Ana Sayfa Hakkımızda Obezite Cerrahisi Post Bariatrik Cerrahi Blog İletişim

Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Protein Tozu Kullanımı

Tüp mide ameliyatı sonrasında vücudun sindirim sisteminde önemli değişiklikler meydana gelir. Tüp mide ameliyatı sonrasında hastalar hızlı bir şeklide kilo vermektedir. Ancak bu süreçte hastaların kas kütlelerini ve metabolizma sağlıklarını koruyabilmeleri için protein alımı oldukça önemlidir. Kilo kaybı esnasında yeterince protein alınmadığında vücut otomatik olarak kaslardaki proteini kullanarak kas kaybına ve güçsüzlüğe neden olur. Vücut yeniden kas oluşturmak için gerekli gıdaları alamaz. Bu nedenle ameliyattan yaklaşık olarak 6 - 12 ay sonrasında hatalarda saç kayıpları meydana gelebilmektedir. Bu olası yan etkilerin minimum seviyede gerçekleşmesi için hastaların yeteri kadar protein almaları önemli bir gereklilik olarak ön plana çıkar. Ayrıca kilo verme ile beraber ciltte sarkmalar meydana gelmektedir. Protein tozu ile kas kütlesi korunarak cilt sarkması minimum seviyede tutulabilmektedir. Günümüzdeki protein tozları vücudun yeteri miktarda proteini alabilmesi için oldukça etkilidir.

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

 

Protein Tozu Nedir? Ne İşe Yarar?

Genelde sporcuların kullandığı bilinen protein tozu süt, soya ve yumurta proteininden elde edilmektedir. Çoğunlukla su ile birlikte karıştırılarak içilen protein tozu kas dokusunu güçlendirir. Bununla beraber sıvı olarak alınması sayesinde ise bariatrik ameliyat sonrasında kullanılabilecek en iyi desteklerden bir tanesidir. Ameliyat ile beraber midenin yaklaşık beşte dörtlük kısmı vücuttan alındığı için tüketilen porsiyon miktarı önemli ölçüde azalır. Bu nedenle hastaların vücudun ihtiyaç duyduğu gerekli gıdaları alması oldukça önemlidir. Ameliyat sonrasında tüketilen gıdalar genellikle düşük enerjilidir. Protein tozu sayesinde yorgunluk ve güçsüzlük daha çabuk ortadan kalkar. Ayrıca iyileşme sürecine de önemli katkıda bulunur.

 

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Hangi Protein Tozu Kullanılmalıdır?

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Hangi Protein Tozu Kullanılmalıdır

Günümüzde birbirinden farklı birçok protein tozu çeşidi bulunmaktadır. Tüp mide ameliyatı sonrasında hastaların bariatrik protein tozunu tercih etmesi gerekmektedir. Bariatarik operasyonlardan sonra kullanılan bu tozlar sporcuların kullandıklarına göre daha fazla protein içerir. Bununla beraber sporcuların kullandığı protein tozlarındaki şeker oranı daha fazladır. Ameliyat sonrasında aşırı şeker tüketimi dumping sendromu adı verilen midenin hızlı bir şekilde boşalmasına neden olur. Tüp mide ameliyatı sonrasında hastaların bir porsiyonda 5 gramdan az şeker ve 15 gramdan fazla protein içeren protein tozlarını tercih etmesi gerekir.

 

Ameliyat Sonrası Bariatrik Protein Tozu Kullanımı ve Önemi

Mide ameliyatı sonrasında midenin küçülmesi ile beraber emilimi de önemli ölçüde azalmaktadır. Bu da aslında ameliyatın ana hedefi olan iştahın azalmasını ve daha hızlı bir şekilde doymayı sağlar. Ancak bu esnada kilo vermenin sağlıklı bir şekilde devam etmesi ve genel sağlık durumunun bozulmaması için beslenme son derece önemlidir. Düşük protein alımı da ameliyat sonrasında çeşitli problemlere yol açabilmektedir. Kilo kaybı sırasında hastaların kas kütlesi kaybetmemesi, kemik erimesi meydana gelmemesi ya da aşırı miktarda sarkma ile görünüşün olumsuz yönde bozulmaması için yüksek proteinli beslenmeye ihtiyaç vardır. Bu nedenle mide ameliyat sonrasında hastaların bariatrik protein tozu kullanması tavsiye edilmektedir.

 

Ameliyat Sonrası Alınan Protein Tozu Neler İçermelidir?

Ameliyat Sonrası Alınan Protein Tozu Neler İçermeli

Tüp mide ameliyatı sonrasında kullanılacak olan protein tozunun içerikleri oldukça önemlidir. Bu tozların bariatrik operasyon sonrasında kullanıma yönelik geliştirilenleri mevcuttur. Sporcu tozların yerine bu tozların tercih edilmesi gerekmektedir. Bariatrik tozların içerisinde seçim yaparken protein miktarının 15 gramdan az olmaması gerekmektedir. Ayrıca 150 - 250 kalori miktarına sahip ve içerisinde 5 gramdan daha az şeker ve yağ oranı bulunduran protein tozları ideal tozlardır. Bu değerleri karşılamayan tozlar çok bir fayda sağlamadığı gibi aynı zamanda kaçak ya da kanama gibi çeşitli problemlere de yol açabilmektedir.

 

Adaymıyım ?
Kilo verme ameliyatına uygun olup olmadığınızı öğrenin
ÖNE ÇIKAN YAZILAR
Tüp Mide Ameliyatı Olup Pişman Olanlar Bariatrik cerrahi yöntemleri arasında en çok tercih edilenlerin başında tüp mide am.. Mide Balonu Ameliyatı Hakkında Herşey Kilo vermeyi düşünen kişiler için seçeneklerden birisi de mide balonudur. Ba.. Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kilo Kaybı Duraklaması (Plato) Tüp mide ameliyatı sonrasında hastalar hızla kilo vermeye başlar. Özellikle ameliyattan so.. Zayıflamak İsteyenler İçin Mide Küçültme Yöntemleri Mide küçültme yöntemleri herkes tarafından merak edilmektedir. Kilo vermek ist..