Ana Sayfa Hakkımızda Obezite Cerrahisi Post Bariatrik Cerrahi Blog İletişim

Az Yemek Yiyerek Mide Kaç Günde Küçülür?

Zahmetsiz bir şekilde az yemek yiyerek midenin küçülmesini sağlamak herkesin isteyeceği şeylerden bir tanesidir. Bu nedenle “Az yiyerek mide kaç günde küçülür?” sorusunun cevabını birçok kişi merak etmektedir. Zayıf kişilerin kilolu kişilere kıyasla doğal olarak daha küçük mideye sahip olduğu düşünülmektedir. Ancak her ne kadar inanması zor olsa da mide boyutu ile kilo arasında bir ilişki bulunmamaktadır. Yapı olarak zayıf olan bir kişi kendisinden daha şişman olan kişiyle benzer boyutlarda hatta daha büyük bir mideye sahip olabilmektedir. Vücut ağırlığının midenin boyutu ile ilgisi yoktur. Tüp mide ameliyatı olan kişiler ameliyat sonrasında yeni hayat tarzlarına alışamayan kişilerde tekrar kilo alımı görülebilmektedir. Bu nedenle “Az yiyerek mide kaç günde küçülür?” sorusu aslında sorulması gereken doğru soru değildir. Bunun yerine yapılması gereken daha farklı şeyler bulunmaktadır. Verilen kilonun sağlıklı bir şekilde verilmesi gerekmektedir.

 

Az Yemek Yiyerek Mide Küçülür mü?

Mide yapı olarak balona benzeyen bir organdır. Yemek yediğinizde ya da su içtiğinizde büyür ve boşaldığında da eski boyutuna geri döner. Yetişkinlerin kiloları birbirinden çok farklı olsa da midelerinin boyutları hemen hemen aynıdır. Mide yaklaşık olarak 30 santim uzunluğunda ve en geniş kısmında 15 santim genişliğinde bir organdır. Mide ortalama 1 litre alacak kadar genişlemektedir. Mide şişerek yemekle dolduğunda öyle kalmaz. İçerisindekiler sindirildikçe boyutu küçülür ve eski haline geri döner. Her yemek ile beraber midenin boyutu tekrar genişler ve sonrasında tekrar küçülür. Bu noktada “Az yiyerek mide kaç günde küçülür?” sorusu cevapsız kalmaktadır. Çünkü sürekli olarak az miktarda yemek yiyerek mideyi fiziksel olarak küçültmek mümkün değildir. Benzer bir şekilde hiç yemek yememek de midenin küçülmesine yol açmaz. Midenin boyutunu fiziksel olarak kalıcı bir şekilde küçültmek sadece mide küçültme ameliyatı ile mümkün olmaktadır. Sağlıklı beslenerek vücuttaki yağ miktarını kaybetmek mümkündür ancak mide boyutu değiştirmek mümkün değildir. Birçok kişi kilo vererek midesinin boyutunu küçültebileceğini düşünmektedir ancak bu yanlış bir düşüncedir.

 

Mide Küçültme Diyeti Nedir?

Günümüzde “mucizevi mide küçültme diyeti” olarak ifade edilen çeşitli diyetler olsa da bu ifadenin yanlıştır. Midenin fiziksel olarak küçülmesi imkânsız olduğu için bu diyetler aslında kilo vermek, dengeli ve sağlıklı beslenmek isteyen kişiler için vakit kaybına neden olmaktadır. Mide ve beyin iştahı farklı şekillerde düzenlerler. Bunlardan bir tanesi de midenin bir miktar genişledikten sonra sinirlerle mesaj beyne mesaj iletmesidir. Örneğin vagus siniri, mideye algı sağlayan ve mesajların beyne iletilmesini mümkün kılan ana sinirdir. Vagus siniri midenin ne kadar dolu olduğunu ya da hangi içeriklerle dolu olduğunu farklı sinir hücrelerinden aldığı bilgiler ile beyne iletir. Bu şekilde gelen tokluk hissi ile yemek yeme yavaşlar ve sona erer.

 

Mide Küçültme Egzersizleri Nelerdir?

“Az yiyerek mide kaç günde küçülür?” sorusu gibi “mide küçültme egzersizleri nelerdir?” sorusu da aslında yanlış bir sorudur çünkü çeşitli egzersizler ile midenin fiziksel olarak küçülmesi mümkün değildir. Midenin boyutunu fiziksel olarak değiştirmek mümkün olmasa da aslında açlığı ve tokluğu ele alış şeklini değiştirmek mümkün olabilmektedir. Son yıllarda yapılan araştırmalara göre daha az yemek yiyerek daha fazla tok hissetmek mümkündür. Mide boş olduğunda midedeki sinirler beyne midenin boş olduğuna dair mesaj gönderir. Bunun sonucunda açlık hormonu olarak da bilinen ghrelin hormonu salgılanır. Midenin boyutu tek başına açlığı ya da tokluğu etkilemez. Kan şekeri, yiyeceklerin kokusu ve daha farklı birçok unsur açlığı etkilemektedir.

 

Mide Küçülmesi Belirtileri Nelerdir?

Midenin küçülmesi mümkün olmadığı için bu yönde bir belirti de bulunmamaktadır. Ancak “Az yiyerek mide kaç günde küçülür?” sorusuna cevap aramak yerine iştahın kontrol edilebilme yöntemlerini keşfetmek daha az yemeye ve kilo vermeye yardımcı olur.  Büyük porsiyonlar yerine daha fazla öğünde daha az miktarda yemek yemek midenin daha az miktar besin ile tok hissetmesini sağlamaya yardımcı olur. Yemeklerden önce su içmek de oldukça etkilidir. Bu şekilde mide genişler ve yemek yemeden önce tokluk hissi meydana gelir. Zayıflamak için sağlıklı ve düzenli vermek en doğru kilo verme yöntemidir. Mide küçülmesi yerine sağlıklı kilo vermek için yapılabileceklerden birisi de beklemektedir. Bazı durumlarda çok şiddetli açlık hissi yaklaşık 10 - 15 dakika sonra ortadan kalkmaktadır. Bu nedenle aşırı açlık hissetiğinizde biraz daha beklemeniz tavsiye edilmektedir.

Adaymıyım ?
Kilo verme ameliyatına uygun olup olmadığınızı öğrenin
ÖNE ÇIKAN YAZILAR
Tüp Mide Ameliyatı Olup Pişman Olanlar Bariatrik cerrahi yöntemleri arasında en çok tercih edilenlerin başında tüp mide am.. Mide Balonu Ameliyatı Hakkında Herşey Kilo vermeyi düşünen kişiler için seçeneklerden birisi de mide balonudur. Ba.. Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kilo Kaybı Duraklaması (Plato) Tüp mide ameliyatı sonrasında hastalar hızla kilo vermeye başlar. Özellikle ameliyattan so.. Zayıflamak İsteyenler İçin Mide Küçültme Yöntemleri Mide küçültme yöntemleri herkes tarafından merak edilmektedir. Kilo vermek ist..