Hakkımızda Obezite Hakkında Prosedürler Post Bariatrik Cerrahi Hasta Yolculuğu Sağlık Turizmi Blog Medya İletişim
Bizimle İletişime Geçin BKİ Hesaplayıcımızı Deneyin Tedaviler  
KAPAT
Mide Balonu Tüp Mide Ameliyatı Mide Gastrik Bypass Ameliyatı RNY Gastrit Bypass Ameliyatı Revizyonel Bariatrik Cerrahi Omega Ans Gastrik Bypass (Mini Bypass)

Mide Balonu

Bariatrik cerrahiler arasında gösterilse de teknik olarak cerrahi bir müdahale yapılmaksızın endoskopik yöntemle gerçekleştirilen mide balonu uygulaması, kısa sürede kilo vermek isteyen obezite hastaları tarafından tercih edilen mide kısıtlayıcı bir işlem olarak tanımlanabilir. Mide Balonu Nasıl Yapılır? Mide balonu uygulaması sırasında mide içerisinde şişirilebilir özellikteki silikon bir balon, endoskopik yöntemle yerleştirilir. Vücut içerisinde 6 ay ya da 12 ay kalabilen mide balonu, süreç sonunda yeniden endoskopik olarak çıkarılır. Bu bariatrik cerrahinin temel amacı mide hacminin kısaltılarak hızla tokluk ..
HASTA YOLCULUĞU
Obezitetürk ile yeni bir başlangıç yapmak sizin elinizde! Alanında uzman ve tecrübeli cerrahlar detaylı muayene ve tahlil sonuçlarınızdan yararlanarak sizin için en faydalı bariatrik cerrahi yöntemini değerlendirirler.

Bariatrik cerrahiler arasında gösterilse de teknik olarak cerrahi bir müdahale yapılmaksızın endoskopik yöntemle gerçekleştirilen mide balonu uygulaması, kısa sürede kilo vermek isteyen obezite hastaları tarafından tercih edilen mide kısıtlayıcı bir işlem olarak tanımlanabilir.

Mide Balonu Nasıl Yapılır?

Mide balonu uygulaması sırasında mide içerisinde şişirilebilir özellikteki silikon bir balon, endoskopik yöntemle yerleştirilir. Vücut içerisinde 6 ay ya da 12 ay kalabilen mide balonu, süreç sonunda yeniden endoskopik olarak çıkarılır. Bu bariatrik cerrahinin temel amacı mide hacminin kısaltılarak hızla tokluk hissedilmesi ve fazla yemek tüketiminin engellenerek kilo verme sürecinin hızlandırılmasıdır.

Mide Balonu Nasıl Yapılır

Mide Balonu Kimlere Yapılır?

Mide balonu uygulaması fazla kilo nedeniyle sağlık durumu bozulan, sağlıklı yeme alışkanlıkları kazanmayı isteyen, uyguladıkları diyet ve egzersiz programları neticesinde kilo veremeyen, Vücut Kitle İndeksi değeri 27’den fazla olan veya tüp mide ameliyatı öncesinde hızla kilo vermesi gereken kişilere uygulanabilir.

Mide Balonu Avantajları Nelerdir?

Mide balonu cerrahi bir yöntem olmadığı için hastalar cerrahilere özgü riskler yaşamazlar. Yaklaşık 10 – 15 dakikada tamamlanan prosedür sonrası hastalar midelerindeki hacim kısıtlanmasının faydalarını deneyimlemeye başlarlar. Midede kalıcı bir değişikliğin olmaması ve mide balonunun belirli bir süre sonra çıkarılması hastalarda sağlıklı beslenme alışkanlıklarının oluşmasını mümkün kılar. Mide balonu sonrası kilo veren hastaların kalp rahatsızlığı, yüksek tansiyon, uyku apnesi, eklem ağrısı, reflü, tip 2 diyabet, yüksek kolesterol gibi hastalıklarında gerileme yaşanabilir.

Mide Balonu Sonrası Beslenme

Mide Balonu Sonrası Beslenme

Mide balonu uygulamasının yapıldığı gün ve ertesi gün hastaların sıvı diyet programına uyum sağlaması gerekir. Midenin alışabilmesi için daha sonra püre diyet dönemine geçilir ve midenin beslenmeye gösterdiği reaksiyonlar takip edilir. Uygulamadan sonraki 5. gün katı beslenme sürecine başlanabilir. Uygulamanın doğası gereği hastaların cerrahların önerileri doğrultusunda yemekleri sık sık ve iyice çiğneyerek tüketmesi önemlidir.

Mide Balonu Sonrası Ne Kadar Kilo Verilir?

Verilecek kilo miktarı hastaların yaşam tarzında gerçekleştirdiği değişiklikler doğrultusunda farklılık gösterebilir. Mide balonu sonrasında dikkat edilmesi gerekenlere uyum sağlandığı takdirde hastaların fazla kilolarının ilk 6 ay içerisinde %7’si ila %15’ini verebildikleri söylenebilir. Doğru beslenme alışkanlıkları edinildiğinde total kilo kaybı %47’lere varabilir.