Ana Sayfa Hakkımızda Obezite Cerrahisi Post Bariatrik Cerrahi Blog İletişim

Obezitenin Vücuda Etkileri Nelerdir?

Obezite bireylerde yalnızca psikolojik etki yaratmakla kalmıyor, aynı zamanda vücuda verdiği zararla da dünya genelinde en tehlikeli rahatsızlıklar arasında yer alıyor. Vücudun hemen hemen tüm sistemlerini etkileyen obezite hastalığının zararları hakkında hazırladığımız bu yazımızda kapsamlı bilgiler bulabilirsiniz.

Obezitenin Solunum Sistemi Üzerindeki Etkileri

Boyun ve çevresinde yağ depolanması hava yollarının daralmasına yol açabiliyor. Özellikle gece uyurken nefes almak zorlaşabiliyor ve uyku esnasında solunumun durması ile karakterize uyku apnesi hastalığının oluşma riski artıyor.

Uyku apnesi yüksek sesle horlama, uykudan ani şekilde uyanma, sabahları ağız kuruluğu, sabahları şiddetli baş ağrısı ve gün içerisinde uykusuzluk gibi çeşitli belirtilere yol açabiliyor. Uyku apnesi haricinde obezitenin genel anlamda solunum kapasitesini azalttığı ve astım gibi hayat konforunu olumsuz etkileyen kronik solunum hastalıklarını tetikleyebildiği biliniyor.

Obezitenin Sindirim Sistemi Üzerindeki Etkileri

Yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda obezite ve reflü hastalığı arasında bağlantı olduğu gösterilmiştir. Mide asidinin yemek borusuna taşınmasına neden olan reflü haricinde obezitenin safra taşı oluşma riskini de arttırdığı bilinmektedir. Yağların depolanma alanı karaciğer ve çevresi de olabilmektedir. Bu gibi bir durumda karaciğer yetmezliğine varan ciddi sağlık sorunları ile karşılaşılması mümkündür.

Obezitenin Kardiyovasküler ve Endokrin Sistemlerine Etkileri

Kilo arttıkça kalbe binen yük artar. Bunun temel nedeni vücudun genişlemesine bağlı olarak tüm bölgelerine kan pompalayabilmek için kalbin daha çok çalışmaya başlamasıdır. Kalbin ekstradan çalışması hipertansiyon olarak da bilinen yüksek tansiyon sorununun oluşmasına yol açabilir. Yüksek tansiyon başta felç olmak üzere birçok tehlikeli hastalığın ortaya çıkmasına neden olabilir.

Obezitenin Vücuda Etkileri Nelerdir?

Obezite hastalığı vücut hücrelerinin insüline direnç göstermesine neden olabilir. Enerji üretilebilmesi için kandaki şekeri hücrelere taşımakla görevli bir hormon olan insüline karşı direnç oluştuğunda şeker hücrelere taşınamadığı için kanda kalır. Böylece kan şekeri yükselir.

Kan şekerinin yükselmesi tip 2 diyabet riskini artıran çok önemli bir faktördür. Tip 2 diyabet kalp hastalıkları, felç ve körlük dahil olmak üzere birçok tehlikeli rahatsızlığa neden olabilir. Tip 2 diyabet ve yüksek tansiyon kronik böbrek hastalıklarına de neden olan ciddi sağlık sorunları olarak nitelendirilebilir.

Obezitenin yol açtığı sağlık sorunları bunlarla da sınırlı değildir. Obezite hem kadınlarda hem de erkeklerde infertiliteye neden olabilir. Gebelik sürecinde ciddi komplikasyonların oluşmasına yol açabilir.

Aşırı kilo nedeniyle kemik yoğunluğunun ve kas kütlesinin zarar görmesi mümkündür. Fazla kilo eklemlere daha çok yük binmesi anlamına da geldiği için bel fıtığı ve boyun fıtığı oluşumunu da tetikleyebilir.

Obezite cilt sağlığını da olumsuz olarak etkiler. Vücutta yağlı dokuların katlanmasına bağlı olarak bölgede döküntüler meydana gelebilir, cilt rengi değişebilir ve cilt zaman içerisinde kalınlaşıp sertleşebilir.

Obezite ve kanser türleri arasındaki ilişki uzun zamandır incelenmektedir. Yapılan bilimsel çalışma sonuçları doğrultusunda meme kanseri, kolon kanseri, prostat kanseri, kolon kanseri ve karaciğer kanseri gibi kanser türlerinde obezitenin göz ardı edilmemesi gereken bir risk faktörü olduğu gösterilmiştir.

Adaymıyım ?
Kilo verme ameliyatına uygun olup olmadığınızı öğrenin
ÖNE ÇIKAN YAZILAR
Tüp Mide Ameliyatı Olup Pişman Olanlar Bariatrik cerrahi yöntemleri arasında en çok tercih edilenlerin başında tüp mide am.. Mide Balonu Ameliyatı Hakkında Herşey Kilo vermeyi düşünen kişiler için seçeneklerden birisi de mide balonudur. Ba.. Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kilo Kaybı Duraklaması (Plato) Tüp mide ameliyatı sonrasında hastalar hızla kilo vermeye başlar. Özellikle ameliyattan so.. Zayıflamak İsteyenler İçin Mide Küçültme Yöntemleri Mide küçültme yöntemleri herkes tarafından merak edilmektedir. Kilo vermek ist..