Hakkımızda Obezite Hakkında Prosedürler Post Bariatrik Cerrahi Hasta Yolculuğu Sağlık Turizmi Blog Medya İletişim
Bizimle İletişime Geçin BKİ Hesaplayıcımızı Deneyin Tedaviler  
KAPAT
Mide Balonu Tüp Mide Ameliyatı Mide Gastrik Bypass Ameliyatı RNY Gastrit Bypass Ameliyatı Revizyonel Bariatrik Cerrahi Omega Ans Gastrik Bypass (Mini Bypass)

Mide Gastrik Bypass Ameliyatı

Hem mide hacminin kısıtlandığı hem de besin emilim mekanizmasının değiştirildiği gastrik bypass ameliyatı, hızla kilo verilmesini sağlayan obezite cerrahileri arasındadır. Mide gastrik bypass ameliyatı sonrası hastalar kısa sürede doyuma ulaşır, uzun süreli tokluk yaşar ve özellikle yağ ve şeker gibi besin maddelerinin emilimi azaldığı için direktiflere uyduklarında fazla kilolarının büyük kısmını verebilirler. Mide Gastrik Bypass Ameliyatı Nasıl Yapılır? Açık veya kapalı tekniklerle gerçekleştirilebilen bu mide küçültme ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Abdominal bölgede açılan deliklerden girilerek ucunda kamera bulunan özel cerrahi aletlerin kullanıldığı operasyon iki aşama..
HASTA YOLCULUĞU
Obezitetürk ile yeni bir başlangıç yapmak sizin elinizde! Alanında uzman ve tecrübeli cerrahlar detaylı muayene ve tahlil sonuçlarınızdan yararlanarak sizin için en faydalı bariatrik cerrahi yöntemini değerlendirirler.

Hem mide hacminin kısıtlandığı hem de besin emilim mekanizmasının değiştirildiği gastrik bypass ameliyatı, hızla kilo verilmesini sağlayan obezite cerrahileri arasındadır. Mide gastrik bypass ameliyatı sonrası hastalar kısa sürede doyuma ulaşır, uzun süreli tokluk yaşar ve özellikle yağ ve şeker gibi besin maddelerinin emilimi azaldığı için direktiflere uyduklarında fazla kilolarının büyük kısmını verebilirler.

Mide Gastrik Bypass Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Açık veya kapalı tekniklerle gerçekleştirilebilen bu mide küçültme ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Abdominal bölgede açılan deliklerden girilerek ucunda kamera bulunan özel cerrahi aletlerin kullanıldığı operasyon iki aşamada tamamlanır. İlk aşamada cep şeklinde küçük bir mide kesesi oluşturulur ve midenin geniş kısmı vücut içerisinde devre dışı bırakılır. İkinci aşamada ince bağırsak kısaltılır ve besin emilim mekanizması değiştirilir. Operasyon 2 ila 4 saat sürebilir.

Mide Gastrik Bypass Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Kendi çabasıyla kilo vermeyi başaramayan, operasyon sonrası gerekli yaşam tarzı değişikliklerini yapmaya istekli, gerçekçi beklentileri olan, VKi değeri 40 ve üzerinde ya da 35 ve üzerinde olup tip 2 diyabet, uyku apnesi ve kalp hastalıkları gibi ikincil sağlık sorunları yaşayan, operasyon için genel sağlık durumunda risk bulunmayan, 18 ile 65 yaş arasındaki kişiler gastrik bypass ameliyatı olabilirler.

Mide Gastrik Bypass Ameliyatı Avantajları Nelerdir?

Gastrik bypass ameliyatı sırasında hem mide küçüldüğü hem de besin emilimi azaltıldığı için kilo verme hızlanır. Hastalar az miktarda yeseler dahi hızla doyarlar ve tokluk hisleri uzun sürer. Operasyon sonrası fazla kilonun %70’i kadarı verilebileceği için aşırı kiloya bağlı ikincil sağlık sorunlarında gerileme meydana gelir.

Mide Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrası Beslenme

Mide gastrik bypass ameliyatı sonrası beslenme sıvı – püre ve son olarak katı gıdalarla gerçekleşmelidir. Midenin yeni hacmi oldukça küçük olduğu için mideyi zorlayacak beslenme rutinlerinden vazgeçilmelidir. Öğünlerle eş zamanlı su içilmemeli, midede gaz oluşumuna neden olabilen gazlı içeceklerde uzak durulmalıdır.

Mide Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrasında Ne Kadar Kilo Verilir?

Gastrik bypass sonrası ne kadar kilo verileceği birçok faktöre bağlı olarak değiştirilebilir. Uygulanan egzersiz ve diyet programları, kişinin yaşı, metabolizma hızı ve yaşam tarzı verilen kilo miktarında değişikliğe neden olabilir.