Ana Sayfa Hakkımızda Obezite Cerrahisi Post Bariatrik Cerrahi Blog İletişim

Mide Nedir? Midenin Vücuttaki Görevleri Nelerdir?

Mide, yiyeceklerin sindirildiği kas yapılı organdır. Gastrointestinal sistemi oluşturan organlardan bir tanesidir. Genişleyebilen bir yapıya sahip olan mide üst kısımda yemek borusu ile alt kısımda ince bağırsakla birleşir. Girişinde ve çıkışında sfinkter adı verilen kaslar bulunur. Alt özafagus sfinkter kasının temel görevi mide içeriğinin özafagusa kaçmasının engellenmesi, pilor sfinkterinin ise yiyeceklerin bağırsaklara kontrollü geçişinin sağlanmasıdır. Midenin yeri vücudun sol orta kısmındadır.

 

Mide Nedir Ne İşe Yarar?

Midenin yeri bağırsakların üzerinde göğüs kafesinin altındadır. J şeklindeki organ yiyeceklerin sindirilmesini sağlar. Yemeğin mideye gelmesiyle beraber mide kasılarak enzim ve asit üretir. Bu karışım yiyecekleri parçalayarak ince bağırsağa geçmelerini sağlar.

 

Midenin Vücuttaki Görevleri Nelerdir?

Vücutta midenin yeri oldukça önemlidir. Midenin temel olarak üç görevi bulunur. Geçici olarak gıdayı saklamak, kasılarak ve gevşeyerek yiyecekleri parçalamak, yiyeceklerin sindirilmesi için enzimleri ve diğer özel hücreleri üretmek. Görevleri nedeniyle vücutta ve sindirimde midenin yeri tartışmasız derecede önemlidir.

 

Mide Kanserine Sebep Olan Etkenler Nelerdir?

Mide kanseri oldukça ciddi kanser türlerinden bir tanesidir. Vücutta midenin yeri önemlidir ve bu nedenle midede meydana gelebilecek rahatsızlıklar vücudun geri kalanını da ciddi derecede etkileyebilmektedir.

 

Obezite

Obezite vücutta aşırı yağ dokusunun birikmesiyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Obezite ile birlikte bazı hastalıkların görülme riski de artmaktadır. Bunlardan bir tanesi de kanserdir. Obezite hastalarında kanser vakalarına daha sık rastlanmaktadır. Obezite özellikle bel çevresinde aşırı yağlanmaya yol açmaktadır. Midenin yeri nedeniyle bu bölgede fizyolojik olarak birçok değişiklik meydana gelir.

 

Vitamin Eksikliği

Vitamin eksikliği mide ve vücudun diğer organları üzerinde olumsuz etkiye sahiptir. Üstelik vitamin eksikliği bazı kişiler tarafından pek de önemsenmeyen bir durumdur ancak ciddiye alınması gerekmektedir.

 

Sigara ve Alkol Kullanımı

Sigara ve alkol ürünlerinde yer alan vücut için zehirli kimyasallar birçok sağlık problemlerine neden olmaktadır. Bunlardan bir tanesi de mide kanseridir. Özellikle aşırı sigara tüketimi akciğer kanseri kadar mide kanseri riskini de ciddi derecede artırmaktadır. Midenin yeri bakımından bu bölgede meydana gelen kanser çok hızlı bir şekilde diğer organlara yayılabilir.

 

Mide Yanmasına Sebep Olan Etkenler Nelerdir?

Mide yanması, midede gıdanın parçalanması için salgılanan mide asitlerinin yemek borusuna geri kaçması sonucunda meydana gelir. Birçok sebebe bağlı olarak mide yanması görülmektedir. Mide yanmasının kronik hale gelmeden tedavi edilmesi ya da önlenmesi gerekir. Rahatsızlığın ilerlemesi durumunda daha ciddi problemler de meydana gelebilir.

 

Yanlış Beslenme Alışkanlığı

Yanlış beslenme, mide yanması nedenlerinden birisidir. Düzenli ve sağlıklı beslenme ile mide yanmasının önüne geçmek mümkün olabilmektedir. Midenin yeri sebebiyle yanma hissi zaman zaman kalbe kadar yükselebilir.

 

Asitli İçeceklerin Tüketimi

Kola gibi asitli içeceklerin çok miktarda tüketilmesi mide yanmasının yaygın nedenlerinden birisidir. Bununla beraber domates, limon, ananas, greyfurt, mandalina ve portakal gibi asitli meyvelerin ve meyve sularının tüketilmesi de mide yanmasına neden olmaktadır.

 

Yağlı Yiyeceklerin Tüketimi

Aşırı yağlı yiyecekler mide yanmasının bir diğer nedenidir. Özellikle kızartma gibi aşırı yağ çeken gıdalardan uzak durmak mide yanmasının önlenmesine yardımcı olmaktadır.

 

Psikolojik Etkenler

Başta stres olmak üzere birçok psikolojik etmen mide rahatsızlıklarına yol açabilmektedir. Bunlardan bir tanesi de mide yanmasıdır. Stresten uzak durmak mide yanmasıyla başa çıkmaya yardımcı olmaktadır.

 

Hızlı Yemek Yeme Alışkanlığı

Hızlı yemek yeme alışkanlığı midenin aniden kasılıp gevşemeye başlamasına yol açmaktadır. Kısa sürede çok fazla yiyeceğin mideye gelmesiyle beraber mide gıdaları parçalamak için harekete geçer. Yavaş yemek ve çok çiğnemek mide yanmasının önlenmesini sağlar.

 

Az Su Tüketimi

Su tüketimi vücut sağlığı için son derece önemlidir. Sindirimin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için de suyun görevi vardır. Mide içi bileşenlerin sağlıklı seviyelerde olması için yeterli miktarda su tüketmek gerekir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Mide hakkında merak edilen sorulara ve cevaplara yer verdik. Daha fazlası için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Mide tam olarak nerede bulunur?

Midenin yeri genellikle çok karıştırılmaktadır. Mide karın bölgesinin sol üst kısmında bulunmaktadır. Yemek borusunun bittiği yer ile ince bağırsağın başladığı yerin arasında yer alır. Midenin yeri bu noktada oldukça kolay bir şekilde bulunabilmektedir.

 

Midenin üst kısmında hangi organ var?

Birçok kişi midenin yeri konusunda hata yapmaktadır. Mide karaciğerin altında yer alıyor olarak bilinse de aslında durum pek öyle değildir. Midenin sağ üst kısmı karaciğerin altında bulunur. Bu çok küçük bir bölümdür.

 

Mide bölümleri nelerdir?

Mide temel olarak beş farklı bölümden oluşmaktadır. Mide ile yemek borusunun birleştiği bölüm olan pars cardiaca, en üst bölüm olan fundus gastricus, en önemli ve büyük bölümü olan corpus gastricum, corpusdan sonra gelen pars pylorica ve mide ile duodenumun birleşim kısmı olan pylorus’dur. Midenin yeri nedeniyle bir uçtan yemek borusuna bir uçtan duodenoma bağlıdır.

Adaymıyım ?
Kilo verme ameliyatına uygun olup olmadığınızı öğrenin
ÖNE ÇIKAN YAZILAR
Tüp Mide Ameliyatı Olup Pişman Olanlar Bariatrik cerrahi yöntemleri arasında en çok tercih edilenlerin başında tüp mide am.. Mide Balonu Ameliyatı Hakkında Herşey Kilo vermeyi düşünen kişiler için seçeneklerden birisi de mide balonudur. Ba.. Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kilo Kaybı Duraklaması (Plato) Tüp mide ameliyatı sonrasında hastalar hızla kilo vermeye başlar. Özellikle ameliyattan so.. Zayıflamak İsteyenler İçin Mide Küçültme Yöntemleri Mide küçültme yöntemleri herkes tarafından merak edilmektedir. Kilo vermek ist..