Ana Sayfa Hakkımızda Obezite Cerrahisi Post Bariatrik Cerrahi Blog İletişim

Leptin ve Ghrelin Hormanlarının Kiloyla Bağlantısı Nedir?

Açlık ve tokluk hormonları vücudun enerji dengesinin düzenlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Ghrelin vücudun kısa vadeli iştah kontrolününün düzenlenmesinde anahtar rol oynar. Diğer taraftan leptin ise uzun vadeli enerji kontrolünü düzenler. Bu nedenle grehlin açlık, leptin ise tokluk hormonu olarak bilinmektedir. Leptin, Yunanca’da zayıf anlamına gelen kelimeden türetilmiştir. Leptin hormonu ne zaman yemek yemeği keseceğimizi belirler. Ghrelin ise mide boşken salgılanır ve beyne yemek yeme gerekliliği ile ilgili sinyallerini gönderir. Ghrelin etkisi daha hızlıdır ve mide dolduğunda etkisi hızlı bir şekilde kaybolur. Bu hormon genellikle yemek yemeden hemen önce en yüksek seviyesindedir ve yemek yedikten yaklaşık bir saat sonra en düşük seviyelere geriler. Sağlıklı bir vücut, ghrelin sayesinde acıkır ve leptin sayesinde doyar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

 

Ghrelin Hormonu Nedir?

Ghrelin hormonu mide tarafından üretilen ve açlık ile ilgili sinyalleri beyne gönderen bir hormondur. Vücudun beyin, ince bağırsak ve pankreas gibi diğer bölgeleri de az miktarda ghrelin salgılar. Açlık hormonu olarak bilinen ghrelin hormonunun beyne açlık sinyalinin gönderilmesinin dışında birçok fonksiyonu vardır. Ghrelin hormonu vücuda gıda alımını sağlayarak yağ depolamasını etkiler. Bununla beraber hipofiz bezinin büyüme hormonu salgılamasını tetikler. Ghrelin hormonu aynı zamanda şekerin işlenmesi görevini gören insülin hormonunun nasıl salgılanacağını da kontrol etmektedir. Ghrelin hormonunun kasları güçsüzlükten koruma, kemik formasyonuna katılma gibi görevleri de vardır. Bu hormon ayrıca metabolik faaliyetlerde de yer alır.

 

Leptin Hormonu Nedir?

Leptin hormonu vücuttaki yağ dokusundan salgılanan, vücudun normal kilosunu uzun vadeli sürede düzenleyen bir hormondur. Leptin bu görevi doygunluk hissini oluşturarak yerine getirir. Hormonlar organlar, kaslar ve diğer dokular arasında çeşitli mesajlar taşıyarak farklı fonksiyonların koordinasyonunda yer alır. Leptin de bunlardan bir tanesidir. Leptin hormonu 1994 yılında keşfedilmiştir ve onu tam olarak anlayabilmek için günümüze kadar üzerinde birçok çalışma yapılmıştır. Kilo veren kişilerde etkisi artmaktadır. Çünkü kilo veren kişilerde yağ dokusu azaldıkça leptin seviyesi de azalır. Bu da vücudun aç kaldığını düşünmesine neden olur. Sonuç olarak daha şiddetli açlık hissi meydana gelir ve iştah açılır. Bu nedenle kilo veren kişiler kontrolü sağlayamadıklarında daha çok yemek tüketmeye başlarlar.

 

Kilo Vermek İçin Ne Yapmalıyım?

Yemek yediğimizde vücudun çeşitli bölümlerine doyduğumuzu söyleyen sinyaller gider. Yağlı gıdalar tükettiğimizde bu sinyaller yeteri kadar iyi çalışmamaktadır. Yağlı yiyecekler ile daha fazla kalori alma, kilo alma ve yağ depolama mümkün hale gelmektedir. Üstelik bu etkiler üç gün gibi kısa bir süre içerisinde ortaya çıkmaktadır. Yapılan araştırmalar tam tahıllar gibi iyi karbonhidratlar ya da protein açısından zengin bir beslenmenin yağ oranı yüksek bir beslenme alışkanlığından daha etkili bir şekilde ghrelin hormonunu bastırdığını göstermektedir. Bununla beraber uykunun da ghrelin üzerinde önemli etkileri bulunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre yeteri miktarda ya da kaliteli şekilde uyuyamayan kişilerde ghrelin seviyeleri daha yüksektir. Aynı kişiler yaklaşık 10 saatlik bir gece uykusundan sonra daha az ghrelin seviyelerine sahip olmaktadır. Bu noktada kilo vermek için yağlı gıdalardan uzak durmak, sağlıklı bir şekilde uyumak ve fiziksel açıdan aktif bir yaşam tarzı benimsemek gerekmektedir.

Adaymıyım ?
Kilo verme ameliyatına uygun olup olmadığınızı öğrenin
ÖNE ÇIKAN YAZILAR
Tüp Mide Ameliyatı Olup Pişman Olanlar Bariatrik cerrahi yöntemleri arasında en çok tercih edilenlerin başında tüp mide am.. Mide Balonu Ameliyatı Hakkında Herşey Kilo vermeyi düşünen kişiler için seçeneklerden birisi de mide balonudur. Ba.. Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kilo Kaybı Duraklaması (Plato) Tüp mide ameliyatı sonrasında hastalar hızla kilo vermeye başlar. Özellikle ameliyattan so.. Zayıflamak İsteyenler İçin Mide Küçültme Yöntemleri Mide küçültme yöntemleri herkes tarafından merak edilmektedir. Kilo vermek ist..