Ana Sayfa Hakkımızda Obezite Cerrahisi Post Bariatrik Cerrahi Blog İletişim

Zayıflamak İsteyenler İçin Mide Küçültme Yöntemleri

Mide küçültme yöntemleri herkes tarafından merak edilmektedir. Kilo vermek isteyen kişiler daha az yemek yiyerek daha hızlı bir şekilde kilo verebilmenin yolunun mide küçültme yöntemleri olduğunu düşünmektedir. Ancak bu anlayış yanlıştır. Mide küçültme ameliyatı dışında midenin fiziksel olarak küçülmesi mümkün değildir. Mide, karın bölgesinin sol üst tarafında yer alan J şeklinde bir organdır. Tüketilen gıdaları parçalamak ve sindirmek için kasılır ve çeşitli enzimler salgılar. Çok fazla gıda tüketildiğinde mide bu gıdaları tutabilmek için genişler. Sindirim sona erdikten sonra mide boşaldığında eski haline geri döner.

 

Mide Neden Büyür?

Yemek yediğimizde tükettiğimiz gıdalar ilk olarak kaslı bir dokuya sahip olan mideye gelir. Mide bu gıdaları parçalayarak bir kısmını sindirir kalan kısmını da emilmek üzere ince bağırsağa gönderir. Yediğimiz yemek midenin kapasitesinin üstüne çıkmaya başladığında mide de büyür. Mide en çok genişleyebilen organlardan bir tanesidir. Ancak görevini yerine getirdikten sonra ve içeriği ince bağırsağa geçtikten sonra tekrar eski haline geri döner. Mide küçültme yöntemleri olarak sunulan yöntemler midenin normal halinden küçük hale gelmesini sağlamaz. Midenin yemek yedikten sonra büyümesi ve sonrasında ise eski haline dönmesi son derece normaldir. Kilo vermeye çalışan kişilerin ameliyatsız mide küçültme yöntemlerini denemek yerine dengeli ve sağlıklı beslenme ile kilo vermesi ve iştahını kontrol etmeyi öğrenmesi gerekmektedir.

 

Doğal Yollarla Mide Küçültme Yöntemleri

Mide balon gibi bir organdır. Yemek yediğinizde büyür ve boş kaldığında da eski haline döner. Farklı kilolarda olan insanlar bile aynı boyda mideye sahiptir. Ortalama bir yetişkinde midenin en geniş yeri 15 cm’dir. Uzunluğu ise yaklaşık 30 cm civarındadır. Kişinin kilosundan bağımsız olarak midenin boyutu değişmez. Aşırı kilolu biri ile çok zayıf birinin midesi aynı boyuttadır. Mide boş halinden fiziksel olarak daha küçük hale getirilemeyeceği için doğal yollarla mide küçültme yöntemleri diye yöntemler bulunmamaktadır. Mide küçültme yöntemleri yerine iştahı kontrol etmek daha etkili ve bilimsel açıdan kanıtlanmış bir yöntemdir.

 

Obezite Vakaları İçin Mide Küçültme Ameliyatı

Doğal yollarla mide küçültme yöntemleri diye bir şey yoktur ancak bu midenin hiç küçülmeyeceği anlamına gelmez. Midenin fiziksel olarak küçülmesi mide küçültme yöntemleri ile değil sadece mide küçültme ameliyatı ile mümkün olmaktadır. Bu ameliyatı olabilmek için kişilerin belirli şartları taşıması gerekmektedir. Mide küçültme ameliyatı olmak isteyenlerin vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olmalıdır. Vücut kitle indeksi 35 - 40 arasında olan ancak obeziteye bağlı yüksek tansiyon, kalp rahatsızlığı ya da diyabet hastalığı olan kişiler ya da vücut kitle indeksi 30 - 35 arasında olan ancak obeziteye bağlı sağlığı ciddi derecede tehdit eden bir rahatsızlığı olan kişiler mide küçültme ameliyatı yaptırabilmektedir.

Mide küçültme ameliyatı kilo vermek adına tek başına yeterli değildir. Hastaların ameliyat sonrasında yeni bir yaşam tarzına uyum sağlaması gerekmektedir. Mide küçültme ameliyatı sonrasında dengeli beslenen ve aktif yaşam tarzı benimseyen kişiler başarılı bir şekilde kilo verebilir. Aksi takdirde geri dönüş görülmektedir.

 

Sorulan Sorular

Mide küçültme ameliyatı ve obezite cerrahisi hakkında sıkça sorulan sorulara cevap verdik. Daha fazla bilgi almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Az yemek yiyerek mide küçülür mü?

Yaygın görülen mide küçültme yöntemleri arasında az yemek yeme de yer almaktadır. Ancak az yemek yiyerek midenin boyutunu değiştirmek mümkün değildir.

 

Büyüyen mide küçülür mü?

Mide yemek yedikten sonra gelen gıdalara yer açmak için genişlemektedir. Fonksiyonunu yere getirip içi boşaldıktan sonra eski boyutuna geri döner. Bu nedenle mide küçültme yöntemleri diye yöntemler gerçeği yansıtmamaktadır. Normalde mide boyutu büyümediği için küçülmesi de mümkün değildir.

 

Mide büyüklüğü nasıl ölçülür?

Mide büyüklüğü her insan da yaklaşık aynıdır. Boş bir mide yaklaşık 74 ml’dir. Yemek yediğimizde ise genişleyerek yaklaşık 1 litreye yakın bir miktar alabilmektedir.

 

Kaç çeşit mide ameliyatı vardır?

Birçok farklı mide küçültme ameliyatı bulunmaktadır. Mide küçültme ameliyatları obezite cerrahileri ya da bariatrik cerrahiler olarak da bilinmektedir. Bariatrik cerrahi içerisinde farklı yöntemlerle mide küçültme yapılabilmektedir. Cerrahi mide küçültme yöntemleri arasında en popüler olanları tüp mide ameliyatı olarak da bilinen sleeve gastrektomi, gastrik bypass, duodenal switch ve biliopantreatik diversiyon yöntemleridir. Bu yöntemler dışında belirtilen mide küçültme yöntemleri herhangi bir etkiye sahip değildir. Bu noktada mide balonu uygulamasının midenin hacmini geçici olarak kısıtladığı, midenin boyutunu kalıcı olarak değiştirmediği ifade edilebilir.

Adaymıyım ?
Kilo verme ameliyatına uygun olup olmadığınızı öğrenin
ÖNE ÇIKAN YAZILAR
Tüp Mide Ameliyatı Olup Pişman Olanlar Bariatrik cerrahi yöntemleri arasında en çok tercih edilenlerin başında tüp mide am.. Mide Balonu Ameliyatı Hakkında Herşey Kilo vermeyi düşünen kişiler için seçeneklerden birisi de mide balonudur. Ba.. Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kilo Kaybı Duraklaması (Plato) Tüp mide ameliyatı sonrasında hastalar hızla kilo vermeye başlar. Özellikle ameliyattan so.. Zayıflamak İsteyenler İçin Mide Küçültme Yöntemleri Mide küçültme yöntemleri herkes tarafından merak edilmektedir. Kilo vermek ist..