Ana Sayfa Hakkımızda Obezite Cerrahisi Post Bariatrik Cerrahi Blog İletişim

Obezite Cerrahisi ile Mide Küçültme Ameliyatı Olan Ünlüler

Obezite, vücutta aşırı miktarda yağ dokusunun birikmesiyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Obezite beraberinde tip 2 diyabet, yüksek tansiyon, uyku apnesi ve daha birçok rahatsızlığı da beraberinde getirmektedir. Günümüzde obez kişi sayısı her geçen yıl hızla artmaktadır. Obeziteden mustarip olan ünlüler de bulunuyor. Dengeli beslenme ve düzenli aktivite ile kilo veremeyen ünlüler obezite cerrahisi ile zayıflıyor. Mide ameliyatı olan ünlüler verdikleri kilolarla dikkatleri çekiyor. Vücut kitle indeksi 40’tan fazla olan kişiler, 35 - 40 arası olup obezite kaynaklı yüksek tansiyon ya da tip 2 diyabet olan kişiler ya da vücut kitle indeksi 30 - 35 arasında olup obezite kaynaklı ciddi rahatsızlıklara sahip olan kişiler mide küçültme ameliyatları ile ideal kilolarına geri dönebiliyor. Genellikle hastalar operasyondan 1 - 2 sene sonra fazla kilolarının %80’ini veriyor. Ancak bunun için hastaların ameliyat sonrasında yeni bir yaşam tarzını benimsemeleri gerekiyor. Ameliyat sonrasında hareketsiz ve sağlıksız yaşam tarzına geri dönüş ameliyatın başarısızlıkla sonuçlanmasına neden oluyor. Birçok hasta bu yeni yaşam tarzına alışamadığında eski kilolarına geri dönüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

 

Tüp Mide Avantajları Nelerdir?

Tüp mide ameliyatı ile midenin %80’i alınmaktadır. Ameliyat sonrasında yaklaşık olarak bir muz büyüklüğünde ve şeklinde mide kalmaktadır. Bu sayede hastalar çok daha az yemekle tokluk hissine ulaşmaktadır. Bununla beraber ameliyatta açlık hormonu olarak bilinen midenin ghrelin hormonu salgılayan kısmı da alınmaktadır. Bu da hastaların çok daha uzun süreler açlık hissetmemesini sağlar. Tüp mide ameliyatı sonrasında şekersiz ve düşük karbonhidratlı beslenme ile bir yıl içerisinde fazla kiloların %80’inden kurtulmak mümkündür. Tüp mide ameliyatında uygulanan teknik de önemli avantajlar sağlamaktadır. Laparoskopik olarak gerçekleştirilen ameliyatlardan sonra iyileşme dönemi hastalar için oldukça konforludur. Bununla beraber hastanede kalma süresi de açık ameliyat tekniğine göre çok daha kısadır. Tüp mide ameliyatı sonrasında hastalar genelde 2 ile 4 gün içerisinde taburcu olmaktadır. Laparoskopik ameliyattan tek ve büyük bir kesi yerine çok küçük 5 - 6 kadar kesi yapıldığı için ameliyat sonrasında yara izi kaygısı hastalar için oldukça düşüktür. Hatta ameliyattan bir yıl sonra yara izleri dışarıdan bakıldığında neredeyse fark edilmemektedir.

 

Mide Ameliyatı Olan Ünlüler

Aşırı kiloları ile bilinen birçok ünlü mide küçültme ameliyatı sonrasında neredeyse yepyeni bir görünüme kavuştu. Başarılı mide küçültme ameliyatı sonrasında herkesi şaşırtan ünlüler aynı zamanda bu operasyon ile ne kadar başarılı sonuçlar elde edilebileceğini de gösteriyor.

 

Pelin Öztekin

Türk tiyatrosunun önemli isimlerinden Rasim Öztekin’in kızı Pelin Öztekin, tüp mide ameliyatıyla bambaşka bir görünüme kavuşanlardan. Tüp mide operasyonu geçirerek zayıflamaya başlayan Pelin Öztekin bu ameliyatın ne kadar başarılı olabileceğini gösteren isimlerden bir tanesi. 2014 yılında 153 kiloyken ameliyatı olan Pelin Öztekin ameliyattan sonra 6 ay içerisinde 53 kilo verdi. Sonrasında 25 kilo vererek toplamda 93 kilo verdi ve 60 kiloya indi.

 

Hamdi Alkan

Türkiye’de bir dönem ekranların en bilinen isimlerinden birisi olan Hamdi Alkan da tüp mide ameliyatı ile kilo veren ünlüler arasında yer alıyor. 145 kiloyken ameliyat olan Hamdi Alkan tüp mide ameliyatı sayesinde 60 kilo vererek 85 kiloya kadar geriledi. Hamdi Alkan’ın tüp mide ameliyatından sonra söylediği “Keşke daha önce ameliyat olsaydım” sözleri medyada kendine geniş bir yer buldu.

 

Hakan Aysev

Ünlü Türk opera sanatçısı ve tenor Hakan Aysev bir diğer tüp mide ameliyatı geçiren isim. 149 kiloya ulaşan Aysev geçirdiği tüp mide ameliyatı sonrasında 10 ayda yaklaşık olarak 60 kilo verdi ve 90 kiloya geriledi. Yorgun uyanma ve uyku apnesi gibi birçok şikâyete sahip olan Aysev, tüp mide ameliyatı olduktan sonra verdiği kilolarla bu şikâyetlerinden de kurtuldu.

 

Işın Karaca

Tüp mide ameliyatı ile kilo vererek sağlıklı hayata dönen isimlerden birisi de Işın Karaca, tüp mide ameliyatıyla 40 kilo vererek 105 kilodan 65 kiloya düştü. Ameliyattan önce obeziteye bağlı olarak tip 2 diyabet, yüksek tansiyon ve tiroit gibi şikayetleri bulunan sanatçının tüp mide ameliyatı sonrasında bu şikayetlerden kurtulduğu da biliniyor.

Adaymıyım ?
Kilo verme ameliyatına uygun olup olmadığınızı öğrenin
ÖNE ÇIKAN YAZILAR
Tüp Mide Ameliyatı Olup Pişman Olanlar Bariatrik cerrahi yöntemleri arasında en çok tercih edilenlerin başında tüp mide am.. Mide Balonu Ameliyatı Hakkında Herşey Kilo vermeyi düşünen kişiler için seçeneklerden birisi de mide balonudur. Ba.. Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kilo Kaybı Duraklaması (Plato) Tüp mide ameliyatı sonrasında hastalar hızla kilo vermeye başlar. Özellikle ameliyattan so.. Zayıflamak İsteyenler İçin Mide Küçültme Yöntemleri Mide küçültme yöntemleri herkes tarafından merak edilmektedir. Kilo vermek ist..