Ana Sayfa Hakkımızda Obezite Cerrahisi Post Bariatrik Cerrahi Blog İletişim

Gastrik Bypass Ameliyatından Sonrası Vitamin İhtiyacı

Bariatrik cerrahi türlerinden birisi olan gastrik bypass ameliyatı ile midenin üzerinde küçük bir cep oluşturulur ve bu cep direkt olarak küçük bağırsağa bağlanır. Bu sayede hem midenin kapasitesi düşürülürken aynı zamanda besin emilim süreci de değiştirilmektedir. Hasta ameliyat sonrasında sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz ile fazla kilolarının büyük çoğunluğundan kurtulmaktadır. Ancak hastaların ameliyat sonrasında yeni bir hayata adapte olması gerekir. Başarısız olan hastalarda hedeflenen kilo kaybı gerçekleşmez. Hatta bazı hastalar tekrar kilo almaya başlamaktadır. Ameliyat sonrasında dikkat edilmesi gereken şeylerden bir tanesi de beslenmedir. Midenin boyutu düşürüldüğü ve gıda emilimi değiştirildiği için yetersiz beslenme riski bulunur. Bunun önüne geçmek için düzenli ve yeterli beslenme ile beraber vitamin kullanımı gerekmektedir.

Gastrik Bypass Ameliyatı Hakkında Detaylı Bilgi Al

 

Gastrik Bypass Ameliyatından Sonra Neden Vitamin İhtiyacım Var?

Gastrik bypass ameliyatı sonrasında sağlıklı bir yaşama sahip olabilmek ve ideal kiloya kavuşabilmek için sağlıklı beslenme için gerekliliktir. Doğru beslenme çok karmaşık bir süreç değildir. Normalde vücudun su, mikrobesleyiciler ve makrobesleyiciler olmak üzere üç ihtiyacı bulunur. Ameliyat sonrasında tüketilen su miktarı ve makrobesleyiciler olan karbonhidrat, yağ ve protein miktarı kontrol edilmektedir. Mikrobesleyiciler ise vitaminler ve minarellerdir. Mikrobesleyiciler önemsiz değillerdir. Hatta gastrik bypass sonrasında çok daha önemli hale gelirler. Ameliyat sonrasında gıda emilimi ve mide kapasitesi önemli ölçüde düşer. Gastrik bypass ameliyatı sonrasında yeterli miktarda vitamin alımını sağlamak için desteklerden yararlanmak gerekmektedir. Sindirim sisteminde yapılan cerrahi değişiklikler vücudun tüketilen gıdalardan yeteri kadar faydalanamamasına yol açar. Sağlıklı bir vücut için günlük 20’den fazla mikrobesleyiciye ihtiyaç duyulur. Bazı mikrobesleyicilere duyulan günlük ihtiyaç düşükken B vitaminleri, demir ya da kalsiyum gibi minerallere olan günlük ihtiyaç yüksektir. Bu nedenle hastaların ameliyat sonrasında vitamin desteği almaya ihtiyacı vardır.

 

Roux en Y Gastrik Bypass Malabsorpsiyon Nedir?

Gastrik bypass ameliyatında malabsorpsiyon, tüketilen gıdadan vücudun yeteri kadar vitamin ve mineral alamaması durumudur. Gastrik bypass ameliyatı hastaların yemek alımını ve emilimini düşürerek kilo vermelerine yardımcı olur. Ancak vitamin ve mineralin yeteri kadar emilmemesi vücut için ciddi bir tehlike teşkil eder. Besleyicilerin büyük bir kısmı boş bağırsak olarak adlandırılan ince bağırsağın üst kısmında, onikiparmak bağırsağında ve ince bağırsağın alt yarısı olan terminal ileumda emilir. Gastrik bypass ameliyatında midenin üst kısmında oluşturulan küçük kese onikiparmak bağırsağı, midenin uç kısmı ve ince bağırsağın üst kısmı pas geçilerek ince bağırsağın alt kısmına bağlanır. Bu da potansiyel olarak vitamin ve mineral yetmezliğine neden olur. Gastrik bypass sonrasında en sık görülen malabsorpsiyon türleri arasında demir eksikliği, B12 vitamini eksikliği, folik asit eksikliği, kalsiyum ve D vitamini eksikliği yer alır. Bazı hastalarda B1 vitamini, çinko, bakır, A ve K vitamini eksikliği de görülebilmektedir.

 

Gastrik Bypass Sonrası Vitamin Eksikliği Belirtileri

Gastrik bypass ameliyatından yıllar sonra bile vitamin eksikliği meydana gelebilmektedir. Bu nedenle hastaların ameliyattan sonra beslenmelerine son derece dikkat etmesi gerekmektedir. Vitamin ve mineral eksikliği belirtileri ortaya çıkmaya başlar başlamaz önlem almak gerekmektedir. Belirtilerin uzun sürmesi durumunda ise uzman hekime muayeneye gidilmesi oldukça önemlidir. Gastrik bypass ameliyatı sonrası vitamin eksikliği belirtileri arasında genel olarak denge kaybı, baş dönmesi, yorgunluk, huzursuz bacak sendromu, görmede zorlanma, zayıflık, ağız çevresinde ülser ve saç kaybı yer almaktadır. Bu belirtilerin sadece biri görülebildiği gibi birkaçı bir arada da görülebilmektedir. Ortaya çıkan belirtiler hangi vitaminin eksik olduğuna bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu nedenle çıkan belirtilere göre hangi vitaminin ya da mineralin eksik olduğunu anlamak mümkündür.

 

 

Gastrik Bypass Sonrası Vitamin Eksikliği Sorunu Ne Kadar Yaygındır?

Gastrik bypass operasyonu sonrasında vitamin eksikliği riski bulunmaktadır. Hastalar ameliyattan hemen sonra yeni bir beslenme yöntemine geçmektedir. Hastaların büyük bir kısmının ömürlerinin sonuna kadar vitamin ve mineral desteği kullanması gerekir. Gastrik bypass olan hastaların yaklaşık olarak %40’ında vitamin eksikliği görülebilmektedir. Ancak ameliyat sonrasında beslenmesine ve vitamin desteklerine sıkı sıkıya uyan hastalarda bu risk düşmektedir. Burada önemli olan günlük vitamin ve mineral ihtiyacının tamamen karşılandığından emin olmaktır. Vitamin eksikliği sorunu meydana gelen hastalarda beslenme düzeninde yapılacak ufak tefek değişiklikler ve vitamin desteği dozlarının yeniden ayarlanması sorunun ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır. Bu noktada önemli olan vitamin eksikliği belirtileri fark edildikten hemen sonra uzman hekime bu konuda bilgi vermektir. Vitamin eksikliğinin uzun süreli olarak devam etmesi bazı ciddi sağlık problemlerine de yol açabilmektedir.

 

Gastrik Bypass Sonrası Hangi Vitamin ve Minerallere İhtiyacım Var?

Gastrik bypass işlemi sonrasında genel olarak vitamin ve mineral desteğinden bahsetmek mümkündür. Ancak genellikle alınacak destekler ve bu desteklerin dozları hastadan hastaya göre değişiklik gösterir. Hastalar genellikle ameliyat sonrasında multivitamin, kalsiyum, B12 ve D3 vitamini desteğine ihtiyaç duyarlar. Çok çeşitli multivitamin destekleri bulunmaktadır. Gastrik bypass işlemi sonrasında günlük yaklaşık 1200 - 1500 miligram kalsiyuma ihtiyaç duyulmaktadır. D3 vitamin ihtiyacı ise günlük 75 mikrogram civarındadır. B12 vitamini ihtiyacı ise yaklaşık 500 mikrogramdır. B12 vitamini ağızdan alınabildiği gibi aylık enjeksiyon olarak da alınabilmektedir.

 

Gastrik Bypass Sonrası Vitamin Almazsam Ne Olur?

Gastrik bypass sonrasında vitamin desteğinin alınmaması sağlığı ciddi tehlikeye atar. Alınan gıdalar tek başlarına vitamin eksikliğini gidermek adına fayda sunmayabilir. Bir besleyicinin eksik olması diğer besinlerin de vücutta düzgün bir şekilde işlenememesi anlamına gelir. Vücut hayati besleyicilerin düzenli olarak alınması ile sağlıklı bir şekilde çalışır. Bu nedenle ameliyat sonrasında, ameliyat öncesinde olduğu gibi beslenmek mümkün değildir. Gıda alımının kısıtlanması ve emiliminin azalması nedeniyle ameliyattan sonra düzenli olarak vitamin alınması gerekmektedir.

 

Anemi

Anemi vücuttaki dokulara oksijen taşıyacak yeteri kadar sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin bulunmaması durumudur. Aneminin birçok farklı türü bulunmaktadır. Bu türler aneminin nedenine göre değişiklik gösterir.

Gastrik bypass operasyonu sonrasında B12 vitamini ve B9 vitamini olarak bilinen folik asit yetersizliği anemiye yol açar. B12 eksikliği belirtileri arasında yorgunluk, nefes nefese kalma, baş dönmesi, solgun renkli cilt, kalp ritminin düzensizleşmesi, kilo kaybı, el ve ayaklarda uyuşma, kas zayıflığı, sarsak hareket etme ve kafa karışıklığı yer almaktadır. Vitamin eksikliğine bağlı anemi yavaş yavaş ilerler. Hastalığın ortaya çıkması aylar hatta yıllar alabilmektedir.

 

Kemik Yapısında Bozulmalar

Kemik yapısında vitaminlerin ve minerallerin büyük rolü bulunmaktadır. C vitamini, D vitamini ve kalsiyum kemiklerin gelişimi ve yapısının sağlam olması için olmazsa olmaz besleyicilerden bir tanesidir. Ayrıca magnezyum, esas yağ asitleri ve kalsiyum da kemik yapısında önemli bir yere sahiptir. Bu bileşenlerin eksikliği kemik yapısında bozulmalara yol açmaktadır. D vitamini eksikliği durumunda kemik yumuşaması olarak bilinen osteomalazi ortaya çıkar. Kemik yumuşaması başta hiçbir belirtiye neden olmamaktadır. Ancak hastalık ilerledikçe kas ve kemik yapısında zayıflıklar meydana gelir.

 

Nörolojik Bozukluklar

Vitamin yetmezlikleri birçok nörolojik bozukluğa yol açabilmektedir. Bunlardan en önemlisi omurilik ve periferik sinir sisteminde problemlere yol açan myelonöropatidir. Özellikle B12 yetmezliği çok farklı nörolojik problemlere yol açabilmektedir. Bakır yetmezliği de B12 yetmezliğine benzer bir duruma yol açar. Gastrik bypass ameliyatı sonrasında en yaygın görülen yetmezliklerden birisidir. Aşırı çinko alımı da bakır yetmezliğine yol açabilmektedir. Folik asit yetmezliği diğer besin yetmezlikleriyle beraber beyinde bozukluklara yol açar. Aşırı miktarda alındığında ise B12 vitamini yetmezliği belirtilerini engelleyerek myelonöropati oluşmasına yol açabilmektedir.

 

Kas Sağlığı

Gastrik bypass işleminin başarılı olabilmesi için hastaların ameliyat sonrasında sağlıklı ve dengeli beslenmenin yanı sıra düzenli egzersiz yapması da gerekmektedir. Bu egzersizler kilo vermeye yardımcı olduğu gibi kas yapısının da sağlıklı hale gelmesini sağlar. Ancak D, A, C ya da E vitamini gibi vitaminlerin eksikliği kas yapısını olumsuz yönde etkilemektedir. Kaslar normal bir şekilde çalışmaya devam etmek için D vitaminine, gelişim için A vitaminine, oksidatif stresin yol açacağı hasardan korunmak için C vitaminine ve güçlenmek için E vitaminine ihtiyaç duyar. Bu vitaminlerden bir ya da bir kaçının eksikliğinin olması kas yapısının hücre seviyesinden bozulmaya başlamasına yol açar.

 

Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrası Vitaminlerin Önemi

Gastrik bypass operasyonu sonrasında hastaların hayatında olumlu yönde ciddi gelişmeler elde edilebilmektedir. Neredeyse birinci yılın sonunda hastalar fazla kilolarının büyük bir çoğunluğundan kurtulmuş olur. Ancak malabsorpsiyon ya da vitamin eksikliği ciddi sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Vücudun düzenli bir şekilde işleyebilmesi için günlük ihtiyacı olan gıdaların karşılanması gerekir. Aksi takdirde ufak tefek birçok sağlık probleminden hayatı ciddi derecede tehlikeye atabilecek rahatsızlıklara kadar birçok sağlık problemi görülebilmektedir.

Adaymıyım ?
Kilo verme ameliyatına uygun olup olmadığınızı öğrenin
ÖNE ÇIKAN YAZILAR
Tüp Mide Ameliyatı Olup Pişman Olanlar Bariatrik cerrahi yöntemleri arasında en çok tercih edilenlerin başında tüp mide am.. Mide Balonu Ameliyatı Hakkında Herşey Kilo vermeyi düşünen kişiler için seçeneklerden birisi de mide balonudur. Ba.. Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kilo Kaybı Duraklaması (Plato) Tüp mide ameliyatı sonrasında hastalar hızla kilo vermeye başlar. Özellikle ameliyattan so.. Zayıflamak İsteyenler İçin Mide Küçültme Yöntemleri Mide küçültme yöntemleri herkes tarafından merak edilmektedir. Kilo vermek ist..