Ana Sayfa Hakkımızda Obezite Cerrahisi Post Bariatrik Cerrahi Blog İletişim

Obezite Türleri Nelerdir? Farklı Obezite Türleri

Obezite, vücutta çok fazla yağ dokusunun birikmesidir. Aşırı kilo ise vücut ağırlığının yüksek olmasıdır. Ağırlık kas, kemik, yağ ve vücut sıvılarından oluşur. Her iki tanım da kişinin olması gerekenden daha ağır olduğunu göstermektedir. Harcanandan daha fazla kalori alındığında zaman içerisinde obezite meydana gelmektedir.

Obezite Cerrahisi hakkında daha fazla bilgi al

 

Obezite Tanımı

Vücut kitle indeksi kişinin kilosu ve boyu kullanılarak vücut büyüklüğünü hesaplamaya yarar. Yetişkinlerde vücut kitle indeksinin 30 ve üzeri olması obezite olarak değerlendirilmektedir. Obezitenin kısaca vücutta aşırı yağ dokusunun bulunmasından kaynaklanan karmaşık bir rahatsızlık şeklinde değerlendirilmesi çok yanlış değildir. Yaş, cinsiyet, etnisite ve kas kütlesi vücut kitle indeksi ile vücut yağ kütlesi arasındaki ilişkiyi etkiler.

 

Obezite Türleri Nelerdir?

Ortaya çıkış şekline bağlı olarak farklı obezite türleri bulunur. Obezitenin nasıl ortaya çıktığını öğrenmek obezite tedavisinde de önemli rol oynamaktadır. Rahatsızlığa kaynaklık eden hastalıkların tedavi edilmesi bazı durumlarda hastaların daha kolay kilo vermesini sağlamaktadır.

 

Kötü Beslenme Sonucu Obezite

Obezitenin en sık görülen türü kötü beslenme sonucu ortaya çıkanıdır. Aşırı miktarda yiyecek ve şeker tüketilmesi vücutta özellikle bel çevresinde aşırı miktarda yağ depolanmasına yol açmaktadır. Kişilerin daha az yiyecek tüketmesi, şekerli gıdalardan uzak durması ve düzenli egzersiz yapması durumunda kilo verme sağlanabilmektedir. Bu nedenle obezite cerrahilerine başvuran bireylerin öncelikli olarak yaşam tarzı değişiklikleri yapmaları istenir. Düzenli egzersiz yapılması ve kişiye özel belirlenen diyet programlarına uyum sağlanması halinde de kilo veremeyen hastalar operasyona kabul edilir.

 

Strese Bağlı Obezite

Anksiyete, stres ve depresyon zaman içerisinde strese bağlı obeziteye yol açmaktadır. Birçok kişi özellikle stresli ve baskı altında hissettiğinde şekerli gıdaları tüketmeye yönelmektedir. Depresyon birçok kişide yeme bozukluğuna yol açmaktadır. Tedavi için en önemli yöntem altta yatan depresyonun ve anksiyetenin kontrol altına alınması ve yönetilebilir hale getirilmesidir. Strese ya da diğer duygu durumu değişimlerine bağlı olarak yeme bozuklukları olan kişilerin öncelikle bu bozuklukları tedavi edilmeli, akabinde farklı tedavi yöntemlerine başvurmaları sağlanmalıdır.

 

Gluten Obezitesi

Gluten obezitesi özellikle kadınlarda ergenlik döneminde ya da menopoz döneminde görülmektedir. Ayrıca hormonal dengesizliği olan erkeklerde de gluten obezitesine rastlanır. Hastaların uzun süre oturmak ve hareketsiz bir hayat tarzı benimsemek yerine düzenli egzersiz yapması sigara ve alkol tüketiminden uzak durması gerekmektedir.

 

Metabolik Obezite

Sadece karın bölgesi etrafında yağ birikimi meydana gelen kişiler metabolik obez kapsamında değerlendirilmektedir. Bu tarz bir rahatsızlık vücudun diğer organlarına da zarar vermektedir. Ayrıca nefes problemlerine de yol açmaktadır. Metabolik obezitenin bir diğer adı da abdominal obezitedir. Abdominal obezite en tehlikeli obezite türlerinin başında gelmekte, iç organ yağlanmaları için önemli bir risk faktörü olarak değerlendirilmektedir.

 

Venöz Obezite

Obezitenin genellikle genetik olarak miras kaldığı türü venöz obezitedir. Kadınlarda genellikle hamilelik sırasında meydana gelir. Bununla beraber ayakları şişmiş olan kişilerde de görülür. Hastaların düzenli olarak fiziksel aktivite yapması, koşma, yüzme ya da merdiven çıkma gibi egzersizlerin aksatılmaması tavsiye edilir.

 

Hareketsizliğe Bağlı Obezite

Özellikle hayatının bir kısmında düzenli spor yapan ve aktif yaşam tarzına sahip olan kişilerde görülen bir türdür. Spor yapmayı bırakarak hareketsiz yaşama geçmek vücuttaki yağ oranının hızla artmasına yol açar. Hareketliliği artırmak ve sağlıksız gıdalardan uzak durmak hareketsizliğe bağlı obezitenin tedavi edilmesine yardımcı olur.

Adaymıyım ?
Kilo verme ameliyatına uygun olup olmadığınızı öğrenin
ÖNE ÇIKAN YAZILAR
Tüp Mide Ameliyatı Olup Pişman Olanlar Bariatrik cerrahi yöntemleri arasında en çok tercih edilenlerin başında tüp mide am.. Mide Balonu Ameliyatı Hakkında Herşey Kilo vermeyi düşünen kişiler için seçeneklerden birisi de mide balonudur. Ba.. Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kilo Kaybı Duraklaması (Plato) Tüp mide ameliyatı sonrasında hastalar hızla kilo vermeye başlar. Özellikle ameliyattan so.. Zayıflamak İsteyenler İçin Mide Küçültme Yöntemleri Mide küçültme yöntemleri herkes tarafından merak edilmektedir. Kilo vermek ist..