Hakkımızda Obezite Hakkında Prosedürler Post Bariatrik Cerrahi Hasta Yolculuğu Sağlık Turizmi Blog Medya İletişim
Bizimle İletişime Geçin BKİ Hesaplayıcımızı Deneyin Tedaviler  
KAPAT
Mide Balonu Tüp Mide Ameliyatı Mide Gastrik Bypass Ameliyatı RNY Gastrit Bypass Ameliyatı Revizyonel Bariatrik Cerrahi Omega Ans Gastrik Bypass (Mini Bypass)

Omega Ans Gastrik Bypass (Mini Bypass)

Hem mide hacminin hem de besin emiliminin azaltıldığı obezite cerrahileri arasında yer alan Omega ans gastrik bypass, mini gastrik bypass olarak da adlandırılır. Oluşturulan yeni mide ile bağırsak arasında tek bir bağlantının oluşturulduğu bu operasyon özellikle yağ emilim mekanizmasını ciddi anlamda azaltmaktadır. Omega Ans Gastrik Bypass Nasıl Yapılır? Genel anestezi altında laparoskopik olarak gerçekleştirilen mini gastrik bypass sırasında yeni ve küçük hacimli bir mide oluşturulur ve yeni oluşturulan mide bağırsağa bağlanır. RNY gastrik bypass ameliyatından farklı olarak bağırsak bölünmez ve iki farklı noktada da bağlantı sağlanmaz. Omega Ans Gastrik Bypass Kimlere Yapılır? ..
HASTA YOLCULUĞU
Obezitetürk ile yeni bir başlangıç yapmak sizin elinizde! Alanında uzman ve tecrübeli cerrahlar detaylı muayene ve tahlil sonuçlarınızdan yararlanarak sizin için en faydalı bariatrik cerrahi yöntemini değerlendirirler.

Hem mide hacminin hem de besin emiliminin azaltıldığı obezite cerrahileri arasında yer alan Omega ans gastrik bypass, mini gastrik bypass olarak da adlandırılır. Oluşturulan yeni mide ile bağırsak arasında tek bir bağlantının oluşturulduğu bu operasyon özellikle yağ emilim mekanizmasını ciddi anlamda azaltmaktadır.

Omega Ans Gastrik Bypass Nasıl Yapılır?

Genel anestezi altında laparoskopik olarak gerçekleştirilen mini gastrik bypass sırasında yeni ve küçük hacimli bir mide oluşturulur ve yeni oluşturulan mide bağırsağa bağlanır. RNY gastrik bypass ameliyatından farklı olarak bağırsak bölünmez ve iki farklı noktada da bağlantı sağlanmaz.

Omega Ans Gastrik Bypass Kimlere Yapılır?

Vücut kitle indeksi değerleri 35 ve üzerinde olup yandaş hastalıklar yaşayan ya da vki değeri 40 ve üzerinde olan, genel sağlık durumu operasyon için uygun olan, kilo vermeye istekli hastalara uygulanabilir. Mini gastrik bypass ameliyatı revizyonel bariatrik cerrahi kapsamında da tercih edilebilir. Geçmiş dönemde tüp mide ameliyatı veya mide kelepçesi ile hedeflediği kiloyu veremeyenler için Omega ans gastrik bypass ameliyatı ikincil operasyon olarak da değerlendirilebilir.

Omega Ans Gastrik Bypass Avantajları Nelerdir?

Oluşturulan yeni midenin dışında kalan kısım vücuttan çıkarılmaz. Dolayısıyla gerekli olması halinde mide eski haline geri döndürülebilir. İlk yıl içerisinde hastalar ciddi bir kilo kaybı yaşayabilir ve bu miktar fazla kilonun %70’ine kadar çıkabilir. Teknik olarak RNY gastrik bypass operasyonuna kıyasla daha kolay olan mini gastrik bypass yandaş hastalıkların yol açtığı etkileri göz ardı edilemeyecek denli azaltır.

Omega Ans Gastrik Bypass Sonrası Beslenme

Mini gastrik bypass ameliyatı sonrası hastalar sıvı beslenme dönemine girmezler. Yumuşak gıdalarla beslenmeye başlayabilirler. Operasyon sonrası hedeflenen kilonun verilebilmesi için beslenme ve egzersiz programlarına uyum sağlanması gerekir. Emilim azaltan bu operasyon sonrası ömür boyu vitamin ve mineral takviyeleri kullanılır.

Omega Ans Gastrik Bypass Sonrası Ne Kadar Kilo Verilir?

Kişiden kişiye değişmekle birlikte mini gastrik bypass ameliyatı sonrası hastaların ilk yılda fazla kilolarının %70’ini verebilecekleri söylenebilir. Kilo verme hızı operasyondan sonra düşme eğilimindedir. Ancak 8-10 yıl gibi uzun vadede fazla kiloların %70 - %75 oranında olduğu ifade edilebilir.