Hakkımızda Obezite Hakkında Prosedürler Post Bariatrik Cerrahi Hasta Yolculuğu Sağlık Turizmi Blog Medya İletişim
Bizimle İletişime Geçin BKİ Hesaplayıcımızı Deneyin Tedaviler  
KAPAT
Mide Balonu Tüp Mide Ameliyatı Mide Gastrik Bypass Ameliyatı RNY Gastrit Bypass Ameliyatı Revizyonel Bariatrik Cerrahi Omega Ans Gastrik Bypass (Mini Bypass)

Tüp Mide Ameliyatı

Tıp literatüründe “Sleeve Gastrektomi” olarak da adlandırılan tüp mide ameliyatı, dünya genelinde en sık gerçekleştirilen mide küçültme ameliyatıdır. Besin emilim mekanizması değiştirilmeden yalnızca besin alımının kısıtlanmasını sağlayan bu operasyon sırasında midenin yaklaşık %80’lik kısmı kalıcı olarak çıkarılır. Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır? Tüp mide ameliyatı genel anestezi altında genellikle kapalı teknikle gerçekleştirilir. Abdominal bölgeden açılan deliklerden ucunda kamera bulunan özel cerrahi aletlerle midenin geniş kısmı kesilir ve ince tüp şeklinde yeni bir mide o..
HASTA YOLCULUĞU
Obezitetürk ile yeni bir başlangıç yapmak sizin elinizde! Alanında uzman ve tecrübeli cerrahlar detaylı muayene ve tahlil sonuçlarınızdan yararlanarak sizin için en faydalı bariatrik cerrahi yöntemini değerlendirirler.

Tıp literatüründe “Sleeve Gastrektomi” olarak da adlandırılan tüp mide ameliyatı, dünya genelinde en sık gerçekleştirilen mide küçültme ameliyatıdır. Besin emilim mekanizması değiştirilmeden yalnızca besin alımının kısıtlanmasını sağlayan bu operasyon sırasında midenin yaklaşık %80’lik kısmı kalıcı olarak çıkarılır.

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tüp mide ameliyatı genel anestezi altında genellikle kapalı teknikle gerçekleştirilir. Abdominal bölgeden açılan deliklerden ucunda kamera bulunan özel cerrahi aletlerle midenin geniş kısmı kesilir ve ince tüp şeklinde yeni bir mide oluşturulur. Tüp şeklinde yeni mide oluşturulurken midedeki besinlerin bağırsaklara kontrolsüz bir şekilde geçişini engelleyen pilor kapakçıkları korunur. Tüp mide ameliyatı sırasında vücut dışarısına çıkarılan mide kısmında açlık hormonu olarak da bilinen “ghrelin” salınımı yapan bölge olduğundan operasyon sonrası hastaların iştahında da belirgin bir artış yaşanabilir.

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Uyguladığı diyet ve egzersiz programları ile kilo veremeyen, VKİ değeri 40 kg/m2 üzerinde olan ya da 35 kg/m2 üzerinde olup ikincil sağlık sorunları yaşayan, operasyon sonrası kilo vermek için hayat tarzı değişikliği yapmaya istekli, genel sağlık durumu operasyon için risk teşkil etmeyen ve 18 – 65 yaş aralığında bulunan obezite hastalarına tüp mide ameliyatı uygulanabilir.

Tüp Mide Ameliyatı Avantajları Nelerdir?

Tüp mide ameliyatı sırasında midenin %80’lik kısmı çıkarıldığı için hastalar hızla doygunluğa ulaşır ve çıkarılan kısımdan ghrelin salınımı yapıldığı için iştah azalır. Mide şeklinin kalıcı olarak değiştirildiği bu operasyon sırasında pilor kapacıkları korunduğu için Dumping Sendromu riski ile karşılaşılmaz. Tüp mide ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenlere uyum sağlanması halinde hastaların kalp krizi, yüksek tansiyon, uyku apnesi, felç, kanser, infertilite ve yüksek kolesterol gibi rahatsızlık riskleri azalır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme

Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme kurallarına harfiyen uyulması gerekir. Sıvı – püre ve katı beslenme dönemlerine uyum sağlanmalı, mideyi yoracak gıda tüketimlerinden kaçınılmalıdır. Kalorisi yüksek besinlerden uzak durulmalı, gazlı içecekler tüketilmemelidir. Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme kuralları uzmanlar tarafından detaylı olarak aktarılacaktır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Ne Kadar Kilo Verilir?

Tüp mide ameliyatı sonrası uyulması gereken kurallara uyum sağlayanların fazla kilolarının büyük bir kısmını verebilecekleri bilinmektedir. Ancak gerekli yaşam tarzı değişiklikleri yapılmazsa hastalar bekledikleri ölçüde kilo veremeyebilirler ya da kilo verseler dahi yeniden kilo alabilirler.