Ana Sayfa Hakkımızda Obezite Cerrahisi Post Bariatrik Cerrahi Blog İletişim

Bel Çevresi Nedir? Bel Çevresi Nasıl Ölçülür?

Bel çevresi genel vücut sağlığı ile ilgili önemli noktalardan bir tanesidir. Bu nedenle “Bel çevresi nasıl ölçülür?” sorusu da sağlık için önemli sorulardan birisi olarak kabul edilir. Her ne kadar vücut kitle indeksinde normal sınırlar içerisinde yer alsanız da bel çevresindeki yağlanma vücut için sağlıksız bir durumdur. Bel çevresinin yağlı olması obezite kadar olmasa da obeziteye bağlı hastalıkların gelişme riskini artırmaktadır. Üstelik bel bölgesi vücutta yağlanmanın en kolay meydana geldiği bölgelerin başında gelmektedir. Vücut kitle indeksi vücuttaki toplam yağ miktarını gösterme konusunda oldukça başarılıdır. Ancak bu indeksi yağ dokularının vücuda nasıl dağıldığı ile ilgili bir ölçüm sağlamaz. Her ne kadar fazla yağ dokusu zararlı olsa da özellikle bel çevresinde depolanan fazla yağ dokusu daha tehlikelidir. Bu durum merkezi ya da abdominal obezite olarak adlandırılmaktadır.

Vücut kitle indeksi düşük olan ancak abdominal obezite olan kişilerin sağlıklı beslenmesi ve bölgesel zayıflamaya yönelik egzersiz planlarına uyum sağlamaları önemlidir. Karın çevresinde biriken viseral yağdan kurtulmanın en kolay yolu kilo vermektir. Bu da ancak alınandan fazla kalorinin yakılmasıyla mümkün olmaktadır. Sürdürülebilir kilo kaybı için kalori alımını kısıtlamak ve hareketli bir yaşam tarzı benimsemek gerekir.

Obezite Cerrahisi Hakkında Herşey

 

Bel Çevresi Nedir?

Vücutta kalça ile göğüs kafesi arasında yer alan bölgeye bel adı verilir. Bel bölgesinde yağlanmanın kolay bir şekilde gerçekleşmesi ve bu bölgedeki yağ oluşumunun ciddi sağlık problemlerine yol açması bireylerin vücuttaki yağ dağılımı ile ilgili farkındalığını arttırmalarını gerektirir. Yapılan araştırmalara göre bel çevresinde fazla yağ biriken kişilerde tip 2 diyabet, hipertansiyon ve çeşitli kalp hastalıklarının görülme riski önemli ölçüde artmaktadır.

Bel çevresinde meydana gelen yağlanma, bacak ya da kalçalarda meydana gelen yağlanmaya göre daha tehlikelidir. Bel çevresinde biriken yağlara viseral yağ adı verilir. Viseral yağ önemli organları çevreler. Viseral yağlarla ilgili bilinmesi gereken bir diğer unsur da bel çevresindeki yağ birikiminin çok olması halinde kadınlarda meme kanseri riskinin artabildiğidir.

Bu noktada birçok kişinin aklına “bel çevresi nasıl ölçülür?” sorusu gelmektedir. Bel çevresindeki yağlanmayı ölçmenin farklı yolları vardır. En doğru ölçüm bilgisayarlı tomografi gibi uzman doktor tarafından yapılan gelişmiş görüntüleme teknolojilerinin kullanıldığı yöntemdir. Ancak bel çevresini ölçmenin kolay bir yolu daha bulunmaktadır. Bel çevresini mezura ile evde ölçmek son derece basittir.

Kilo verme ameliyatına uygun olup olmadığınızı hemen şimdi öğrenin!

 

Erkeklerde Bel Çevresi Nasıl Ölçülür?

Erkeklerde Bel Çevresi

Günümüzde tercih edilen yöntemlerden bir tanesi bel kalça oranıdır. Erkeklerde bel çevresi ölçümü yaparken belin en geniş olduğu yerden ölçüm yapmak son derece önemlidir. Bu kısım genellikle göbek deliğinin çevresidir. Bel çevresini doğru bir şekilde ölçmek için karın kaslarını kasmamak gerekir. Bel çevresini ölçtükten sonra kalça çevresini ölçmek gerekmektedir. Bel çevresinde olduğu gibi kalça çevresi de en geniş yerden ölçülmelidir. Bu kısım genellikle kemik çıkıntılarının olduğu yerdir. Her iki sonucu da bulduktan sonra bel çevresinde bulunan değeri kalça çevresinde bulunan değere bölmek yeterlidir.

Bel kaçla oranı 0.95 ve üzeri olan erkeklerde kalp krizi ya da felç görülme riski daha yüksektir. Diğer taraftan bel çevresi de kendi başına yeterli bir ölçüttür. Bel çevresi 94 cm’den düşük olan erkeklerde yağlanmaya bağlı hastalıkların görülme olasılığı düşük olarak kabul edilir. 94 - 101.5 arası değerleri orta risk grubudur. Bel çevresi 101.5 cm’den fazla çıkan erkekler yüksek risk grubunu oluşturmaktadır.

 

Kadınlarda Bel Çevresi Nasıl Ölçülür?

Kadınlarda Bel Çevresi

Kadınlarda da bel kalça oranı erkeklerdekine benzer bir şekilde hesaplanabilmektedir. Kadınlarda bel kalça oranının 0.85 olması benzer bir şekilde kalp krizi ve felç görülme olasılığını artırır. Diğer taraftan bel kalça oranından daha kolay bir ölçüm bulunmaktadır. Bel çevresini ölçmek vücut sağlığı ile ilgili yeteri miktarda bilgi verebilmektedir. Üstelik vücudun iki bölümü yerine tek bir yeri ölçülmektedir. Bu bel çevresini, bel kalça oranından daha tutarlı hale getirmektedir.

Bel çevresini doğru bir şekilde ölçmek için ayakkabıları çıkarmak ve ayakları birleştirmek gerekir. Nefes verdikten sonra bir mezura ile beli en kalın yerini ölçmek yeterli olmaktadır. Bel çevresi 80 cm ve altı olan kadınlarda yağlanmaya bağlı hastalık görülme riski düşüktür. Bel çevresi 80 - 88 arası olan kadınlar ise orta risk grubunda yer almaktadır. Bel çevresi 88 ve üzeri olan kadınlar ise yüksek risk grubunda değerlendirilmektedir.

Adaymıyım ?
Kilo verme ameliyatına uygun olup olmadığınızı öğrenin
ÖNE ÇIKAN YAZILAR
Tüp Mide Ameliyatı Olup Pişman Olanlar Bariatrik cerrahi yöntemleri arasında en çok tercih edilenlerin başında tüp mide am.. Mide Balonu Ameliyatı Hakkında Herşey Kilo vermeyi düşünen kişiler için seçeneklerden birisi de mide balonudur. Ba.. Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kilo Kaybı Duraklaması (Plato) Tüp mide ameliyatı sonrasında hastalar hızla kilo vermeye başlar. Özellikle ameliyattan so.. Zayıflamak İsteyenler İçin Mide Küçültme Yöntemleri Mide küçültme yöntemleri herkes tarafından merak edilmektedir. Kilo vermek ist..