Hakkımızda Obezite Hakkında Prosedürler Post Bariatrik Cerrahi Hasta Yolculuğu Sağlık Turizmi Blog Medya İletişim
Bizimle İletişime Geçin BKİ Hesaplayıcımızı Deneyin Tedaviler  
KAPAT
Mide Balonu Tüp Mide Ameliyatı Mide Gastrik Bypass Ameliyatı RNY Gastrit Bypass Ameliyatı Revizyonel Bariatrik Cerrahi Omega Ans Gastrik Bypass (Mini Bypass)

Revizyonel Bariatrik Cerrahi

Obezite cerrahisi olan ancak daha önce geçirdiği operasyon sonrası süreçte komplikasyon yaşayan, operasyon sonrası yeterince kilo veremeyen veya farklı nedenlerle ilk bariatrik cerrahisi başarısızlıkla sonuçlanan kişilere uygulanan ikincil operasyon revizyonel bariatrik cerrahi olarak adlandırılır. Revizyonel Bariatrik Cerrahi Hangi Durumlarda Yapılabilir? Obezite ameliyatlarından sonraki 1-1,5 yıllık periyot dahilinde hastaların fazla kilolarının yaklaşık %50’sini vermeleri beklenir. 18 ayın bitiminde hedeflenen kilo kaybının olmaması ikincil bir operasyon gereksinimini ortaya çıkarabilir. Hastaların yeterince kilo verememesi haricinde operasyon sonrası kilo alması da revizyonel bari..
HASTA YOLCULUĞU
Obezitetürk ile yeni bir başlangıç yapmak sizin elinizde! Alanında uzman ve tecrübeli cerrahlar detaylı muayene ve tahlil sonuçlarınızdan yararlanarak sizin için en faydalı bariatrik cerrahi yöntemini değerlendirirler.

Obezite cerrahisi olan ancak daha önce geçirdiği operasyon sonrası süreçte komplikasyon yaşayan, operasyon sonrası yeterince kilo veremeyen veya farklı nedenlerle ilk bariatrik cerrahisi başarısızlıkla sonuçlanan kişilere uygulanan ikincil operasyon revizyonel bariatrik cerrahi olarak adlandırılır.

Revizyonel Bariatrik Cerrahi Hangi Durumlarda Yapılabilir?

Obezite ameliyatlarından sonraki 1-1,5 yıllık periyot dahilinde hastaların fazla kilolarının yaklaşık %50’sini vermeleri beklenir. 18 ayın bitiminde hedeflenen kilo kaybının olmaması ikincil bir operasyon gereksinimini ortaya çıkarabilir. Hastaların yeterince kilo verememesi haricinde operasyon sonrası kilo alması da revizyonel bariatrik cerrahi başvuru nedenleri arasında gösterilir. Tüm bunların dışında mide kelepçesi operasyonu yaptıran hastaların tamamı aynı sonucu alamamakta ve bünyeleri bu ameliyatı tolere edememektedir. Bu gibi bir durumda da revizyonel bariatrik cerrahi seçeneklerinin değerlendirilmesi gerekebilir.

Hangi Obezite Ameliyatlarından Sonra Revizyon Bariatrik Cerrahi Yapılabilir?

Obezite ameliyatı çeşitleri farklılık gösterdiği için uygulanan birincil ameliyat doğrultusunda gerçekleştirilebilecek revizyon ameliyatları da değişiklik gösterebilir.

En sık gerçekleştirilen revizyonel bariatrik cerrahi türü mide kelepçesi operasyonunun mide bypass ameliyatına döndürülmesidir.

Sleeve gastrektomi olarak da adlandırılan tüp mide ameliyatı sonrasında da revizyon gereksinimi ortaya çıkabilir. Kilo verme sürecinde başarılı sonuçların alınmasını sağlayan bu operasyon sonrası hastaların %5’i ila %10’u yeterince kilo veremeyebilir. Kimi durumlarda stapler hattında kaçak oluşabilir, reflü şikayetleri artabilir, zımba hattı genişleyebilir ya da mide yeniden büyüyebilir. Bu durumda sleeve gastrektomi operasyonunun Roux-en-y bypass ile revize edilmesi gerekebilir.

Gastrik bypass ameliyatı sonrası da revizyonel bariatrik cerrahi gündeme gelebilir. Kişide marjinal ülser oluşumu, metabolik bozukluklar, anastomoz darlıkları, dumping sendromu ve aşırı kilo verilmesi gibi şikayetler yaşanıyorsa duodenal switch operasyonu gündeme gelebilir.

Revizyonel Bariatrik Cerrahi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Revizyonel obezite cerrahisi kararı verilmeden önce hastanın detaylı olarak kontrol edilmesi gerekir. Bu kontrol sırasında multidisipliner yaklaşım şarttır. Operasyon öncesi süreçte beslenme alışkanlıkları, hastanın psikolojisi ve genel sağlık durumu değerlendirilmeden operasyon kararı verilmemelidir.

Revizyonel bariatrik cerrahiler diğer tüm cerrahi operasyonlar gibi belirli oranda risk barındırmaktadır. İyileşme süreci gerçekleştirilen ameliyatın kapsamına, hastanın yaşına ve genel sağlık durumuna göre değişiklik gösterebilir. İkincil bariatrik cerrahi sonrası iyileşme süresi birincil obezite ameliyatlarına oranla daha uzun sürebilir. Spesifik bir durum olmadığı takdirde revizyonel cerrahiler de laparoskopik yöntemle gerçekleştirilir ve hastaların 2-4 gün hastanede yatması gerekebilir.