Ana Sayfa Hakkımızda Obezite Cerrahisi Post Bariatrik Cerrahi Blog İletişim
Bizimle İletişime Geçin BKİ Hesaplayıcımızı Deneyin
KAPAT
Düşük Yaşam Standardı Yolculuk Başlangıcı Ameliyat Günü Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Obezitesiz Hayat

HASTA YOLCULUĞU

Düşük Yaşam Standardı

Vücutta aşırı yağ birikimi olarak kısaca tanımlanabilen obezite, dünya genelinde en sık görülen ve tedavi edilmediği takdirde kişinin sağlığını ve hayat kalitesini önemli ölçüde etkileyen, tehlikeli bir kronik hastalıktır. Kişiye özel hazırlanan diyet ve egzersiz programları ile kilo veremeyen bireyler zaman içerisinde sosyal izolasyon başta olmak üzere yaşam kalitelerini düşüren çeşitli durumlarla karşılaşabilirler. Kişinin kilo verememesine bağlı olarak hipertansiyon, şeker hastalığı, kalp ve damar hastalıkları, eklem rahatsızlıkları, uyku apnesi ve eklem sorunları dahil olmak üzere birçok ikincil sağlık sorununu gündeme getirebilmektedir. Bu noktada obezite cerrahileri, diğer bir deyişle bariatrik cerrahi seçeneklerinin gündeme gelmesi gereklilik haline gelebilir. Kişinin genel sağlık durumu dikkate alınarak planlanan obezite cerrahileri sonrası hastalar hem daha sağlıklı bir bedene kavuşabilirler hem de fazla kiloları nedeniyle yaşadıkları öz güvensizlikleri geride bırakabilirler.

Midenin hacminin kısıtlandığı veya hem mide hacminin kısıtlandığı hem de besin emilim mekanizmasının değiştirildiği obezite cerrahileri sayesinde hastalar hızlı ve kolay bir şekilde kilo vermeye başlayabilirler. Obezite cerrahileri sonrası yaşam tarzı değişikliklerinin yapılması, doğru ve sağlıklı beslenilmesi ve düzenli olarak egzersiz yapılması ile hastalar fazla kilolarının %70’ini kaybedebilirler. Bu değişim hastaların fazla kiloya bağlı yaşadıkları sağlık sorunlarının gerilemesine ve öz güvenlerinde artışa yol açarak tüm yaşam üzerinde olumlu etkisini hissettirir.

Yolculuk Başlangıcı

Türkiye obezite cerrahilerinin yaygın olarak gerçekleştirildiği ülkeler arasında ön sıralardadır. Sağlık turizminin gelişmişliği, hekimlerin tecrübesi ve tam donanımlı ameliyathaneler her yıl dünya genelinden binlerce obezite hastasının Türkiye’de obezite ameliyatı olması sonucunu doğurmaktadır. Obezite ameliyatı olma kararı veren hastalarımız bu süreçte 360 derece hizmet kapsamımız sayesinde hem ameliyat öncesi hem de sonrası dönemde maksimum konforla tanışırlar.

Obezite ameliyatı olmaya karar veren hastalarımız Türkiye’ye vardıktan sonra kliniğimizin bulunduğu konuma getirilir. Kliniğimize ulaşan hastalarımızın genel sağlık kontrolleri yapılır, çeşitli testlerle operasyon uygunluğu değerlendirilir. Hastaların yaşına, genel sağlık durumuna, fazla kilo nedeniyle yaşadıkları ikincil sağlık sorunlarına ve beklentilerine göre operasyon türü uzman cerrahlar tarafından belirlenir. Bu esnada operasyon kararının en sağlıklı şekilde verilebilmesi ve operasyon sonrası sürecin gereklilikleri hakkındaki farkındalığın artırılması adına kendilerine psikolojik destek sunulur.

Hastalarımızın konforunun önemli bir tamamlayıcısı olan konaklama süreçleri tarafımızca yürütülür. Hastalarımız ameliyat günü için otele yerleştirilir, otel ve operasyonun yapılacağı konum arasındaki yolculuklar tarafımızca planlanır ve transfer en konforlu şekilde gerçekleştirilir. Temel amacımız hastalarımızın operasyon günü hissetmeleri mümkün olan kaygı ve stresi minimize etmektir.

Ameliyat Günü

Her ameliyatta olduğu gibi obezite ameliyatının gerçekleşeceği gün de hastalar çeşitli kaygılar yaşayabilirler. Nitekim kaygıların hissedilmesi ve hastaların gerginliğinin yüksek olması normaldir. Operasyon nasıl geçecek? Operasyon sonrası kilo verebilecek miyim? Operasyon sonrası hayatım nasıl değişecek? Operasyon sonrası süreçte yeterli bilgilendirmeyi alabilecek miyim? İhtiyaç duyduğum destekle buluşabilecek miyim? Normal şartlarda ne kadar kilo verebilirim? gibi soruların yoğunluk kazandığı bu zaman diliminde ekibimiz hastalarımızın tüm soru işaretlerini giderirler. Soru işaretlerinin giderilmesi hastalarımızın yaşadığı belirsizlikleri azaltmayı ve kendilerini bekleyen kaliteli hayata hazırlanmalarını kolaylaştıracaktır.

Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Ameliyat sonrası iyileşme sürecimiz gerçekleştirilen bariatrik cerrahi türüne ve operasyonun açık ya da kapalı teknikle gerçekleştirilmesine göre değişiklik gösterebilir. Mide balonu gibi özünde cerrahi nitelik taşımayan ve endoskopik yolla gerçekleştirilen işlem sonrası hastalarımız aynı gün taburcu olabilirler. Tüp mide ameliyatı ya da gastrik bypass gibi invaziv nitelik taşıyan operasyonlarımızın ardından hastalarımız 2-3 gün hastanede yatabilirler. Bu süreçte hastaların beslenmesi, hareket ettirilmesi ve genel sağlık kontrollerinin yapılması gibi operasyon sonrası erken dönem gereklilikleri uzman ekibimizce kontrol edilir ve yürütülür. Erken dönem iyileşmenin kontrol altında tutulması ve hastaların gerekli bakım süreçlerine kavuşmasının sağlanması ile taburculuk kararı verilecektir.

Ameliyat sonrası iyileşme süreci, hasta özelinde dikkatle planlanması gereken bir süreç olma özelliği taşır. Hastaların geçirdikleri operasyon özelinde beslenmeleri, kullanmaları gereken takviyelerin niteliği, uyum sağlamaları gereken egzersiz rutini değişebilir. Tüp mide ve gastrik bypass gibi hastaların midelerinin küçültüldüğü ve/veya besin emilim mekanizmasının değiştirildiği operasyonlardan sonra nasıl beslenmeleri gerektiği, hangi egzersizleri ne sıklıkta ve ne sürede yapabilecekleri, hangi takviyeleri ne kadar süre ile kullanacakları gibi önemli detaylar uzmanlarımız tarafından aktarılır.

Obezitesiz Hayat

Hastalarımız taburcu olduktan hemen sonra yepyeni bir hayata adım atarlar. Beslenme ve egzersiz planlarına harfiyen uyum sağladıkları takdirde çok hızlı ve kolay bir şekilde kilo verebilirler. Kilo verdikçe hareket yetilerinin artması ile daha konforlu bir günlük yaşama sahip olabilirler ve hareketlilik arttıkça verilen kiloların da fazlalaşması daha öz güvenli ve motive hissetmelerine yol açar.

İlk 1 sene içerisinde fazla kilolarının %70’ine kadar verebilmeleri hastaların benlik algılarında, sağlıklarında ve psikolojilerinde belirgin bir farklılaşmayı beraberinde getirir. Fazla kilo nedeniyle yürümekte zorlandıkları, kıyafet seçimlerinin çok kısıtlı kaldığı, hareket sırasında yaşadıkları nefes darlıkları, fazla kilonun beraberinde getirdiği ikincil sağlık sorunları ve belki de konforsuzluk hisleri artık geride kalmıştır. Daha rahat hareket edebildikleri, aynaya baktıklarında daha mutlu hissettikleri, kendi başlarına kurgulayabildikleri hayatları; tarifsiz bir mutluluk ve konfor anlamına gelir.

Obezite tedavisi için ilk adımı atın
ÜCRETSİZ İLK DANIŞMA
İletişim sayfamızdaki formu doldurarak online randevu oluşturabilirsiniz
İLETİŞİM
İSTANBUL-TÜRKİYE
Bizi arayıp hemen randevu oluşturabilirsiniz
ŞİMDİ ARA