. Bacak germe ile hangi operasyonların eş zamanlı yapılacağı ya da kombine ameliyatların yapılıp yapılamayacağı hastanın ihtiyaçları, genel sağlık durumu ve cerrahların kararları doğrultusunda netleştirilir.

Kimler Bacak Germe Ameliyatı İçin Uygundur?

Bacak germe ameliyatı olabilmek için hastaların ideal kilolarına düşmüş olması, kilolarının stabil hale gelmesi, estetik kaygılar yaratacak cilt sarkmalarına sahip olması, genel sağlık durumlarının operasyona engel bir risk barındırmaması ve post operatif süreçle ilgili gerçekçi beklentilere sahip olmaları gerekir.

Bacak Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Genel anestezi altında yapılan operasyon yaklaşık 2 saat sürer. Kasık çizgisi üzerinden bacak iç kısmına doğru fazla cilt çıkarılır, bacak derisi gerilir ve bölgedeki cilt altı dokular yapılandırılır. Operasyon sonrası hastanede 1 gün kalınması gerekli olabilir. Bacak germe ameliyatı sonuçları kalıcı olsa da post operatif dönemde hastalar kilo alıp vermeye devam ederlerse bacak bölgesinde yeniden deformasyon oluşabilir.

 

 

Bariatrik Cerrahi Sonrası Skar Oluşumu

Post bariatrik cerrahi kapsamında az önce de belirtildiği gibi, kişiye özel planlanan kombinasyonlarda birçok farklı estetik operasyon gerçekleştirilir. Kesi gerektiren tüm estetik müdahalelerde olduğu gibi post bariatrik cerrahi sonrasında da iz kalabilir.

Ancak bu dikişler estetik olarak atıldığı ve zamanla solacağı için netlik olmaz. Dikiş izleri vücudun dikkat çekmeyecek bölgeleriyle eşleştirildiği için hastaların olası şikayetleri azaltılabilir. Örneğin karın germe ameliyatı olarak da adlandırılan Karın Germe işlemi sırasında dikişler genital bölgenin üst sınırından yapılır. Böylece operasyon sonrası oluşabilecek izlerin iç çamaşırında kalması sağlanabilmektedir. Aynı şekilde yüz germe operasyonuna da bir örnek verebiliriz. Geleneksel yüz germe operasyonunda kesiler saç çizgisinden başlar ve kulak arkasından devam eder. Bu sayede direkt olarak belli olan bir yara izinin oluşması engellenebilir. Tüm post bariatrik ameliyatlarda aynı yöntemler kullanılmaktadır.

Post Bariatrik Cerrahi Sonrası Skar Oluşumunda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Yapılan operasyonların doğası gereği minimal de olsa iz kalacaktır. Ancak iyileşme sürecinde hastalar kesinlikle doktorun talimatlarına uymalıdır. İyileşme sürecinde izlerin güneşle temasından kaçınılmalıdır. Aynı şekilde yara iyileşme sürecini geciktirecek alkol ve sigara kullanımından da kaçınılmalıdır. Alkol ve sigara doku kan akımını olumsuz etkiler ve sağlıklı bir iyileşme için gerekli oksijen kılcal damarlardan iletilemez. Enfeksiyon riskini de arttırdığı için hastaların ameliyat sonrası sürecin gereksinimlerine uyum sağlaması gerekir.

Bariatrik Cerrahi Sonrası Günlük Yaşam

Bariatrik cerrahi sonrası dramatik kilo kaybı ile birlikte kişilerin genel sağlıkları iyileşir ve hareketlilikleri artar. Kilo vermek nihai hedef olsa da, kaybedilen kilo miktarı fazla olduğunda vücutta sarkmalar meydana gelir. Vücuttaki deri sarkıklığının giderildiği ve vücudun yeniden şekillendirildiği obezite ameliyatları sonrası hem hastaların özgüvenini arttırır hem de vücuttaki deformasyonu düzeltir.

Tüm vücudunda sarkma olan hastaların ihtiyaçları doğrultusunda obezite sonrası ameliyatlar planlanır. Normalde birkaç ameliyatla yapılacak değişiklikler tek bir ameliyatta planlanabilir. Ancak obezite sonrası ameliyatların da başlı başına bir planlama gerektirdiği ve operasyon kombinasyonları arasında iyileşme için zaman bırakılması gerektiği unutulmamalıdır.

Post bariatrik ameliyatlardan sonra günlük yaşama dönüşün ne zaman olacağı konusunda çeşitli görüşler vardır. Ancak bu süreç yapılan operasyonların çeşidine ve vücutta yapılan operasyonların kapsamına göre değişiklik gösterebilir.

Post bariatrik cerrahi sonrası hastaların 1-2 gün hastanede kalması gerekir. Hastanede geçirilen süre boyunca kapsamlı bir şekilde sağlık kontrolleri yapılır ve ardından taburcu işlemleri gerçekleştirilir. İyileşme süreci 4-6 hafta kadar sürebilir. Hastalar operasyondan iki ila üç hafta sonra işlerine dönebilirler. Bu noktada, yaptıkları işin doğası dikkate alınmalıdır. Kişinin fiziksel efor gerektiren ve fiziksel olarak çalışan bir işi varsa işe dönüş süreci daha uzun olacaktır.

Obezite ameliyatlarından 15 gün sonra uzman doktorların onayı ile yavaş tempolu kısa yürüyüşlere başlanabilir. Ancak en az 6 hafta ağır sporlardan kaçınılmalıdır.

Yapılan operasyonların kapsamı doğrultusunda cinsel ilişki için bir süre beklemek gerekir. Genel olarak hastaların ameliyat sonrası dönemde cinsel ilişkiye girmelerinin 3-4 hafta sürdüğü söylenebilir. Tansiyonu yükselten yüksek tempolu egzersizler gibi cinsel ilişki de yara iyileşmesini olumsuz etkileyebilir.

Post bariatrik ameliyatlardan sonra iyileşme sürecinin en sağlıklı ve en hızlı şekilde gerçekleşmesi için hastaların uzman doktorların talimatlarına uyması, dinlenmesi ve sağlıklı beslenmesi önemlidir. Aynı zamanda sigara ve alkol gibi iyileşme sürecini yavaşlatan ve yara oluşumuna neden olan alışkanlıklardan da kaçınılmalıdır.

Post Bariatrik Cerrahi Ağrılı Bir İşlem midir?

Diyet veya egzersiz yoluyla kilo veremeyen ve kiloları nedeniyle sağlığı tehlikeye giren obez bireyler obezite cerrahisi ile yeni bir yola girebilirler. Mide hacminin küçültülmesi veya hem mide hacminin hem de gıda alımının kısıtlanmasını içeren obezite operasyonları, insanların daha hızlı kilo vermesine yardımcı olan mekanik modifikasyonlarla sonuçlanır. İşlemin doğasına göre, iyi beslenme alışkanlıkları geliştiren ve ameliyat sonrası dönem boyunca sık sık egzersiz yapan kişiler, ilk 1-1,5 yıl içinde fazla kilolarının yarısından fazlasını verebilirler. Bir kişi önemli miktarda kilo kaybettiğinde, vücudun her yerinde cilt sarkmaları meydana gelir.

Belirgin bir kilo kaybının ardından, sarkık cildi gidermek ve şekli şekillendirmek için post-bariatrik kozmetik operasyonlar gerekebilir. Sonuç olarak hastalar kendilerini daha iyi hissedebilir, özgüvenleri gelişebilir, cilt sarkmasının neden olduğu koku ve enfeksiyon sorunlarını ortadan kaldırabilir.

Bariatrik Cerrahi Sonrası ve Ağrı Süreci

Post bariatrik estetik ameliyatları vücutta değişikliklere neden olduğu için bu ameliyatların neden olabileceği ağrının şiddeti konusunda soru işaretleri bulunmaktadır. Bacak germe, karın germe, sırt germe, kol germe, yüz germe, boyun germe ve meme dikleştirme gibi çeşitli ameliyatları içeren obezite sonrası estetik ameliyatlar genel anestezi altında yapılır. Bu nedenle post bariatrik ameliyatlar ağrılı bir işlem değildir. Ameliyat sırasında hastalar herhangi bir ağrı veya acı hissetmezler. Post bariatrik ameliyatlardan sonra 1-2 gün hastanede kalınması gerekir. Erken dönemde ağrı yaşanması normaldir.

Ameliyat sonrası dönemde ameliyat sayısı ve ameliyatın kapsamına göre ağrı yaşanması mümkündür. Uzmanlar ağrıyla baş edebilmek için ağrı kesici kullanılmasını önereceklerdir. Yaşanabilecek ağrılar, önerilen ilaçların düzenli ve doğru kullanımı ile kontrol altına alınabilir.

Post bariatrik cerrahi sonrası ağrıyı önlemek için operasyon sonrasında uzmanların talimatlarına ve uyulması gereken kurallara uymak gerekir. Yara iyileşme sürecinde yaşanabilecek çeşitli komplikasyonların olabileceği göz ardı edilmemelidir. İyileşme süreci tamamlanmadan yoğun sporlardan kaçınmak çok önemlidir. İlk günlerde yaşanması muhtemel ağrılar geçtikten sonra kişi iyileşme sürecinde tercihlerine dikkat etmeye devam etmelidir. Ameliyat sonrası dönemde sigara ve alkol kullanmamak en önemli gereksinimlerdir.

Birden Fazla Bölge İçin Bariatrik Cerrahi Sonrası

Obezite cerrahisi sonucu dramatik bir şekilde kilo veren, kilo verme süreci sona eren ve kilosunu stabil tutan kişiler, vücutlarındaki deri sarkmasını gidermek için obezite ameliyatları sonrası başvurabilirler.

Bariatrik estetik cerrahi sonrası yüz germe, boyun germe, kol germe, meme dikleştirme, popo kaldırma, dolgunlaştırma, karın germe, sırt germe ve bacak germe gibi çeşitli operasyonları kapsar. Tüm bu operasyonlar, hastaların ihtiyaç ve beklentileri, sağlık durum muayeneleri ve cerrahın kararları doğrultusunda belirli bir düzen içerisinde gerçekleştirilir.

Post bariatrik estetik ameliyatların birleşik bir özelliği vardır. Genel sağlık durumu uygun olan ve sarkmaları belli bir bölgede yoğunlaşmış hastalarda tek seferde yapılabilse de vücudun birçok farklı bölgesinde sarkmalar meydana geldiğinde kademeli olarak yapılır.

Birden fazla bölgede deri sarkması olan hastalarda post bariatrik cerrahi kapsamında iki veya üç bölgede ayrı ayrı yapılabilen operasyonlar tek seferde tamamlanabilir. Örneğin genel olarak meme dikleştirme ve dikleştirme ihtiyacı olduğunda hastaların kol ve sırt bölgelerinde deri sarkmaları varsa aynı operasyon içerisinde vücudun bu bölgelerindeki deformasyonlar giderilebilir. Böylece hastaların farklı operasyonlar geçirmesi, iyileşme sürecini bölümlere ayırması, aynı anda yapılabilecek bir işlem için birden fazla anestezi alması engellenebilir.

Post Bariatrik Estetik Ameliyatlar Kişiye Özel Planlanır

Post bariatrik ameliyatları aynı anda birden fazla bölgeye uygulamak ve kombinasyon halinde yapmak mümkündür. Ancak bu noktada hastalar her zamanki gibi değerlendirilmelidir.

Hastanın vücudundaki sarkmaların yoğunlaştığı bölgeler, obezite cerrahisi sonrası hastanın genel sağlık durumu, anesteziye uygun olup olmadığı, beklentileri ve cerrahların görüşleri yapılacak operasyonların belirlenmesinde yol gösterici olacaktır. bir kerede ve ayrıca obezite sonrası ameliyatların diğer aşamalarının belirlenmesinde.

Bariatrik Cerrahi Sonrası Sabır Gereklidir

Obezite cerrahisi sonrası kilo veren ve sarkma nedeniyle özgüvenini kaybeden hastalar, post bariatrik plastik cerrahiye başvurmak için aceleci davranabilirler. Ancak bu ameliyatların en verimli şekilde sonuçlandırılması ve sağlık açısından risk oluşturmaması için obezite cerrahisi sonrası mümkünse 12 – 18 ay, minimum 18 ay beklenmesi gerekmektedir. Bu süreçte hastalar diyet ve egzersizlerle verdikleri kiloları korumayı öğrenirler ve kiloları stabil hale gelir. Böylece plastik cerrahi sonrası kilo alımına neden olabilecek davranışların neden olduğu riskler geride kalabilir.

Obezite Ameliyatı Sonrası Estetik Operasyonlar

Obezite cerrahisi sonrası kilo veren ve sarkma nedeniyle özgüvenini kaybeden hastalar, post bariatrik plastik cerrahiye başvurmak için aceleci davranabilirler. Ancak bu ameliyatların en verimli şekilde sonuçlandırılması ve sağlık açısından risk oluşturmaması için obezite cerrahisi sonrası mümkünse 12 – 18 ay, minimum 18 ay beklenmesi gerekmektedir. Bu süreçte hastalar diyet ve egzersizlerle verdikleri kiloları korumayı öğrenirler ve kiloları stabil hale gelir. Böylece plastik cerrahi sonrası kilo alımına neden olabilecek davranışların neden olduğu riskler geride kalabilir.

Yüz germe

Yaşam tarzı, yetersiz beslenme ve yaşlanma gibi farklı faktörler nedeniyle yüz derisinin sarkması ve sarkması ile birlikte derin kırışıklıklar oluşabilir. Aynı zamanda obezite cerrahisi ile dramatik kilo kaybı yaşayan kişilerin yüz bölgesindeki cilt, kozmetik olarak rahatsız edici bir sorun haline gelebilir ve kişiyi olduğundan daha yaşlı gösterebilir. Bu gibi durumlarda yüz germe estetiği ile yüz derisinin fazlalıkları alınır ve yüz derisi sıkılaştırılır.

Yüz Germe Ameliyatı İçin Uygun Adaylar Kimlerdir?

Yüz cildinde ameliyatsız medikal uygulamalarla giderilemeyen derin kırışıklıkları ve sarkmaları olan, genel sağlık durumu ameliyata engel teşkil etmeyen ve ameliyat sonrası süreçle ilgili gerçekçi beklentileri olan kişiler yüz germe ameliyatı için uygun adaylardır. . Bu kabul edilir. Kilo verme sürecinin tamamlanması ve kişinin kilosunun sabitlenmesi post bariatrik cerrahi kapsamında yüz estetiği yapılabilmesi için önemli kriterlerdir.

Yüz Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yüz germe ameliyatı genel anestezi altında yapılan ve kişiye özel planlanan bir ameliyattır. Post bariatrik estetik cerrahisi kapsamında boyun germe ameliyatı ile birlikte uygulanabilmektedir. Geleneksel olarak, kesiler saç çizgisinden başlar ve kulakların arkasındaki alandan devam eder, başın alt kısmında biter, böylece yara izleri görünmez. Yüz germe ameliyatı ile cilt altı kasları sıkılaştırılır, dokular yeniden yapılandırılır ve fazla deri çıkarılır.

Tummy tuck

Karın derisindeki fazla derinin alınması ve kasların yeniden yapılandırılması amacıyla yapılan karın germe ameliyatı, post bariatrik dönemde en sık uygulanan post bariatrik estetik ameliyatları arasında yer almaktadır.

Hızlı ve aşırı kilo kaybına bağlı olarak karındaki sarkmalar kilo vermelerine rağmen kişilerde kozmetik rahatsızlıkların devam etmesine neden olabilir. Böyle bir durumda gerekli sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra karın germe ameliyatına karar verilebilir.

Karın Germe Kimlere Uygulanabilir?

Karın germe estetiğinin yapılabilmesi için hastaların obezite cerrahisi sonrası kilo verme sürecini tamamlayıp kilo kontrolüne sahip olması, vücut kitle indeksi değerinin 30'un altında olması, kilo vermeye bağlı karın bölgesinde deri sarkması, sarkmaya bağlı rahatsızlık, sarkma nedeniyle rahatsızlık olması, karın germe ile ilgili gerçekçi beklentilere sahip olması gerekir. Genel sağlık durumunun operasyon için risk oluşturmaması gerekmektedir. Tüm bu durumlar dışında ameliyat sonrası iyileşme sürecinde komplikasyon yaşamamak için ameliyat öncesi ve sonrası sigara ve alkol kullanımı bırakılmalıdır.

Karın Germe Nasıl Yapılır?

Karın germe operasyonları hastaların ihtiyaçları doğrultusunda planlanır ve genel anestezi altında yapılır. Ameliyat sırasında kullanılacak teknik, hastanın karnındaki ve çevresindeki deformasyonun derecesi doğrultusunda belirlenir. Bu kapsamda tam karın germe ameliyatı, mini karın germe ameliyatı veya çevresel karın germe ameliyatı uygulanabilir. Obezite cerrahisi sonrası yapılan post bariatrik cerrahi kapsamında sırt, karın ve kalça ve bacak estetiği kombine olarak yapılabilmektedir.

Sırt Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Sırt germe ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Operasyon sırasında fazla deri çıkarılır ve cilt altı dokular yeniden yapılandırılır. Sırt germe ameliyatı tek başına veya az önce bahsedildiği gibi farklı germe ameliyatları ile birlikte yapılabilir. Hastalar operasyondan sonra 1-2 gün hastanede kalmalıdır.

Popo Kaldırma ve Doldurma

Post bariatrik cerrahi kapsamında yapılan karın germe, bacak germe gibi operasyonlardan sonra popo kaldırma ve dolgunlaştırma en çok talep edilen post bariatrik estetik operasyonlar arasındadır.

Obezite ameliyatları sonrası fazla kilolar Enjeksiyona bağlı olarak vücudun çeşitli bölgelerinde olduğu gibi kalça bölgesinde de cilt sarkmaları ve hacim kayıpları meydana gelebilir. Böyle bir durum kozmetik kaygılar yaratmanın yanı sıra kadınlarda güvensizliğe de neden olabilir. Kalçaların aşırı düzlüğü, sarkması ve hacim kaybı gibi sorunları olan kadınlar, popo dikleştirme ve dolgunlaştırma estetiği ile şekilli bir vücuda kavuşabilirler.

Popo Kaldırma ve Büyütme Ameliyatına Kimler Uygundur?

Obezite cerrahisi sonrası kilo verme süreci tamamlanmış, kilosu stabil olan, genel sağlık durumu operasyona engel olmayan ve kalçasındaki şekil bozukluğu nedeniyle görünümünden rahatsız olan kişiler popo kaldırma işlemine uygun kabul edilir. ve dolgunlaştırma ameliyatı.

Popo Kaldırma ve Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Popo kaldırma ve büyütme çoğunlukla genel anestezi altında yapılır. Operasyon sırasında yağ enjeksiyonu, dolgu ve protez gibi farklı teknikler kullanılabilir. Teknik belirlenirken hasta detaylı olarak muayene edilmelidir. Operasyon yaklaşık 2 saat sürer, operasyondan sonra hastalar 1-2 gün hastanede kalır. Günlük hayata dönüş 10-15 gün sürebilir.

Bacak Germe

Bacakların iç kısımlarında ve diz kapağında yoğunlaşan sarkmış derinin giderilmesi ve aynı zamanda bacaklara şekil verilmesi amacıyla yapılan estetik ameliyatlara bacak germe denir. Bacak germe post bariatrik estetik kapsamında karın germe, sırt germe ve popo kaldırma ameliyatları ile birlikte veya tek başına yapılabilir. Bacak germe ile eş zamanlı olarak hangi ameliyatların yapılabileceği veya kombine ameliyatların yapılıp yapılmayacağı hastanın ihtiyaçları, genel sağlık durumu ve cerrahların kararları doğrultusunda netleştirilir.

Bacak Germe Ameliyatı Kimlere Uygulanabilir?

Bacak germe ameliyatı olabilmek için hastaların ideal kilolarına düşmüş, kilolarını sabitlemiş, estetik kaygılara neden olabilecek sarkık cilde sahip, genel sağlıkları için herhangi bir risk taşımayan ve ameliyatla ilgili gerçekçi beklentilere sahip olmaları gerekir.

Bacak Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Genel anestezi altında yapılan operasyon yaklaşık 2 saat sürmektedir. Bacak iç kısmına doğru kasık hattı üzerinden fazla deri çıkarılır, bacak derisi gerilir ve bölgedeki deri altı dokular yeniden yapılandırılır. Ameliyattan sonra 1 gün hastanede kalmak gerekebilir. Bacak germe ameliyatının sonuçları kalıcı olmakla birlikte, ameliyat sonrası dönemde hastalar kilo alıp vermeye devam ederse bacak bölgesinde deformasyon meydana gelebilir.

Obezite tedavisi için ilk adımı atın
ÜCRETSİZ İLK DANIŞMA
İletişim sayfamızdaki formu doldurarak online randevu oluşturabilirsiniz
İLETİŞİM
İSTANBUL-TÜRKİYE
Bizi arayıp hemen randevu oluşturabilirsiniz
ŞİMDİ ARA