Ana Sayfa Hakkımızda Obezite Cerrahisi Post Bariatrik Cerrahi Blog İletişim

Morbid Obezite Nedir? Kime Morbid Obez Denebilir?

Aşırı kilo ve obezite, vücutta sağlık problemlerine neden olacak kadar fazla miktarda yağ dokusunun birikmesi anlamına gelmektedir. Vücut kitle indeksi 25 - 30 arası olanlar fazla kilolu, 30 - 35 arası olanlar obez, 35 - 40 arası olanlar morbid obez olarak kabul edilmektedir. Bununla beraber vücut kitle indeksi her zaman tek başına belirleyici olmamaktadır. Normal kilosundan 45 kilo ve üzeri olan kişiler morbid obeziteye dahil edilmektedir. Yemek yediğinizde vücut hayatta kalabilmek için kalorileri kullanır. Dinlenirken bile kalbiniz atması ya da yediğiniz yemeği sindirmeniz için vücut kaloriye ihtiyaç duyar. Eğer aldığınız kalorileri kullanmazsanız vücut bu kalorileri yağ dokusu olarak saklar. Bu şekilde harcadığınızdan daha fazla kalori almaya devam ederseniz sonuç olarak obezite ve morbid obezite durumu ortaya çıkar. Antidepresan gibi bazı ilaçlar ya da hipotiroidizm gibi bazı hastalıklar kilo alımına neden olur. Ancak bu etmenler yönetilebilirdir ve tek başlarına obeziteye yol açmaz. Genellikle hastanın benimsediği yaşam tarzı ve sağlıksız yaşam alışkanlıklarının süreklilik kazanması morbid obezite ile sonuçlanır.

 

Morbid Obezite Nasıl Tedavi Edilir?

Morbid obezitenin birden fazla tedavi seçeneği bulunmaktadır. Bunların başında düzenli diyet ve egzersiz gelmektedir. Basit bir şekilde kalori alımını kısıtlamak ve alınan kaloriden daha fazlasını yakmak kilo vermeyi sağlar. Bununla beraber stresli zamanlarda aşırı yemenin tetiklenmesinden kaçmak için hastaların stres yönetimini de öğrenmesi gerekmektedir. Bazı durumlarda ilaç tedavisi de tercih edilebilmektedir. Ancak genel olarak ilaç tedavisi ile kilo verildikten sonra ilaç kullanımı bırakıldığında tekrar kilo alınmaktadır. Obezitenin en etkili tedavi yöntemi bariatrik ameliyatlardır. Bariatrik ameliyatlar sayesinde hastalar ameliyattan sonraki bir yıl içerisinde sahip oldukları fazla kilonun %80’ini verebilmektedir. Bu noktada önemli olan hastaların bariatrik ameliyat sonrası yeni hayat tarzı benimsemeleridir. Ameliyat sonrasında dengeli ve düzenli beslenme ile beraber düzenli olarak egzersiz yapılmadığında hastalar tekrar kilo almaya başlayabilmektedir.

 

Morbid Obezite Tedavi Operasyonu İçin Kimler Endikedir?

Morbid Obezite Tedavi Operasyonu

Obezite hastalarının öncelikli olarak bir süre dengeli beslenme ve düzenli egzersiz ile kilo vermeyi denemesi gerekmektedir. Ancak bu şekilde başarısız olan hastalarda bariatrik cerrahi operasyonları bir seçenek haline gelmektedir. Vücut kitle indeksi 40 ve üzeri olan hastalar ya da vücut kitle indeksi 35 - 40 arası olan ve obeziteye bağlı olarak tip 2 diyabet, yüksek tansiyon ya da uyku apnesi gibi rahatsızlıkları olan hastalar bariatrik cerrahi için endikedir.

 

Laparoskopik Cerrahi Nedir?

Halk arasında kapalı ameliyat olarak bilinen laparoskopik ameliyat minimal invaziv ameliyat yöntemidir. Laparoskopik yöntemde genellikle göbek deliği çevresinde birkaç santim büyüklüğünde kesiler açılmaktadır. Açılan yaklaşık 5 - 6 kesiden kamera ve ameliyatın gerçekleştirileceği ekipmanlar yerleştirilmektedir. Son derece hassas olan bu ekipmanlar ile ameliyat gerçekleştirilir. Laparoskopik ameliyatın, açık ameliyat tekniğine göre birçok avantajı bulunmaktadır. Ameliyatın tek ve büyük bir kesi yerine birkaç tane oldukça küçük kesilerden gerçekleştirilmesi ameliyat sonrası iyileşme süresinin oldukça konforlu geçmesini sağlamaktadır.

 

Morbid Obezite Tedavisi İçin Ameliyat Çeşitleri Nelerdir?

Morbid obezite için farklı ameliyat teknikleri bulunmaktadır. Hangi operasyonun yapılacağına hastanın genel sağlık durumuna bakılarak karar verilmektedir. Bariatrik cerrahi uygulamaları arasında tüp mide ameliyatı, gastrik bypass ameliyatı ve mide balonu uygulaması bulunmaktadır. Mide balonu uygulamasında endoskopik yöntemle midenin içerisinde bir balon yerleştirilir ve sonrasında şişirilir. Bu yönüyle tüp mide ya da gastrik bypass ameliyatlarına göre daha kolay bir yöntemdir. Ancak yaklaşık altı ay sonra balonun alınması ya da değiştirilmesi gerekmektedir.

Adaymıyım ?
Kilo verme ameliyatına uygun olup olmadığınızı öğrenin
ÖNE ÇIKAN YAZILAR
Tüp Mide Ameliyatı Olup Pişman Olanlar Bariatrik cerrahi yöntemleri arasında en çok tercih edilenlerin başında tüp mide am.. Mide Balonu Ameliyatı Hakkında Herşey Kilo vermeyi düşünen kişiler için seçeneklerden birisi de mide balonudur. Ba.. Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kilo Kaybı Duraklaması (Plato) Tüp mide ameliyatı sonrasında hastalar hızla kilo vermeye başlar. Özellikle ameliyattan so.. Zayıflamak İsteyenler İçin Mide Küçültme Yöntemleri Mide küçültme yöntemleri herkes tarafından merak edilmektedir. Kilo vermek ist..