Ana Sayfa Hakkımızda Obezite Cerrahisi Post Bariatrik Cerrahi Blog İletişim

En İyi Kilo Verme Ameliyatı Hangisidir?

Bariatrik ameliyat olarak da bilinen kilo verme ameliyatı en etkili kilo verme yöntemi olarak kabul edilmektedir. Ancak hastaların kilo verme ameliyatı olabilmesi için belli başlı koşulları karşılaması gerekmektedir. Vücut kitle indeksi 40 ve üzeri olan hastaların yaşam kalitelerinin artması adına kendi başlarına kilo veremiyorlarsa kilo verme ameliyatından yararlanmaları bir gerekliliktir. Vücut kitle indeksi 35 - 40 arası olan ancak obeziteye bağlı şeker, yüksek tansiyon ya da çeşitli kalp hastalıkları gibi en az bir hastalığı olan kişiler de kilo verme ameliyatından yararlanabilmektedir. Vücut kitle indeksi 30 - 35 arasında olan ve hayatı ciddi derecede tehlikeye sokan obezite ilişkili hastalığı bulunan kişiler de ameliyata uygun olarak kabul edilir. Ancak vücut kitle indeksi 30’un altında olan kişilere kilo verme ameliyatları uygulanmamaktadır. Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz ile kilo veremeyen kişilerin aklına gelen ilk soru “En iyi kilo verme ameliyatı nedir?” sorusudur.

Günümüzde birden çok kilo verme ameliyatı bulunmaktadır. Gastrik bypass, tüp mide ameliyatı, mide bandı ameliyatı, duodenal switch gibi çeşitli kilo verme ameliyatı teknikleri kişilerin gereksinimleri özelinde tercih edilebilir. Bu noktada hastalar kendileri için en iyi kilo verme ameliyatı türünü seçmekte zorlanabilmektedir. Ameliyatların sadece teknikleri değil aynı zamanda kilo verme yöntemleri de birbirinden farklılaşmaktadır. Bazı teknikler vücuda alınan gıdanın miktarını sınırlayarak bazı teknikler ise alınan gıdanın emilimini düşürerek kilo verdirmeyi sağlamaktadır. Bazı yöntemler ise hem gıda alımını sınırlar hem de alınan gıdanın emilimini düşürür. En etkili bariatrik cerrahi yöntemi aslında hastadan hastaya göre değişiklik göstermektedir. Gelişen teknoloji ve yeni teknikler ile kilo verme ameliyatları başarı oranı oldukça yüksek operasyonlardır ancak ameliyatların başarısı büyük ölçüde hastaların ameliyat sonrasındaki yeni hayatlarına uyum sağlaması ile yakından ilişkilidir. Hastaların sağlıklı beslenmesi ve fiziksel aktivitelerini artırması her operasyon sonrasında gerekliliktir.

Obezite Cerrahisi Hakkında Detaylı Bilgi Alın

 

Hangi Kilo Verme Ameliyatı Daha İyidir?

En iyi kilo verme ameliyatı nedir?” sorusu kilo verme ameliyatı olmaya karar veren kişilerin kendilerine sorduğu ilk sorudur. Hastalar için tek bir en etkili kilo verme ameliyatı bulunmamaktadır. Gastrik bypass, tüp mide ve mide bandı uygulamaları en sık başvurulan kilo verme yöntemlerinin başında gelmektedir. Tüm bu işlemlerin birbirlerine göre bazı farklılıkları bulunmaktadır. Bu nedenle tek bir en iyi bariatrik cerrahi yönteminden bahsetmek mümkün olmamaktadır. Mide bandı uygulaması diğer operasyonlara göre daha kolay gerçekleştirilmektedir. Ancak kısa ve uzun vadede verilen kilo oranı gastrik bypass ya da tüp mide ameliyatına göre daha azdır. En etkili kilo verme ameliyatı olarak gastrik bypass düşünülebilir. Her ne kadar gastrik bypass ameliyatı ile hem kısa hem de uzun vadede daha fazla kilo verilse de özellikle ilk 30 günde komplikasyon gelişme riski tüp mide ameliyatına göre iki kat daha fazladır. Uzun vadede de komplikasyon görülme riski tüp mide ameliyatının üzerinde kalmaktadır. En iyi kilo verme ameliyatı olarak bilinen tüp mide ameliyatında ise hem kısa hem de uzun vadede meydana gelen kilo kaybı gastrik bypass yönteminden daha azdır. Ancak tüp mide ameliyatı sonrasında komplikasyon oluşma riski çok daha düşüktür.

En iyi bariatrik cerrahi yöntemine hastaların tek başına karar vermesi mümkün olmamaktadır. Hastanın genel sağlık durumu, beslenme alışkanlıkları, neden kilo veremediği, vermesi gereken kilo miktarı gibi çeşitli etmenler göz önünde bulundurularak uygulanacak tekniğe karar verilmektedir. Hastanın genel muayenesi uzman hekim tarafından gerçekleştirildikten sonra ameliyatın planlanma aşamasında hangi tekniğin uygulanacağına karar verilmektedir. Bariatrik cerrahi operasyonları oldukça etkili, başarılı ve güvenli operasyonlar arasında yer almaktadır. Hastanın ameliyat sonrasında beslenmesine dikkat etmesi, vitamin ve gıda takviyelerini düzenli olarak kullanması ve düzenli egzersiz yaparak hareketli bir yaşam tarzı benimsemesi ameliyatın tekniğinden bağımsız olarak başarılı bir şekilde kilo vermesini sağlamaktadır.

Adaymıyım ?
Kilo verme ameliyatına uygun olup olmadığınızı öğrenin
ÖNE ÇIKAN YAZILAR
Tüp Mide Ameliyatı Olup Pişman Olanlar Bariatrik cerrahi yöntemleri arasında en çok tercih edilenlerin başında tüp mide am.. Mide Balonu Ameliyatı Hakkında Herşey Kilo vermeyi düşünen kişiler için seçeneklerden birisi de mide balonudur. Ba.. Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kilo Kaybı Duraklaması (Plato) Tüp mide ameliyatı sonrasında hastalar hızla kilo vermeye başlar. Özellikle ameliyattan so.. Zayıflamak İsteyenler İçin Mide Küçültme Yöntemleri Mide küçültme yöntemleri herkes tarafından merak edilmektedir. Kilo vermek ist..