Ana Sayfa Hakkımızda Obezite Cerrahisi Post Bariatrik Cerrahi Blog İletişim
Randevu Al BKI Hesapla Diğer Tedaviler  
KAPAT
Mide Balonu Tüp Mide Ameliyatı Gastrik Bypass Ameliyatı Nedir? Revizyon Bariatrik Cerrahi

RNY Gastrit Bypass Ameliyatı

Roux-en-Y gastrik bypass ameliyatı, midenin üst kısmının zımbalanarak yumurta boyutunda küçük bir kese haline getirilmesi ve ince bağırsağın bölünerek yeni oluşturulan mideyle bağlanması yoluyla gerçekleştirilen; hem besin alımını kısıtlayan hem de besin emilimini değiştiren bir obezite cerrahisi çeşididir.

RNY Gastrit Bypass Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Genellikle laparoskopik yöntemle genel anestezi altında gerçekleştirilen Roux-en-y gastrik bypass ameliyatı iki aşamalı bir operasyon olma özelliği gösterir. Öncelikle midenin yemek borusuyla birleştiği kısmın hemen altından yeni mide oluşturulur ve midenin geri kalan kısmı devre dışı bırakılır. Daha sonra devre dışı bırakılan midenin bağlantılı olduğu ince bağırsak bölünüyor. İnce bağırsak bölündüğü yerden küçültülmüş mideye bağlanırken boşta kalan kısım bağırsağın ileri bir noktasından yeniden bağlanıyor.

RNY Gastrit Bypass Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Genel sağlık durumu operasyon için uygun olan, vücut kitle indeksi 40 ve üzeri ya da 35 ve üzerinde olup çeşitli sağlık sorunları yaşayan, operasyon sonrası sürecin gerekliliklerini yerine getirmeye kararlı, 18-65 yaş arasındaki kişilere uygulanabilir.

RNY Gastrit Bypass Ameliyatı Avantajları Nelerdir?

RNY gastrik bypass ameliyatı sırasında midenin geniş kısmı vücut dışarısından çıkarılmadığı için teknik olarak eski haline getirilmesi mümkündür. Tip 2 diyabet ve diğer yandaş hastalıklara karşı daha efektif çözüm sunan bu bariatrik cerrahi sonrası hastalar hızla doyar ve bağırsaklarda değişiklik yapıldığı için besin emilimi azalır. Yapılan araştırmalar bu operasyon sayesinde hastaların fazla kilolarının büyük kısmını verebileceklerini göstermektedir.

RNY Gastrit Bypass Ameliyatı Sonrası Beslenme

RNY gastrik bypass ameliyatı sonrası kilo verme hedeflerine ulaşılabilmesi için beslenme kurallarına harfiyen uyulmalıdır. Hastalar, operasyon sonrasındaki 1 aylık süreçte yumuşak gıdalarla beslenmelidir. Bu noktada önemli olan besin emilimi azaltıldığı için hastalarda vitamin ve mineral eksikliğinin oluşabileceğinin unutulmaması ve uzmanlar tarafından önerilen takviyelerin aksatılmamasıdır. Diğer tüm bariatrik cerrahiler sonrasında olduğu gibi hastaların tükettikleri besinlerin kalorisine dikkat etmesi ve öğünlerini hazmı kolaylaştırmak için her zamankinden fazla çiğneyerek yemeleridir.

RNY Gastrit Bypass Ameliyatı Sonrasında Ne Kadar Kilo Verilir?

RNY Gastrik Bypass ameliyatı sonrası genellikle verilen kilolar kalıcıdır. Mide hacminin küçültülmesinin yanı sıra besin emiliminin de azaltılması operasyonun sonuçlarının hızlı alınmasını sağlar. Yine de hastanın ne kadar kilo vereceği yaşam tarzına, gerçekleştirdiği davranış değişikliğine, beslenme ve egzersiz programlarına uyup uymadığına göre farklılaşabilir.

Obezite tedavisi için ilk adımı atın
ÜCRETSİZ İLK DANIŞMA
İletişim sayfamızdaki formu doldurarak online randevu oluşturabilirsiniz
İLETİŞİM
İSTANBUL-TÜRKİYE
Bizi arayıp hemen randevu oluşturabilirsiniz
ŞİMDİ ARA