Ana Sayfa Hakkımızda Obezite Cerrahisi Post Bariatrik Cerrahi Blog İletişim

Obezite Cerrahilerinin Faydaları

Obezite cerrahilerin faydaları dendiğinde akla ilk gelen elbette ki bu operasyonların kilo verilmesi sürecindeki etkileridir. Ancak bariatrik cerrahilerin faydalarının yalnızca kilo verilmesine indirgenmesi doğru bir yaklaşım sayılmaz. Bu yazımızda obezite cerrahilerinin sağladığı avantajlar hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Obezite Cerrahileri Hızla Kilo Verilmesini Sağlar

Obezite cerrahileri geleneksel yöntemleri denemesine rağmen kilo veremeyen, fazla kilo nedeniyle ikincil sağlık sorunları yaşayan bireylerin kilo vermesine yardımcı olan tedavilerdir. Obezite cerrahisi türleri özelinde yalnızca mide hacmi kısıtlanabilir ya da hem mide hacmi kısıtlanır hem de besin emilim mekanizması değiştirilir. Böylece kişi az yemek yediğinde hızla tokluk hisseder ve besin emilim mekanizmasında değişiklik yaratıldıysa tükettiği kalorilerden daha azını vücudunda depolar.

Bariatrik cerrahilerin en önemli artılarından biri de kilo verme sürecinin post operatif dönemden hemen sonra başlaması ve fazla kiloların hızlıca verilmesidir. Bariatrik cerrahilerden sonraki ortalama iki sene içerisinde hastaların fazla kilolarının %50 - %80 oranında kurtuldukları bilinmektedir. Bu noktada verilen kilo oranını operasyonun türü kadar hastanın yaşı, genel sağlık durumu, obezite cerrahileri sonrası beslenme ve egzersiz kurallarına uyup uymaması gibi değişkenlerin etkileyebildiğinin bilinmesi gerekir.

Obezite Cerrahilerinin Ardından Sağlık İyileşiyor

Kilo kaybedilmesi ve sağlıklı yaşam alışkanlıklarının benimsenmesinin yardımıyla verilen kiloların korunması obezite hastalığının yol açtığı sağlık sorunlarında ciddi bir gerileme olmasını sağlıyor.

Tip 2 Diyabet İçin Uzun Vadeli Remisyon Mümkün

Obezite cerrahisi çeşitleri tip 2 diyabete sahip obezite hastaları için oldukça etkili sonuçlar vermektedir. Cleveland Clinic tarafından gerçekleştirilen bir çalışmada obezite cerrahilerinden sonra kilo veren tip 2 diyabet hastalarının, tip 2 diyabet sorunlarının uzun süreli bir remisyona girdiği gösterilmiştir.

Kalp Sağlığı İyileşiyor

Kilo verme ameliyatı sonrasından hedeflerine ulaşan kişilerin koroner kalp hastalığı, felç ve periferik kalp hastalığı riski azalıyor. Kan basıncının ve kolesterol seviyelerinin düşmesi ile birlikte kalp ve damar sağlığında pozitif yönlü bir değişim meydana gelir.

Depresyon Hafifliyor

Obezite fiziksel sağlığı etkilediği kadar psikolojik sağlığı da bozuyor. Aşırı kilo sorunu yaşayan kişiler özgüvenlerini kaybediyor, özel ilişkilerinde sorunlar yaşıyor ve toplumdan mümkün olduğunca uzak kalmayı tercih ederek yalnızlaşıyor. Özellikle çocukluk ve gençlik döneminden itibaren fazla kilo sorunu yaşandığında kişide sosyal izolasyon görülme riskinin arttığı biliniyor. Kilo verilmesini sağlayan cerrahilerin ardından kişi duygusal anlamda rahatlıyor ve özgüvenini geri kazanarak depresyon belirtilerini ardında bırakabiliyor.

Eklem Ağrıları Azalıyor

Fazla kilo eklemlere ek yük binmesine neden olarak obezite hastalarının ciddi eklem ağrıları çekmelerine ve düzenli olarak ağrı kesici kullanmaya mecbur kalmalarına yol açabiliyor. Kilo verildiğinde eklemlere binen yük azaldığı için kronik ağrıların da gerilemesi söz konusu olabiliyor.

Tüm bu faydalara ek olarak obezite ameliyatı sonrası kilo verilmesine bağlı olarak uyku apnesi hastalığının gerilediği, solunum kapasitesinin belirgin ölçüde arttığı, fertilitenin yükseldiği ve fazla kilo nedeniyle yaşanabilecek diğer tüm sağlık sorunlarında gerileme olduğu bilinmektedir.

Adaymıyım ?
Kilo verme ameliyatına uygun olup olmadığınızı öğrenin
ÖNE ÇIKAN YAZILAR
Tüp Mide Ameliyatı Olup Pişman Olanlar Bariatrik cerrahi yöntemleri arasında en çok tercih edilenlerin başında tüp mide am.. Mide Balonu Ameliyatı Hakkında Herşey Kilo vermeyi düşünen kişiler için seçeneklerden birisi de mide balonudur. Ba.. Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kilo Kaybı Duraklaması (Plato) Tüp mide ameliyatı sonrasında hastalar hızla kilo vermeye başlar. Özellikle ameliyattan so.. Zayıflamak İsteyenler İçin Mide Küçültme Yöntemleri Mide küçültme yöntemleri herkes tarafından merak edilmektedir. Kilo vermek ist..