Ana Sayfa Hakkımızda Obezite Cerrahisi Post Bariatrik Cerrahi Blog İletişim

Mide Balonu Ameliyatı Hakkında Herşey

Kilo vermeyi düşünen kişiler için seçeneklerden birisi de mide balonudur. Bariatarik bir yöntem olan mide balonu ile kilo vermek mümkündür. Her ne kadar mide balonu ameliyatı olarak bilinse de aslında balonun yerleştirilmesi için ameliyata ihtiyaç duyulmamaktadır. Mide balonu ameliyatı ile birçok kişi ideal kilosuna dönebilmektedir.

Mide Balonu (Gastrik balon) Tedavisi Hakkında Daha Fazla Bilgi Al

 

Mide Balonu Ameliyatı Nedir?

Mide balonu ameliyatı, bir kilo verme yöntemidir. Mide balonu ameliyatı ile mideye içi salin doldurulmuş balon yerleştirilir. Bu şekilde midenin alabileceği yemek miktarı kısıtlanır ve kişiler daha çabuk tok hissederler. Kilo problemi olan ve düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme ile kilo veremeyen kişilere uygulanan yöntemlerden bir tanesidir.

 

En İyi Mide Balonu Markaları Nelerdir?

Günümüzde mide balonu ameliyatı için kullanılan farklı mide balonu türleri bulunmaktadır. Ancak en çok tercih edilen balon markaları Medsil, Spatz3, Orbera ve Elipse’dir.

 

Medsil

Medispar tarafından geliştirilmiş olan Medsil henüz sadece Avrupa Birliği tarafından onaylanmıştır. Yaklaşık olarak 400 - 700 mL kadar tuzlu su çözeltisi ile doldurulur ve midede 6 ay boyunca kalır. 6. aydan sonra çıkarılması gerekir. Medsil endoskopik olarak mideye yerleştirilir ve yine endoskopik olarak mideden çıkarılır.

 

Spatz3

Spatz3’te, Medsil gibi sadece AB onayı olan ancak henüz FDA tarafından onay almamış bir balondur. Spatz FGIA tarafından geliştirilen balonun en önemli özelliği hacminin ayarlanabilir olmasıdır. Spatz3 ayrıca diğer balonların aksine 12 ay kadar midede kalabilmektedir.

 

Orbera

Obalon Balloon System tarafından geliştirilmiş olan Orbera’nın hem FDA’den hem de CE ‘den onayı bulunmaktadır. Jelatin bir kapsül şeklinde olan balonun içi gaz ile doldurulmaktadır. Yaklaşık 3 - 6 ay kadar kullanılan balonlardan sadece 1 tane değil 2 ya da 3 tane yerleştirilmesi mümkündür.

 

Elipse

Allurion tarafından geliştirilen Elipse polimer fim dış çepere sahiptir. Yaklaşık olarak 450 - 550 mL kadar sıvı alabilmektedir. Elipse’in en önemli avantajlarından birisi de yutularak yerleştirilmesidir.

 

Mide Balonu Nasıl Takılır?

Mide balonu ameliyatı aslında yanlış bir terimdir. Balonun yerleştirilmesi için mide balonu ameliyatı uygulanmamaktadır. Balonun türüne göre yerleştirilme biçimi değişmektedir. Hemen hemen piyasadaki tüm balonlar endoskopi ile yerleştirilirken Obalon ve Elipse’in mideye yerleşmesi için yutulması yeterli olmaktadır.

 

Mide Balonu Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Hastaların işlemden önceki ilk 24 saat içerisinde tanesiz, berrak sıvılar ile beslenmesi gerekmektedir. 12 saat kala ise yemeyi ve içmeyi bırakmalıdır.  Yöntemin işe yaraması için mide balonu ameliyatı sonrasında hastaların farklı bir yaşam tarzı benimsemesi gerekmektedir. Sağlıklı ve düzenli beslenmenin yanı sıra aktif bir yaşam tarzına geçiş yapılmalıdır.

 

Mide Balonu Kimlere Uygulanabilir?

Mide balonu ameliyatı, obezite ameliyatı olmak istemeyen ve kilo problemi olan herkese uygulanabilmektedir. Ancak öncelikli olarak bu kişilerin dengeli beslenme ve düzenli egzersiz ile kilo vermeyi denemesi gerekmektedir. Bu şekilde kilo veremeyen kişiler mide balonundan yararlanabilmektedir. Ayrıca mide küçültme ameliyatı olacak ancak mevcut durumu bu ameliyat için uygun olmayan kişiler de mide balonu ameliyatı seçeneğinden yararlanabilmektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Konu hakkında sıkça sorulan sorulara ve cevaplara yer verdik. Daha fazlası için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Mide balonu kaç kiloda takılır?

Mide balonunu takılması için bir kilo sınırlaması bulunmamaktadır. Mide balonu ameliyatı için kişilerin vücut kitle indeksi değerleri göz önünde bulundurulmaktadır.

 

Mide balonu zararları nelerdir?

Mide balonunun herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Bu nedenle mide balonu ameliyatı birçok kişi için bir çıkış yolu olarak kullanılabilmektedir. Kilo vermek isteyen ancak egzersiz ve diyet ile başarısız olan kişiler mide balonu ameliyatı sayesinde fazla kilolarından kurtulabilir.

 

Mide balonu ameliyatı devlet karşılıyor mu?

Mide balonu devlet tarafından karşılanan ameliyatlardan bir tanesidir. Ancak ameliyatı devlet tarafından karşılanması için bazı şartlar bulunmaktadır. İlk olarak mide balonu uygulaması, devlet hastanesinde gerçekleştirilmelidir. Ayrıca operasyonun devlet tarafından karşılanabilmesi için kişinin vücut kitle indeksinin 40’un üzerinde olması gerekmektedir.

 

Yutulan mide balonu fiyatları nelerdir?

Mide balonu operasyonu fiyatları çok değişiklik göstermektedir. Bunda kullanılacak olan mide balonunun türü, kişinin genel sağlık durumu oldukça etkilidir. Bu nedene mide balonu için tek bir fiyattan bahsetmek mümkün değildir. Genellikle mide balonu ameliyatı planlama aşamasındayken fiyatlardan daha doğru bir şekilde bahsedebilmek mümkün olmaktadır.

Adaymıyım ?
Kilo verme ameliyatına uygun olup olmadığınızı öğrenin
ÖNE ÇIKAN YAZILAR
Tüp Mide Ameliyatı Olup Pişman Olanlar Bariatrik cerrahi yöntemleri arasında en çok tercih edilenlerin başında tüp mide am.. Mide Balonu Ameliyatı Hakkında Herşey Kilo vermeyi düşünen kişiler için seçeneklerden birisi de mide balonudur. Ba.. Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kilo Kaybı Duraklaması (Plato) Tüp mide ameliyatı sonrasında hastalar hızla kilo vermeye başlar. Özellikle ameliyattan so.. Zayıflamak İsteyenler İçin Mide Küçültme Yöntemleri Mide küçültme yöntemleri herkes tarafından merak edilmektedir. Kilo vermek ist..