Ana Sayfa Hakkımızda Obezite Cerrahisi Post Bariatrik Cerrahi Blog İletişim

Tiroid Bezinin Az Çalışması Kilo Yapar mı?

Hipotiroid tanısı konan kişilerin aklına gelen sorulardan birisi de “Tiroid bezinin az çalışması kilo yaparmı?” sorusudur. Tiroidin vücut metabolizmasıyla ve doğal olarak kiloyla ilişkili olduğu bilinmektedir. Ancak “Tiroid bezinin az çalışması kilo yapar mı?” sorusunu cevaplamadan önce tiroidin ne işe yaradığını bilmek gerekir. Tiroid bezinin yeteri kadar çalışmaması sonucunda kan dolaşımına yeteri kadar tiroid hormonu karışmaz ve bu da metabolizmanın yavaşlamasına yol açar. Tiroid bezi oldukça küçük, kelebek şeklinde bir organdır. Boynun ön kısmında larenksin hemen altında bulunur. Tiroidin başlıca görevi metabolizmanın kontrol edilmesidir. Vücut besinleri enerjiye dönüştürür ve vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesi için kullanır. Bu sürece metabolizma adı verilmektedir. Metabolizma üzerindeki etkileri nedeniyle akla gelenlerde birisi de “Tiroid bezinin az çalışması kilo yaparmı?” sorusudur. Tiroid sağlıklı bir şekilde çalıştığında sürekli olarak hormon üretir ve salgılar sonrasında eskilerinin yerine kullanılacak yeni hormonlar üretir. Bu sayede metabolizma hiç durmadan çalışır ve vücudun tüm sistemlerini kontrol eder.

Fazla kilolar kaderiniz değil! Obezite cerrahisi ile kilolarınızdan kurtulun

 

Tiroid Bezinin Az Çalışması Zayıflatır mı?

“Tiroid bezinin az çalışması kilo yaparmı?” sorusu da cevabı çok merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Tiroid bezi ile kilo arasında karmaşık bir ilişki bulunmaktadır. Bu ilişki gündelik hayatta bazı kişiler tarafından yanlış anlaşılmaktadır. Bu durum tiroid bezinin zayıf çalışması ile zayıflamanın ortaya çıktığı düşüncesidir. Aslında tiroid bezinin az çalışması ile zayıflamak mümkün değildir. Aksine hipotiroidizm belirtileri arasında kilo alma ve kilo verememe gibi kilo problemleri de yer almaktadır. Bu nedenle “Tiroid bezinin az çalışması kilo yaparmı?” sorusunun cevabı evettir. Tiroid bezinin az çalışması ile beraber kilo vermek de daha zor hale gelmektedir. Hipotiroid hastalarının beslenmelerine dikkat etmesi gerekmektedir. Hipotiroid hastalarının kilo verebilmesi için şeker tüketimini bırakması önemlidir. Şeker vücutta birçok zarara neden olur. Bununla beraber basit karbonhidratlar da yıkılarak şekere dönüşür. Bu nedenle basit karbonhidratların da tüketilmemesi gerekmektedir. Şeker dışında mandıra ürünleri, tahıllar, kabuklu yemişler, kuru meyveler, domates, patlıcan, biber ve patates gibi gıdalardan uzak durmak gerekmektedir. Hipotiroid yüzünden kilo veremeyen kişiler kilo vermek için sükraloz ya da aspartam gibi tatlandırıcılar ve işlenmiş gıdalarda da tüketmemelidir. “Tiroid bezinin az çalışması kilo yaparmı?” sorusuna verilen cevap genellikle hastalar için can sıkıcı olabilmektedir.

 

Tiroid Belirtileri Nelerdir?

Tiroid belirtileri genellikle yıllar içerisinde çok yavaş bir şekilde gelişir. Bazı kişiler hipotiroid hastası olduğunu fark etmez. Bu nedenle sebepsiz yere kilo almaya başlayan kişilerin hipotiroid için uzman hekime danışması tavsiye edilmektedir. “Tiroid bezinin az çalışması kilo yaparmı?” sorusunun cevabını doğru bir şekilde vermek bu noktada önemlidir. Hipotiroidin en yaygın belirtileri arasında yorgunluk, ellerde uyuşukluk hissi, kabızlık, kilo alma, kas zayıflığı, kolesterol seviyesinin yükselmesi, depresif ruh hali, soğuk havalarda zorlanma, kuru cilt ve saç problemi, kadınlarda adet döneminin şiddetli geçmesi, göz çevresi başta olmak yüzde şişlik ve dolgunluk, sesin giderek boğuklaşması ve bilinç bulanıklığı yer alır. Bu belirtilerin biri ya da birkaçı bir arada görülebilmektedir. Hipotiroid belirtileri başka sağlık problemleri ile kolay bir şekilde karıştırılabilecek belirtilerdir. Bu nedenle hipotiroid rahatsızlığının fark edilmesi zorlaşmaktadır. Kısacası "tiroid bezinin az çalışması kilo yaparmı?” sorusunun cevabı sadece kilo yapmaz aynı zamanda kilo vermeyi de zorlaştırır olmalıdır.

Adaymıyım ?
Kilo verme ameliyatına uygun olup olmadığınızı öğrenin
ÖNE ÇIKAN YAZILAR
Tüp Mide Ameliyatı Olup Pişman Olanlar Bariatrik cerrahi yöntemleri arasında en çok tercih edilenlerin başında tüp mide am.. Mide Balonu Ameliyatı Hakkında Herşey Kilo vermeyi düşünen kişiler için seçeneklerden birisi de mide balonudur. Ba.. Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kilo Kaybı Duraklaması (Plato) Tüp mide ameliyatı sonrasında hastalar hızla kilo vermeye başlar. Özellikle ameliyattan so.. Zayıflamak İsteyenler İçin Mide Küçültme Yöntemleri Mide küçültme yöntemleri herkes tarafından merak edilmektedir. Kilo vermek ist..